Chat topic vol.1

Dacă fac și un buzunar-watch, îl iau :smile:
Nu suport ceasurile la mână de prin facultate, am ceasuri de buzunar, acum le țin la buzunarul de la piept, deoarece pantalonii nu mai au buzunare pt ceas, a dispărut din croiala tuturor pantalonilor din ultimii 20 de ani, cred.

Mo’ betas, mo’ problems.

Mac Plus din 1986 conectat la internet. Ar trebui o schemă logică pentru a înțelege cum a pus omul cap la cap toate piesele hardware și software.

Astăzi a apărut „Becoming Steve Jobs”, o nouă biografie scrisă de doi ziariști dintre care unul – Brent Schlender – a fost, pare-se, apropiat de Jobs. Cartea poartă girul șefilor de la Apple, care nu au fost deloc mulțumiți de prima biografie scrisă de Walter Isaacson, despre care ei spun că nu reflectă corect personalitatea lui Jobs.

Se zvonește apariția în curând a unui nou model de Apple TV cu un procesor A8X (lumea zice că ar fi la fel de puternic ca procesorul unei platforme Playstation 3). Așa că dacă aveați de gând să cumpărați un Apple TV la preț recent redus, mai aveți răbdare câteva luni.

… care Apple TV cel mai probabil că va fi mai scump decât ăsta simplu de $69 (apropo de „Starting at…” deși e un singur model în Apple Store).

Deci fie vă cumpărați unul dintr-ăsta dacă vreți numai AirPlay, fie așteptați modelul mai scump care probabil că va rula aplicații custom și jocuri și va avea prețuri diferite în funcție de capacitatea de stocare (8/16/32 GB…).

Aștept de ani buni un Apple TV pe care să pot instala aplicații. Nu știu de ce le-a trebuit atâta să-l facă. Adică știu, dar deh… :no_mouth:

Cine e dispus să contribuie cu $$$ ca să cumpărăm toată colecția asta? :heart_eyes:

http://www.ebay.com/itm/171395058676

Dacă spuneai că e o poză a colecției tale, cred că te credeam.

Adevărul e că nu sunt un colecționar. Îmi plac Mac-urile vechi dar nu cumpăr obiecte doar ca să le păstrez în cutii și să nu fac nimic cu ele. Dar dacă aș avea prea mulți bani, cred că aș cumpăra vagonul ăla de aparatură și aș face un muzeu.

Odă PowerBook-ului de 12". Un laptop cu de toate, de pe vremea când oamenii nu se temeau să care o gentuță de două kile.

Ca posesor al acestei bijuterii, sînt total de acord cu laudele, o mașină într-adevăr excepțională, încă utilizabilă.

S-a lansat Fantastical 2. 50€ original, redus 20% acum, ca preț introductiv. Urît din partea lor 1) să pună un asemenea preț și mai ales 2) să nu ofere opțiuni de reducere pentru cei care au versiunea anterioară. Nici nu oferă cine știe ce în plus, s-a “yosemite-izat” interfața, au adăugat fereastra mai mare care să înlocuiască definitiv aplicația Apple, widget.

Mă rog, nu mă obligă nimeni să o cumpăr, dar mă dezgustă dezvoltatorii care, văzîndu-și popularitatea crescîndă, pierd simțul măsurii la prețuri. Mai am diverse exemple, Positive Grid fiind primul care-mi vine în minte, chitariștii îi știu bine.

Uau, 50 de euro… o fi el mai bun decât calendarul din OS X, dar nici chiar așa.

Citind atâtea și atâtea laude pe net, am luat Fantastical pentru iPhone. Am fost un pic dezamăgit când am văzut că este doar o interfață mai altfel pentru calendarele din iCloud.

Mi s-au părut mereu scumpe, atît versiunea iOS, cît și cea OS X, le-am luat la o reducere 50% cîndva, altfel nu mă băgam… Mă rog, mie mi se pare util, îmi tot programez întîlniri, seminarii etc și m-am obișnuit să introduc imediat în calendar cînd apare sau se schimbă ceva.

Îmi place widget-ul din Notification Center, e o scurtătură rapid de accesat. Pe iOS, că pe OS X, nu știu de ce, dar nu mai folosesc din Yosemite. Am pus o scurtătură de tastatură și-mi afișează ditamai fîșia cu evenimente + calendar :smile:

Toate ca toate, dar nu mă pot abține să nu repet: urît din partea lor să pună așa preț și fără posibilitate de reducere la upgrade. Utilizatorii nu par prea mulțumiți: https://www.facebook.com/Flexibits/posts/943408572366496

Yeah, it’s… fantastic! Go for it.

Nici gînd! Cînd va fi vreo 10-15€, ca preț de upgrade, atunci va fi fantasticAL. :stuck_out_tongue:

Ei, zic și eu, dacă lumewa plătește prețul ăsta și afacerea merge, de ce nu?

Că tot veni vorba de noi achiziții, interesează pe cineva chestia asta? Sau o cumpăr eu? Am zis să vă întreb înainte :smiley:

1 Like

Locomotiva aia e ca Mac-urile PowerPC. E compatibilă numai cu drumurile alea vechi, de fier.

Ia tu locomotiva, iau eu un vagon si poate se gaseste cineva sa ia colectia aia Apple sa facem muzeu ambulant. Numai ca trebuie sa desenam mere pe ambele. :slight_smile:

1 Like