Bold text

Salut.
Am o problema de vreo cateva luni: iPhone XR, update la zi, nu reusesc sa activez corect Bold Text pe tastatura.
Sa clarific: pot sa activez Bold DOAR pentru litere, nu si pentru pagina a 2a, cea cu cifre si caractere speciale.
Daca activez Display Zoom pe larger text merge, pe Default nu.
Nici cei de la Apple nu m-au putut lamuri, singura solutie, si nu cea mai placuta, ar fi un Hard reset.
Pareri?
Multumesc.

Probabil fontul respectiv nu conține bold face pt acele caractere. În ce aplicație se întâmplă? În toate? Cu orice font? Dă un exemplu concret.
P.S. Nu cred că are legătură cu modelul telefonului, ci cu soft-ul, respectiv cu fontul.

imagine

E vorba despre tastatura nativa, si face la fel si pe romana si pe engleza.
Nu am instalat eu vreun font.
Nu facea pana acum cateva luni.

imagine

Deci prima poza arata ca cifrele nu sunt bold iar in poza de aici literele sunt bold.
Face la fel indiferent de aplicatie.

Acum observ detaliul „…de vreo câteva luni”. Păi ce ai făcut atunci și a apărut? Deci problema a apărut înainte de ultimul upgrade de iOS, corect? Deci deja în iOS 15 și s-a menținut și în iOS 16.
P.S. Aș zice, înainte să dai un hard reset, să vezi ce setări ai în Settings/Display & Brightness.

Nu imi amintesc sa fi facut ceva deosebit atunci.
Mie mi-a placut mereu sa tin fontul fara Bold, dar o data am zis sa incerc si cu bold si am constatat ca se bold-uie doar literele de pe keyboard (si literele din aplicatii ) dar nu si partea de jos cu “123 spatiu enter” si nici pagina cu cifrele+special characters de pe keyboard.
Repet: doar pe keyboard, in rest sistemul face bold sau nu in functie de ce e setat.

Doar daca setez pe Zoomed ecranul se bold-uie cum trebuie toate.
Am bifat si debifat tot ce se poate prin Display settings, Accessabilty etc.

Si un pic pe langa subiect: vad ca pe Xr nu vor sa puna procentajul la baterie. O fi ceva legat de faptul ca ecranul este Lcd mai de slaba calitate? Sau numai device-urile mai scumpe merita? Ca incep sa ma gandesc serios sa renunt la iPhone etc.

Sunt diverse discuții pe tema asta. Eu am SE gen. 2 și se afișează.

Păi dacă e așa, ar trebui să ai activat Bold în zona menționată deja, dacă o dezactivezi, ar trebui să nu mai ai bold. Setarea fără bold este default.

Pana la urma s-a rezolvat cu un hard reset / erase iPhone. Super bine executat back-up-ul, foarte rapid am recuperat contacte, parole etc.

SE 2022 vad ca are si 5G, dar din ce am citit ii lipseste mmWave. In Romania se simte asta? Merge mai lent pe 5G decat 13?