Battery Design Capacity 87,4%

Salut! Am mai abordat astfel de topicuri pe aici… dar totusi parca nu e ceva normal. Am mac-ul din octombrie 2020 (macbook pro 13, varianta i5), deci de un an si 3 luni aproximativ. Bateria are 78 de cicluri. Nu l-am tinut doar in priza (e adevarat ca-l folosesc moderat, pe langa PC).

Cu toate astea imi apare in coconut battery 87,4%. Am avut mereu acea optiune de battery management activata. Acum, cautand pe internet am dezactivat-o pentru a vedea daca va creste capacitatea.

In fine, vi se pare o problema hardware?

photo_2022-01-26_22-11-49

Dacă după 15 luni bateria arată 87% nu indică o baterie foarte bună, dar este încă în limitele normale.
„vi se pare o problema hardware?” - adică dacă bateria nu e tocmai cea mai bună? Evident, dacă așa indică C.B., înseamnă că așa este.
P.S. Poți încerca o reclamație dacă calculatorul a fost luat nou-nouț, deși nu cred că vor schimba bateria gratuit. Singura experiență, în final pozitivă, am avut-o cu o baterie nouă pt un MBP mai vechi, după 10 luni, arăta sub 80%, i-am scris firmei că așa ceva nu e admisibil, că în curând va muri subit și au schimbat-o. Eram însă în anul de garanție și căzuse prea mult pt 10 luni de funcționare, era clar că va muri subit peste alte 4-5 luni.

Cred ca voi trece pe huawei in ceea ce priveste laptopul de acum inainte.

vad ca acum, dupa ce l-am scos de la incarcat s-a modificat in 88,9%

E bine să faci o recalibrare: golește complet bateria până intră în somn automat și în clipa aia pune-i alimentatorul. Cică asta ajută și e bine s-o faci cam odată la 2 luni.

Nu te contrazic, dar la modelele noi nu gasesc astefel de recomandri.

Nu are ce prinde rău operațiunea asta periodică. Unii zic că nu folosește la nimic, alții că da… Nici tu nu ai ce pierde.

Las și eu imaginea asta aici

Screenshot 2022-01-27 at 23.35.44

Screenshot 2022-01-28 at 23.49.19

Macbook pro 16" M1 Pro (noiembrie 2021)… dupa 2 luni si putin. Deci 87 % dupa un an si 3 luni mi se pare ok.

Ți-ai tras un perpetuum mobile și abia acum ne spui.

image

Vrei să spui că și tu ai un perpetuum mobile?

:slight_smile:

L-am tinut si pe ups. Fara baterie. Foloseam bateria cind parasea masa.
Fratele sau, identic, luat in aceeasi zi din 2008 din US, e la a doua baterie. Aproape epuizata.

Mda… o baterie nefolosită însă mult timp tot se duce, tocmai prin nefolosire.

Cel din poza are bateria cu 430 de cicluri.
Fratele a fost mult mai muncit, 8h pe zi minimum, din decembrie 2008, purtat peste tot. Incredibila masinaria. Asteapta sa fie pensionat. Voi da detalii la pensionare.