Chat topic vol. 3

E cod galben la vecini. :laughing:

3 Likes

“De ce Tim Cook este noul Steve Ballmer”, foarte bun articolul.

Clar. Și-au dat seama și alții de ce scriam ieri: Timotei Bucătaru e depășit de funcție, trebe altcineva. Poate și alții din echipă.

Asta trebuia de 1 aprilie.

Surface Studio, pe scenă la keynote-ul din prima zi a conferinței Adobe MAX. Mâine au o sesiune exclusivă de prezentare a noului computer.

Pentru zona pro, acest Surface Studio taie orice concurență. Era zona Apple, pe care au ignorat-o, deja orice vor scoate va fi post eventum.

Cam așa se lucrează pe Surface Studio, folosind o versiune beta a unui nou program, Adobe XD, pentru design de aplicații și web.

Adio tastatură :smiley:
Probabil că tabletele au fost doar un mod de-a ne face să ne reobișnuim să folsoim degetele. Amu mă gândesc cât de fain ar fi arătat dihania aia de monitor cu logo-ul Apple pe el. După care am realizat că e extrem de puțin important ce logo are atât timp cât e foarte flexibil.
Microsoft e de câțiva ani pe val și e bine că nu se oprește.

Sunt fan al touchscreen-ului si ecranelor mari. Imi place SF-ul si vreau sa il vad transpus in realitate. Cred ca acest produs e mai mult o incercare sau o cautare. Fain, wow, dar nepractic. Ma gandesc la cei cu aplicatii profesionale video-foto cum ar fi sa trebaluiasca ore cu degetele pe ecran. Obositor, lipsit de finetea mouse-ului, un pic cam uleios (nu stiu in ce masura acest ecran se impaca cu amprentele, mai les vara) astfel deranjant vizual pe nuante inchise.
Poate in alte domenii e mai practic. Pare misto sa dai comenzi atingand un ecran imens. Cati nu au savurat momentul (eu sigur) lansarii iPad (alta scara bineinteles) cu pozibilitatea de a manipula obiecte si a scrie cu degetul pe ecran si cati il mai folosesc astfel azi (sa facem abstractie de lipsa aplicatiilor grafice pro) cu toate ca ecranul mai mic mult mai usor de utilizat.
Il vad util in a coordona munca unor echipe, unde corectezi, notezi, subliniezi, adica miscare miscare a mainii mai putina si finete necesara mai mica.

Au un stylus la dispoziția lor, care bate și degetul și mausul la precizie și ușurința în utilizare. Degetele le folosești pentru zoom și alte operații care necesită multitouch. E mai ușor și mai precis să faci zoom cu două degete decât cu mausul sau cu tastatura.

Evident, iar pt ingineri/arhitecți/desenatori, care lucrează cu proiecte mari, mi se pare colosală jucăria asta. Putem nota în agendă data de 27 oct. 2016 drept data cînd Apple este lăsat clar în urmă de concurență. Are puterea însă să vină cu ceva nou ori cu o serie nouă de produse. Acum constat că și dispariția acelui magsafe nu e deloc benefică, cred că a scăpat multe macuri să cadă de pe masă cînd din neatenția iei în picior cablul de alimentare, mai ales cu jucării așa de ușoare.

Poate Apple își imaginează că un computer foarte ușor va pluti în aer în cădere liberă. :slight_smile:

1 Like

Cu siguranță, la viitorul upgrade major îi vor adăuga și aripioare.

1 Like

Poți face din adaptoare.

1 Like

Cine vrea să vadă live demo-uri cu artiști lucrând pe Surface Studio la conferința Adobe MAX: http://www.adobelive.com

later edit: S-a terminat deja, dar se poate vedea în reluare.

Descrii o situație posibilă, potențială, pe care nu ai analizat-o. Sigur că un pictor ori un proiectant stă cu orele la masa de lucru, nu văd de ce ar fi mai obositor cu Surface Studio decît altfel. Nu știu, nu am testat, cred că o analiză se poate face după o utilizare comparativă.

Vertical nu cred ca poate lucra cineva ore. Ca si test se poate incerca sa stai 10 min cu mana intinsa la orizontala. Orizontal mai merge dar trebuie gasita o pozitie a corpului mai pe spate (gen sezlong) pentru a nu obosi spatele si gatul stand aplecat peste ditamai ecranul. Oricum trebuie sa te intinzi ca sa ajungi in partea de sus a ecranului.
Mainile ca sa stai confortabil trebuie srijinite de ceva (in cazul computerelor clasice stau pe masa si/sau palmrest. La ecrane mari nu ai alta varianta decat sa le odihnesti pe ele. Astfel sigur le umpli de amprente si vara transpiratie cu efecte in claritate si confort. Am birou cu masa de sticla si vad cum se comporta cand e cald si ai antebratele lipite de sticla.
Imi place ideea de ecran tactil de dimensiune mare (aici vad eu problema) asa cum mi-a placut si ideea de birou de sticla dar sunt mai putin practice.
Or fi potrivite pentru anumite domenii…
Poate merge mai bine cu “stiloul”…

Este evident că „pentru anumite domenii”. Nu cred că cineva a spus că l-ar ține vertical ore. Păi tocmai ăsta e șpilul, că-l pui ușor înclinat, ca pe o masă de arhitect/inginer, apoi desenezi efectiv ca și cum ai desena pe hîrtie, cu un stylus ori cu mîna, de ce nu?
Mie acest Surface Studio mi se pare o mare realizare. Este prima oară din anii ’90 cînd Apple stă la coadă, văzînd cum alții scot jucării inovatoare. Ăsta era domeniul lor. Pe 27 oct. 2016, Steve a murit pe bune. Apple nu mai poate trăi doar din legenda Steve, trebuie să vină cu ceva serios.

Am analizat un pic mai atent ce a scos Apple în ultimii ani. Nimic spectaculos. Noua echipă are obsesia ușurimii și subțirimii. Este OK, o avea și Steve, în ideea că astfel faci economie de materiale și de energie. Dar a sacrifica totul acestui țel mi se pare prea mult. Sigur, nMB este mic, ușor, subțire și foarte frumos. Este însă neperformant și supraevaluat. nMBP ar fi OK, dar nu are nimic extraordinar. Da, acel touch bar îmi place și poate fi o mică inovație. Și USB-C/ThB3 este OK. Dar lipsesc multe detalii prețioase, cum ar fi magsafe, cititorul de carduri… La naiba, ar trebui să iau și un cititor de carduri dacă aș lua așa ceva?
Apple nu mai poate trăi din legenda Steve. Noii echipe îi este frică de inovații curajoase.

Scandalul făcut de userii nemulțumiți începe să dea roade: Apple taie din prețurile adaptoarelor USB-C.

We recognize that many users, especially pros, rely on legacy connectors to get work done today and they face a transition. We want to help them move to the latest technology and peripherals, as well as accelerate the growth of this new ecosystem. Through the end of the year, we are reducing prices on all USB-C and Thunderbolt 3 peripherals we sell, as well as the prices on Apple’s USB-C adapters and cables.

1 Like