Cat cer pe un Macbook Pro 15 - model 2018

Salut!
Sunt cam nedumerit (nu prea ma impac cu os-ul), ma gandeam sa trec din nou pe windows (inca nu sunt sigur);
Cat pot sa mai iau pe el in ziua de azi ? (cu aproximatie, doar pe mac sau tot pachetul).

Mac-ul + Incarcatorul original + Cutia originala.
Cumparat in noiembrie 2019.
Pro 15 inch, Space Gray. Nu are nici-o zgarietura avand in vedere ca il tin in carcasa.
Are 40 de cicluri bateria si 98% life battery.
Cumparat de la istyle. Mai are garantie pana in noiembrie 2021.

Configuratie:
Procesor: i7 - 2.2 GHz (6 core)
RAM: 16 GB ram DDR4
Stocare: 256 ssd
Video: Radeon Pro 555X 4GB

Mai am la el:
Carcasa proiectie transparenta cumparata din iStyle.
Mouse Magic Mouse 2 (cumparat de la eMag pe: 18 Noiembrie 2019 - garantie pana pe 18 Noi 2021) + cablu original apple + cutia mouseului.
2 x protectii tastatura din silicon
cablu HDMI - usb-c (pentru a fi conectat la un monitor cu port HDMI fara a avea nevoie de adaptor)
hub usb-c x 4x usb 3.0.

Multumesc!

Pentru vanzare cel mai simplu e sa cauti pe site-urile de anunturi gen olx si altele MBP cu aceleasi caracteristici cu al tau inclusiv anul/starea. Le ordonezi in funtie de pret si vezi cam pe unde te incadrezi. Accesoriile le poti da bonus sau vinde separat cautand tot asa preturi in anunturi (sau reduci (15-30% din pret de nou).
Daca mai vrei sa stai pe mac sunt mai multe materiale cuprinzatoare privitor la macos inclusiv in limba romana (era si o carte in PDF gratis pe appstore parca) inclusiv pe suportul Apple.

1 Like

Ai o sculă puternică și performantă, dar ca să o dai s.h. vei pierde, probabil o vei putea da pe la jumate preț. Dacă, de ex., cumperi azi un calculator cu 10.000 lei și mâine vrei să-l vinzi, nu vei lua mai mult de jumate. De ce? Cine are bani să dea pe o sculă așa scumpă o va lua în rate, probabil, ca să o ia s.h. ar trebui să aibă o motivație puternică.
Teoretic, vei ce preț are acum ca sculă nouă sau una echivalentă și împarți la doi. Ți se pare puțin? Atunci du-te pe olx.ro și vezi cam unde sunt prețurile și te orientezi. Ți l-aș lua eu dacă aș avea neapărată nevoie…

1 Like

La ora actuală, Apple vinde modelul cu 10k lei, gândește-te că, pt a-l vinde, ar trebui să ceri un preț competitiv. Tu l-ai luat, presupun, cu vreo 13k lei, iar dacă te-ai gândi să-l vinzi cu 10 k, evident că nu vei putea. Cât ai putea cere? De cerut poți cere oricât vrei… Nu știu de ce ai dori să vinzi o asemenea jucărie scumpă și foarte bună. Oricum, o vei vinde prost. Ce anume dorești să faci cu el? Grafică? filme? animație? Ce aplicație folosești și nu te împaci cu ea?

Mi-ar parea rau sa il vand pentru ca mi l-am dorit foarte mult.
L-am prins la un pret f bun in noiembrie 2019 (9.000 ron de la istyle - am cautat special space gray si m-am dus special pana in Baneasa) am stat ceva sa studiez piata si sa pandesc o oferta.

Am avut ghinion cu primul device avand problema pooping sound (schimbat dupa 24h), la al 2-lea a cedat incarcatorul (am pierdut destul de mult timp prin service-uri) chiar daca acum merge totul aproape bine, in momentul de fata am o problema cu safari. Sapt trecuta mi s-a blocat in chrome si am zis ca voi trece pe safari complet si incerc sa ma obisnuiesc cu el. Cand ma un la un continut video si apas random pe bara de progres parca se aude ca si cum se sparge boxa (un tiuit ptr 1 secunda), cred ca e de la safari pentru ca am mai testat opera, chrome, mozilla si acolo nu am sesizat. Alt inconvenient dar nu atat de major e ssd-ul cam mic dar se poare rezolva cu un hdd extern.

Ah, alta chestie. Folosesc un monitor 2k dell, conectat cu un cablu HDMI - usb c (cumparat de la altex) pentru a nu mai cumpara un adaptor usb-c to hdmi. Il tin conectat, inchid ecranul (las jos eranul macului) il las peste noapte asa iar de dimineata de exemplu scot usb-c ul de la monitor si deschid macul (ridic ecranul) se distorsoneaza imaginea ptr 2-3 secunde, apar niste artefacte ca si cum s-a spat display-ul (cand a facut prima data asa, m-am speriat).
Am testat asta si imi face asa (distorsionare imagine) doar cand folosesc monitorul.

Sunt graphic desginer, nu m-a dezamagit performanta, imi ruleaza fluent orice program dar chestiile astea minore din trecut ma face sa cred ca si pe viitor voi avea probleme mai mari. Poate sunt eu putin paranoia :smiley:

EDIT: chiar acum lucram la un logo intr-un program platit si mi s-a inchis din senin fara sa salveze o parte din munca… chestiile astea nu le inteleg. Pe windows foloseam softuri piratate si nu am avut nici-un bug.

Mersi pentru sfaturi!

E o listă cu chestiuni complet diferite. Faptul că 2–3 secunde imaginea este distorsionată nu mi se pare un bug. Aplicația care pică brusc este o hibă sau nu este actualizată, greu de spus. Piuitul ăla nu e normal, nu știu care ar putea fi cauza, poate știe altcineva de pe forum. Dacă ești pe zona pro, poate ar fi timpul să iei un monitor pro cu USB-C, deja nu mai sunt așa scumpe, adică ar fi scumpe oricum pe zona asta.

Ai încercat să scoți cablul usbc după ce deschizi laptopul în loc de înainte? Sau când lucrezi, de probă, să închizi Dell-ul apoi să scoți cablul? Sau să folosești alt port sau un alt adaptor? Se întâmplă la fel? În situații de genul încerc să intuiesc unde e problema.
Eu conectez/deconectez un monitor pe Mini DisplayPort cu adaptor și flickere ecranul de 2 ori, dar fără artefacte. O consider funcționare normală.

Restul problemelor par de software. Browserele se mai pot bloca, mai ales în funcție de addon-uri dacă folosești, indiferent de sistem. Și n-ar fi prima oară când Safari are bug-uri. Nu știu dacă e cazul neapărat la tine. Eu folosesc Firefox în general, doar cu multi-account containers ca addon, și sunt mulțumit.
Similar legat de soft-ul pentru logo-uri. Faptul că e plătit nu înseamnă că nu are probleme. Nu degeaba mulți oameni au reflex “Ctrl + S” / “Cmd + S” :slight_smile: Poate pe win ai folosit aplicații mai bune.