Chat topic vol. 3

Deci Ive e problema.

Faptul că Apple a ignorat complet piața dispozitivelor hibride e o greșeală care o să le tragă în jos vânzările de Mac-uri și iPad-uri. Inovația în domeniul hardware s-a mutat de ceva vreme în domeniul touchscreen-urilor. O companie cu resursele și experiența celor de la Apple nu ar fi trebuit să rateze oportunitatea de a intra în forță și de a fi lider pe un segment nou, cum e cel al hibridelor. Chiar cu riscul unor rateuri. Nici Microsoft n-a nimerit-o din prima însă acum ei sunt cei care dau tonul. Iar după ce au ratat startul, în caz că hibridele devin foarte populare, Apple va avea o problemă pentru că va trebui mereu să găsească metode de a se diferenția de lider. Pentru că acum este evident că, orice “iMac cu touchscreen” ar avea prin laboratoare, nu mai are rost să-l scoată pe piață, că râde lumea de ei.

Presupun că tactica lor este să aștepte să se maturizeze piața, după care să vină cu ceva bombă, ca în cazul iPhone-ului. Le urez succes, însă de data asta altcineva le-a luat-o înainte.

Este evident că, în epoca post-Steve, Apple nu mai are suflul inovației combinat cu chestii un pic teribiliste. Nici Steve nu a nimerit totdeauna „din prima” (Cubul este un exemplu tipic). Ei vor să impună o modă și apoi restul să se ia după ei. Au reușit anterior, poate și acum cu acest USB-C (așa sper). Și eu cred că au ratat mari inovații în ultimii 3 ani, mai ales pe zona pro. Din fericire pt mine, sînt un pro(fesor) care nu are nevoie de chestiuni sofisticate, iar ecranul tactil chiar nu ajută la nimic. Pt alții însă e mare lucru. Cum zice MS în ultima reclamă: nu pentru noi toți, ci pentru fiecare dintre noi. Corect, fiecare are nevoile sale, trebuie să-i oferi ce are nevoie, nu să impui ceva statistic.

Una peste alta, e bună competiția. Apple nu va putea sta pe loc, trebuie să vină cu ceva realmente nou. Mie acea touch bar mi se pare OK, de asemenea impunerea mufei USB-C ca standard. Nu ar fi motiv să nu facă și restul la fel, USB-C pare mufa viitorului, una singură pt orice periferic. Apple are o mare problemă pe zona tabletelor, care nu e de hard, ci de soft, iOS nu este, pur și simplu, un SO pro, dovadă că Adobe și alți babani nu fac aplicații pt iOS. Nici Nisus nu are versiune, cel puțin deocamdată, deoarece băieții știu că nu poți face o aplicație pro pt iOS. Comparația cu primul iPhone este corectă, au stat și au scos ceva care a rupt piața. Nu știu cum ar fi acum, deoarece pe zona pro depind și de alții, cum ar fi Adobe ori Quark. Degeaba au pus ei pro la coada unui iPad, nu ai ce aplicație realmente pro să pui pe ele.

:smiley:

3 Likes

Îi trage în jos faptul că nu le mai pasă de linia de computere. Mac Mini? Mac Pro? Air era un produs excelent, gone. Mie îmi lasă impresia că își bat intenționat joc de laptopuri, pentru a avea motiv să le retragă complet peste câțiva ani, pe motiv că nu sunt vânzări.

Nu cred că am văzut vreodată atâtea reacții negative venite din partea unor oameni din tabăra tradițională pro-Apple:

http://mjtsai.com/blog/2016/10/27/new-macbook-pros-and-the-state-of-the-mac/

Da, sînt observații de bun simț, de ex. faptul că nu poți conecta imediat un iPhone 7 la nMBP! Așa ceva este fără nicio logică. Sigur, va apărea un cablul peste ceva timp, nu mult, totuși… Cred că echipa Bucătarului nu prea mai are legătură cu lumea reală, nu ascultă de feedback, sînt aroganți… Vor trebui să ia o decizie majoră în lunile care vin.

E mișto de tot… Tare.

Eu — fiindcă trebuia să-mi schimb telefonul și acum, și laptopul — am decis să le mai acord un „ciclu“ și mi-am luat iPhone 7; intenționez să-mi iau și un MBP 2015. Pentru nevoile mele, consider că un avans serios în materie de hardware (și portabilitate) îl are doar Surface Book 2016. Dar cum ediția 2015 costă 15 000 lei în România, o să spun „pas“. Așadar, rămîn în tabăra Apple încă 2-3 ani, în care am toate motivele să cred că cineva o să ia un avans serios și o să se întîmple schimbări considerabile.

De la zvonurile cu AMOLED în iPhone-uri, G Pixel la excelentele dispozitive pe care MS le-a lansat (și Dell, Lenovo, HP îi vor urma), trebuie obligatoriu să se întîmple ceva major în următorii ani.

Ciclul actual a durat 4 ani pentru MBP. Dacă nu reacționează mai rapid cu următorul, iar iPhone-ul cu AMOLED o să fie un fel de beta, mă pierd de client, în întregime.

Windows 10 chiar îmi place, să fiu sincer. Pot avansa și ei pe partea de OS mobil sau mă poate convinge Android.

Cred că am făcut alegerea prudentă, mai ales că am investit ceva bani și timp de studiu în confortul ecosistemului Apple. Dar totodată, cum spuneam, am toate motivele să cred că în 2-3 ani se vor limpezi apele și cineva chiar va lua un avans. Fie un producător anume, fie, mai general, un OS sau abordare anume.

Bună ideea asta:

Developers attending Lab sessions at WWDC 2017 and 2018 should try to take a non-Apple Hackbook running OS X to the session.

Maybe that would get their attention.

Se pare că Microsoft s-a jucat acum 6 ani cu ideea de Touch Bar, dar a abandonat-o în favoarea touchscreen: https://www.youtube.com/watch?v=ojusRO38Tdc

Începând de ieri, Instapaper Premium a devenit gratuit pentru toți userii.

We’re thrilled to announce that, as of today, we’re opening up Instapaper Premium for all of our users, free of charge.
As a current user of the free Instapaper, this means you’ll now have access to:

  • Full-text search for all articles
  • Unlimited Notes
  • Text-to-speech playlists
  • Unlimited speed reading
  • “Send to Kindle” via bookmarklet and mobile apps
  • Kindle Digests of up to 50 articles
  • An ad-free Instapaper website
    Before, some of our greatest features were limited to Instapaper Premium subscribers. Now that we’re better resourced, we’re able to offer everyone the best version of Instapaper. You’ll continue to have an ad-free Instapaper app experience, and we’re eliminating ads on the web entirely.
    If you’ve got any questions or thoughts, just reply to this email or let us know at @InstapaperHelp on Twitter.
  • Instapaper Team

Și grăit-a profetul:

Atunci când companiile ajung să fie conduse de oameni din departamentele de vânzări, ele uită să mai inoveze pe partea tehnică.

3 Likes

Pentru cei interesați: MacPhun lansează Luminar și este în faza de precomenzi, prețul mi se pare OK, eu aș avea încă 10 % discount. Folosesc SnapHeal de la ei, mi se pare foarte bună, oricum pare cea mai bună soluție de pe piață la ora actuală.

Excelent spus. Păi dacă nici Steve nu știe ce spune cine altcineva poate ști? Este exact direcția pe care a luat-o Apple. Ei nu se uită la filmulețele astea? Sau au impresia că ce s-a întîmplat cu Xerox ori cu IBM nu se poate întîmpla și lui Apple?!

O lectura interesanta apropo de Steve si Xerox: http://zurb.com/article/801/steve-jobs-and-xerox-the-truth-about-inno

Apropo de reclame
https://www.youtube.com/watch?v=La4HRfL5tV4

Cred că celor de la Redd’s, Strongbow, Fanta și alte produse de vară de duzină le-a dat o lacrimă.

Auzi, difuzoare stereo, magie…

Nici în ograda cealaltă lucrurile nu sunt chiar roz: http://arstechnica.com/gadgets/2016/10/the-google-pixel-a-nine-month-dash-to-mold-an-htc-phone-into-a-google-product/

Ei, aici e la alt nivel, Google nu a producător tradițional de smartphones, vrea să intre în joc. Nu se compară cu Apple ori cu MS.