Clic dreapta pe atașamentele din Mail - niciun efect în Yosemite

Mi se întâmplă numai mie, sau e un bug în Yosemite?
Clic dreapta pe un atașament primit în Mail.app = nu se întâmplă nimic, nu apare deloc meniul contextual.

:grey_question:

Erată: clic dreapta merge. Ce nu merge este scurtătura echivalentă: ctrl clic.

Așa e! să înțeleg că, ușor-ușor, Apple dorește să nu mai folosească ctrl+clic = right-click? Astea erau funcții din era maușilor Apple cu un singur buton, epocă încheiată de mult.

Pentru mine epoca aia nu e încheiată. Folosesc Mighty Mouse cu un singur buton activ. E mult mai odihnitor să apăs cu două degete pe toată suprafața mausului.

Oricum atâta timp cât ctrl clic funcționează peste tot în sistem, ăsta e un bug.

Păi spune-le, nu? Eu nu observasem detaliul ăsta, nu mai folosesc ctrl+click pe post de două degete pe pad ori right-click.
Și eu aș zice că e bug, de vreme ce peste tot în sistem, doar aici nu, merge chestia asta.

Bug f. enervant pt mine este inserția parantezelor la nr. de telefon, dar cel mai enervant este că nu le pot scoate din setări. Setarea asta era pînă acum ceva sisteme în urmă, acuma din iCloud nu poți scoate parantezele astea, care sînt aiurea. Ce naiba țară are facultativ primele 4 cifre pe secvența de apel local? în Europa, cert nici una.

Le-am trimis feedback.