Calendar Iphone

Va salut , am si eu o problema / intrebare legata de caldendar la un Iphone XS. De ceva timp imi tot apar tot felul de porcarii in calendar , de cand stau acasa caut fel si fel de chestii pe net si mai sunt pagini care ma redirectioneaza catre chestii de genul "Iphonul dvs de misca foarte lent , sau bateria nu stiu ce a patit " dar nu m-am abonat niciodata. ". Are cineva idee cum le pot sterge ? Am incercat sa caut si pe net si prin telefon dar nu am gasit nici o varianta. Va multumesc !
WhatsApp Image 2020-03-31 at 12.45.09 PM|554x1200

Salut,

Folosesti NordVPN: VPN Fast & Secure ? Am urmat link-ul din poza si m-a trimis intr-un final pe https://apps.apple.com/US/app/id905953485?mt=8. Mentionez ca inainte sa ma redirectioneze acolo uBlock a blocat pagina intermediara. Oricum daca urmezi link-ul aparent este un addware:


L.E. Verifica in setarile telefonului ce aplicatie are acces la Calendar, asa poti identifica intrusul.

Astea apar fiindcă ai permis să ți se trimită mesaje de la diverse firme pe diverse teme. Le ștergi din Notifications în preferințele de sistem.