Cum salvez un fișier local?

Cineva mi-a trimis un fișier prin WeTransfer, este un PDF, cum naiba îl salvez local sau în iCloud sau în Dropbox, nu reușesc să pricep cum funcționează chestia asta. Sunt la țară, am cu mine doar un iPad și un iPhone.

Dacă PDF-ul se deschide în Safari, folosește butonul Share din dreapta-sus. Ar trebui să existe acolo opțiunile pentru Save to Files, Dropbox, etc.

Da, există, dar nu reușesc s ă pun fișierul ăla undeva unde e sub control să îl pot accesa ulterior din macOS. E nedus la capăt acest iOS, nu știu de ce screm atâta să facă ceva simplu și clar. Mai încerc.

Cum să nu se poată: Share > Save to files > alegi iCloud Drive.
Sau, dacă ți-ai instalat Dropbox, ai Save to Dropbox tot în meniul Share.
Dacă nu apar aceste opțiuni în meniul Share, trebuie activate folosind butonul More, ăla cu trei puncte. E pe rândul de jos cu iconuri, alea gri.

M-am prins, dar nu am precizat detaliul că linkul l-am primit prin Mess. Dacă apeși pe link, se deschide, dar nu ai opțiunile alea. Trebuie să faci mai întâi OPEN in Safari, apoi de acolo să dai Save în Dropbox ori în ICloud.

Păi da, de asta ziceam în primul mesaj că PDF-ul trebuie mai întâi deschis în Safari.

Da, e clar acuma, mersi.