Boxe portabile BT

Eu îl folosesc invers, ca transmițător. Dar l-am testat puțin și conectat la niște boxe, ca receiver. Îmi pare rău dar urechile mele nu fac diferența între AptX și non-AptX.

Ca rază de acțiune, receptorul este excelent și funcționează perfect. Dar sincer, nu știu dacă merită să plătești în plus pentru AptX. Eu nu aud nicio diferență.

Buna, ma ajutati si pe mine cu un sfat? Ca nu ma pricep la chestii tehnice… :slight_smile:

Am gasit aici o oferta de boxe bluetooth si nu stiu ce sa aleg: [link șters pentru reclamă mascată.]

Voi ce ati alege si dupa ce criterii?

Păi depinde ce te interesează mai mult: prețul, brand-ul, cât de tare se aude, dacă-s portabile sau nu, ce mai vrei să conectezi la ele în afară de device-uri cu Bluetooth…

Așa cum spune și Tudor, boxele BT se justifică, în primul rînd, pentru portabilitate/independență față de sursă. Altfel, dacă dorești calitate, iei boxe cu sîrmă.
Întrucît nu ne dai niciun detaliu privind criteriile (în afara prețului, evident, vrei cît mai bune la un preț cît mai jos), pot spune care a fost criteriul meu cînd am luat așa ceva: să fie cît mai mici, și am luat o sferă BT, acum o folosește soția; apoi am luat unele mai bune, nemțești, în formă ce cască (se pot folosi și pe gît), se pot folosi prin BT ori prin sîrmă, au fost ceva mai scumpe, vreo 250 de lei.
Dacă într-adevăr portabilitatea e un criteriu de bază, ți-aș recomanda un Logitech sau ceva similar. Dacă vrei ceva mai mare, cu 3-5 boxe, mai degrabă ceva prin cablu.

Mda, așa cum am bănuit, @cornelia2014 pune întrebarea la mișto doar pentru a face reclamă mascată la situl pentru care lucrează.

Ei, oameni sîntem, cădem păcatelor. Așa și Cornelia noastră.

Voi nu v-ati cumparat niciodata nimic de la firmele pe unde ati lucrat? Eu da. N-ati pus niciodata intrebari asa incat sa primiti niste raspunsuri nepartinitoare? Daca asa evaluati reclama mascata…
Daca mai vrea sa raspunda cineva, cum vede la ce m-am referit?

Ma rog, optiunea voastra, dar nu e prea incurajator sa ti se dea cu firma in cap.

Cattus tot e bine ca sunt “a voastra”. Nu? Si Tudore, multumesc pentru osteneala. Sa mai zic pentru ce vroiam sau ma duc sa intreb in alta parte?

Ei, lasă, nu te supăra, știi prea bine că am dreptate. Dar te rog, întreabă ce ai de întrebat despre boxe.

(PS: N-am nimic împotriva reclamei aici, atâta timp cât este asumată, onestă și cu moderație.)

Nu ți s-a dat cu nicio firmă în cap. În al doilea rînd, pe acest forum nu se prea cultivă limbajul vulgar, ci ironia minimal inteligentă. În al treilea rînd, puteai acum să ne spui ce criteriu de alegere prevalează, dacă să fie musai un produs al firmei unde lucrezi, nu aici e locul potrivit. În al patrulea rînd, îndrumarea spre un produs Logitech și spre alte produse similare, dacă e vorba de porttabilitate, mi s-a părut corectă.
Dacă mai ai și alte probleme, te rog să revii. Apreciem și folosirea literelor ăîâșț.

Salut,

pentru ca am ajuns si eu la capitolul sunet imi puteti spune dintre cei care detin deja ce boxa bt sa imi cumpar? Eu folosesc apple music atat pe ipad, iphone si mackbook si ma gandeam sa imi achizitionez o boxa portabila bt care sa o pot conecta la cele 3 device-uri. Tot ce caut este o boxa cat de cat decenta care sa aibe un sunet cat mai bun si un pretul la fel de bun :slight_smile:

Ofertele sunt imense, depinde de buget. Depinde și ce conexiune ai la iPhone, presupun că Lightning. Vezi ce oferă iStyle ori Noumax, apoi compară cu ce oferă alții, emag ori pcgarage ori cel…
Eu am așa ceva, nu este acest model și nu Canyon, este ceva german, a costat dublu, dar sunt perfect mulțumit. Este un compromis bun între portabilitate/calitate/preț (a costat cam 250 lei).
Acest tip de boxe se poate folosi și pe gît, în loc de căști, dacă le pui invers, cu butoanele în jos (ca să respecte corect stînga~dreapta). Eu nu le folosesc astfel, dar unii da; evident, nu în metro ori pe stradă, dar acasă ori la volan poate fi o opțiune.

Șmecheri cei de la OMV, aveau boxe BT în benzinărie. Nu e cine știe ce, Hama Blade, 10W, cu 156 de lei, dar am mușcat momeala, din moment ce sunt pus pe drumuri în următoarele doua săptămâni și am HDD-ul cu muzică cu mine. Sunt curios dacă o să imi placă.

Dacă se aud frumos nu e mult. Nu ne-ai spus cum merg? E sunet plin, frumos? Eu am luat un joben d-ăla mic, se aude frumos, am uitat ce tip, parcă AllView, dar astea par mai mari, ar trebui să se audă frumos.

Sunt încă pe drum, nu am apucat să le testez într-o cameră, dar revin cu impresii. În mașină se aude bine, dar asta nu e greu, spațiul este destul de mic. Volumul e puternic, dar asta nu e foarte important. Și cică sunt rezistente la apă și praf :slight_smile:

dom’le, apa ca apa, sper să nu ajungi la spălătorie într-un rîu, cum e în reclama aia, dar rezistența la praf poate fi un detaliu esențial pentru sudul României, mai ales, unde praful acoperă totul într-o zi.

Umple binișor o cameră (volumul undeva sub 50%), îmi place. Merg de o oră, nu se întrerup, se aude binișor. Nu excelează la sunete joase, nici nu are cum, dar sunt obișnuit cu subwooferul cu fir la care ascultam până acum, nu mă plâng. Mă declar mulțumit deocamdată, nu am pretenții prea mari oricum, nu sunt audiofil, dacă nu se strică în următorii 3 ani eu zic că e o achiziție bună.

La banii ăștia nu cred că găseai jucărie mai bună. Dacă ești mulțumit de raportul performanță/preț, să o stăpînești sănătos.

Sunt convins că puteam găsi ceva mai bun dacă mă puneam pe cercetat dinainte, dar am cumpărat-o pe loc, impulsiv, fiind deja pe drum. eMag e paralizat în perioada asta, nu aveam cum să comand de la ei să mai ajungă în timp util. Așa că nu mă deranjează dacă am plătit puțin extra. Am verificat rapid prețurile și nu era cu mult mai mici prin alte părți, iar review-uri negative nu am găsit așa la repezeală.

Eu am una din asta: Anker. Se aude excelent și, într-un apartament normal de 3 camere, nu începe să se întrerupă decât în colțurile cele mai îndepărtate. Bateria este, de asemenea, foarte bună.

Dacă ești mulțumit de jucărie nu văd de ce să-ți pară rău. Or fi și altele mai bune, Anker asta e disponibilă și la noi.