Chat topic vol. 4

Big Sur :slight_smile:
Ori ultimul update, 11.5.1, că nu voia să-l facă până când nu am scos calculaltorul din modul de update beta

Dcă vrei să primești notificarea când apare un update și apoi să-l faci, asigură-te că ai SIP enabled. Terminal:
csrutil status apoi enter.
Dacă nu este enabled, atunci trebuie să bootezi sistemul din Recovery Partition (Cmd+R, cand auzi chime-ul), apoi Utilities → Terminal și în Terminal scrii csrutil enable și apoi Enter. După care reboot normal.

Salutare,
A venit momentul sa-mi schimb si eu MBP mid 2015 cu un MBP 16" 2019 si caut un adaptor.
Asadar, voi ce adaptoare usb c → usb a/hdmi folositi/micro sd etc folositi?

PS: Parca ma incanta mai mult cele fara cablu, ce vin direct in cele 2 usb-c din laptop. Voi ce parere aveti?

Cum distanța dintre cele două mufe USB-C este mereu aceeași din 2016 încoace, probabil se va potrivi ce i-am luat soției:

1 Like

O să las asta aici.

Cu plăcere.

3 Likes

Mi se pare interesant acest articol despre posibila cooperare Apple-Dell, așa cum se putea configura atunci.

Eu abia azi am aflat că, în sfârșit, iCloud+ oferă suport pentru adrese de email cu domenii personalizate :slight_smile:

Eu il folosesc pe acesta cu Air-ul M1 si merge ok. E cu fir ce-i drept, dar ai o multime de mufe.

Da, chiar vreau să mă mut și eu cu emailul de la Outlook la iCloud. Și să renunț la Dropbox Pro, tot în favoarea iCloud. Mai reduc astfel din cheltuielile lunare.

Mie fix astăzi mi s-a reînnoit abonamentul anual la Fastmail, dar poate la anul mă gândesc să trec și eu.

Eu am iCloud family, 50 lei/lună pt 4 persoane. Dropbox nu oferă varianta asta relativ ieftină, altfel Dropbox mi se pare OK, am varianta gratuită pt care am acumulat peste 7 GB. Suficient. În clipa asta mai am 2 GB liberi.

Probabil e vreo eroare, dar zici că-l pun de la zero :smiley:
Pe net apare ca având vreo 2,5Gb. Ce update e ăsta? :nerd_face:

*pe un MacBook pro late 2013

Screenshot 2021-10-27 at 12.16.59

Păi pare sistemul întreg și complet instalabil de la zero, așa și trebuie să fie. 2,5 GB o fi vreun update de la penultima versiune.

Conform celor de la appleinsider

The update is 2.56GB in size, making it much smaller than the more prominent 12.13GB [macOS Monterey]

Nu conteză, oi vedea eu cât e…

Mă rog… dar cred că ei se refereau la un update de la varianta anterioară de B.S., nu un upgrade de generație.

Problema lui akbar cred că este că un upgrade minor, la 11.6.1, e listat cu 11.51GB

Da, de la 11.5.2 la 11.6.1 :smiley:

Păi vezi? așa cum bănuiam.

Nu vreau să mă laud, dar am citit ceva anul ăsta…
imagine

Well done, Mr. Data!

data-reading

1 Like