Browser pentru poze în OS X

Ma bag si eu cu o intrebare.Cum fac sau cu ce program sa deschid pozele ca sa dau inainte si inapoi din sageti,nu vreau sa folosesc iphoto.

Cu Preview.

Am incercat cu preview,numai ca nu pot sa dau inainte si ianpoi deoarece sagetile respective nu functioneaza,e o culoare mai deschisa sa zicem.

Ai 3 variante:

  1. Selectezi mai multe poze și le deschizi cu Preveiw. De acolo le răsfoiești ca pe niște documente PDF;
  2. Selectezi din Finder mai multe poze, click dreapta și ținând apăsat pe Option (Alt) îți apare Slideshow x items;
  3. Selectezi mai multe poze și apeși Space. În momentul ăla se deschide Quick look (sau apeși click dreapta Quick look).

Ideea e să selectezi toate pozele pe care vrei să le vezi. Nu merge ca în Windows să treci dintr-o poză în alta dacă nu le-ai selectat înainte.

Merci.Eu aici ma incurcam,credeam ca e ca in windows,sau macar ceva asemanator.

Mai poți încerca Xee, o aplicație pentru vizualizat poze. Are și o versiune mai veche (2.2) care e gratuită.

Merci fain pentru informatie.Foarte faina aplicatia cea gratuita 2.2,pusa de tine in link.Ideea e ca,cand dau sa se deschida cu xee(aplicatia) ca fiind cea implicita de deschidere,se deschide,dar dupa ce inchid si redeschit se deschide tot cu previzualizare .Cum fac fac sa scot acea previzualizare ca fiind implicit.Merci

Clic dreapta pe o poză → Get Info → Open with: Xee, apoi apasă și pe butonul Change all.

Rezolvat conform indicatiilor.Merci fain.