Chat topic vol. 4

Mulțam, l-am descărcat și eu, să vedem…

Tocmai am citit că lucrurile merg prost în India, inițial o piața tentantă pentru Apple. Nu numai că a căzut, dar le pleacă oamenii buni.
Cred că este începutul unei căderi constante a lui Apple dacă nu va lua măsuri rapide.

Văd că stick-urile USB-C încep să aibă prețuri comparabile cu cele similare USB 3, iar HD-urile externe încep să aibă prețuri rezonabile, mai scumpe decât cele pe USB 3, totuși simțitor mai mici decât în urmă cu un an, să zicem. HDD extern la 4TB laun pic sub șase sutare începe să fie rezonabil. Mie mi se pare că extinderea acestui USB-C a mers foarte încet, au trecut mai bine de trei ani de când Apple a scos primul nMB cu mufa asta.

Îs pur și simplu geniale noile spoturi de la Samsung!
Ingenious :smiling_imp:

Samsung nu-l va putea răpune pe Apple atât timp cât Apple are propriul său OS, iar Samsung nu. Este valabil pt orice alt producător de smartfoane ori de tablete.

Dacă tot au scos Affinity Designer pentru iPad, am zis că hai să încerc să folosesc și eu aplicațiile lor la un proiect relativ simplu pentru print. Am început cu Designer pentru Mac iar după vreo două ore m-am lăsat păgubaș din cauza unor bug-uri care mă încurcau teribil. M-am uitat și pe forumul lor, acolo sunt raportate probleme, bug reports și sugestii care stau nerezolvate de ani de zile. Un admin zicea că nu au destui programatori. :worried: Așa-i când te întinzi mai mult decât ți-e plapuma.

Mda, clar…

De ieri mă joc cu un iPad 2017 schimbat contra unui MBP redundant în casă. Cred că tablețica asta se dovedește utilă pe două lucruri: să adnotezi documente stând culcat în pat și să desenezi. Cum ultima chestie e pt fi-mea, nu pt mine, rămâne prima.
Am observat că, dacă îi pui o tastatură (am una chiar pt iPad-uri de la Logitech, am luat-o prin primăvară, să fie acolo, 70 de lei), ai un keylayout cât se poate de similar lui macOS. Romanian merge pe maparea Apple, cu î și ș pe extrema stângă jos și sus sau ș cu option, că tasta de la stânga lui 1 este escape la mine. Acuma mă străduiesc să aflu cum aș putea converti tastaturile mele pt iOS. Dacă îmi va merge asta, aș putea spune că tabletele astea acoperă niște nevoi minimale. Mă enervează că iOS nu are un Finder ca lumea, poate le-o da mintea de pe urmă să facă naibii un sistem ca lumea de la A la Z.

Uite o chestie mișto la care mă gândeam și eu. Acea DeX Station se găsește și la noi la un preț piperat, dar se găsește.
Sigur, ajungem iar la povestea cu Android OS.
P.S. La noi prețul e dublu față de State, fără discount. Cu acest discount din link, de patru ori mai mare.
P.S. 2. A, mai e și asta, la jumate preț față de prima. Care e șpilul? Ce face una și ce (nu) face cealaltă?

Cu o chestie similară se lăuda Microsoft, înainte să renunțe la telefoanele cu Windows. Ziceau că device-urile lor mobile se vor transforma în PC-uri cu Windows, odată conectate la un dock cu monitor. S-a ales praful.

Da, dar cred că s-au grăbit să anunțe fără să facă ceva ca lumea. Mie mi-ar plăcea să am un iPad compact pt drum, iar acasă să-l fac desktop.
P.S. Păi ce rost are să te lauzi că ai cel mai tare telefon, cu cel mai tare procesor A, cu cel mai tare sistem de operare (iOS, adică) pt mobile, dacă nu faci și ce a făcut Samsung care, din păcate, are dezavantajul că Android este un sistem nepregătit pt așa ceva. iOS ar fi, dacă l-ar lucra ca lumea ca sistem pt tablete cu adevărat pro și pt telefoane de tip iPhone X. Pt mine, așa ceva ar fi absolut suficient, cu condiția să introducă chestii ușor customizabile, simple, care să transforme un telefon mobil performant ori o tabletă performantă într-un desktop autentic.

Am dat 50 de lei pe Duet display și mi-am conectat iPadul gen. 5 la MBP 2011, super! Simt nevoia unui iPad de 13 inci, ca să am două monitoare la fel de mari. Oricum, este OK pt drum. Fi-mea zice că ar avea nevoie de ceva invers, adică să facă displayul MBP-ului display pt iPad. Am întrebat de ce și mi-a spus că ar avea nevoie să vadă mai mare când desenează cu ProCreate pe iPad. Presupun că are dreptate…

Are iPad dintr-ăla de 9”? Vrea unul Pro, de 12”. :slight_smile:

Cred că da, dar mai degrabă pe ăla îl iau eu. :grinning:
Dacă vorbești serios, discutăm pe MP.

Aaa, nu, nu sugeram că l-aș vinde pe al meu.

Cred că vrea un monitor mai mare, dar pt asta am o soluție f. simplă. Am găsit pe olx un adaptor lightinig la VGA, HDMI și audio out (util dacă faci ieșire pe VGA, altfel sunetul merge prin HDMI, evident). L-am luat inițial pt iPhone, dar merge frumos și cu iPad, l-am conectat la televizor prin HDMI și se vede f. bine.
A costat 100 de lei.

Am făcut instalația, sunt pe de-a-ntregul mulțumit. Da, cred că voi încerca să-mi fac rost de un iPad de 13 inci, dar și așa este foarte comod, mai ales la drum, când nu poți căra cu tine monitoare. Eu lucrez uzual cu două monitoare, este f. confortabil, am documentul la care scriu pe un ecran, iar pe celălalt mai citesc e-mail, mai consult dicționarele etc.
Dacă ai un calculator și un iPad, chiar că merită 50 de lei. Recomand călduros tuturor. Am pus iPad-ul pe o carte mai groasă, ca să am ecranele la aprox. aceeași înălțime, confort vizual.
IMG_1077_HDR

1 Like

Azi am descoperit un alt Soft pentru tabletă ca display extern,
http://getidisplay.com/
Avantajul este că se poate folosi și un device pe Android. E ceva mai scump, dar - poate - merită.
P.S. Aplicația asta se poate lua și pe un bundle, snopul mi se pare atractiv.

Reader, clientul RSS pentru Mac, este gratuit pentru o perioadă de timp.

http://reederapp.com/mac/

2 Likes

Apropo de feed-uri și client RSS, am descoperit recent Inoreader. E superb, atît interfața web, cît și aplicația de iOS. Are o groază de facilități, nici nu le-am descoperit pe toate. Puteți adăuga inclusiv canale de YouTube și deschide player-ul video direct în aplicație, puteți adăuga feed-ul de Twitter, are interfață curată de citit (gen Reader Mode) ș.a.m.d.

Acum sînt pe free, dar mă tentează un an de Pro ca să-i susțin, mi se pare excelent serviciul și nu foarte popular (față de Feedly, de exemplu, pe care-l depășește mult, după părerea mea).