Baterie noua

Afirmația lui Lucian a fost

de cate ori pot merg cu descarcarea pana aproape de 0

La o lună e nenecesar și din punctul meu de vedere frecvent. Două luni mi se pare la fel, dar e o opinie.
Articolele recomandau la 3 luni sau 40 de cicluri pentru a calibra raportarea.
Dar cred că scopul unor astfel de discuții este schimbul de informații, nu contradicțiile orbești. Chestiile pe care le-am menționat nu le-am inventat eu.

Bun, eu fac asta cam la 2 luni, deci nu e bine, trebe la 3 luni. OK, la trei voi face.

Nu imi faceam un obiectiv din a o duce la 0. Daca aveam ceva de munca o puneam la incarcat la 1-5%, iar daca nu aveam nimic important o lasam pana se inchidea laptopul.
Macbookul late 2006 a avut peste 1200 de cicluri cand nu l-am mai avut prin preajma. Tinea bateria cam un film de cca 90 minute. Ideea e ca de nou bateria ducea cam 3-4 ore (alte vremuri). Acum cu sculele noi (2013- prezent bateria duce 10-12 ore, de aici si numarul mare de cicluri ale bateriei Macbookului (sau mic al sculelor mai noi).
Ce vreau sa spun e doar ca din experienta mea cu 3 portabile (si 3 iPhone-uri) tinute multi ani efectul folosirii regulate a bateriei in cicluri lungi a fost benefic. Asta a fost experienta mea. Poate acum se produc alte tipuri de baterii care nu suporta multe descarcari la 0.

Da, era folosit mereu pe munca de birou, navigat si relaxare (muzica, filme, etc). Din 2016 am luat si un iMac pe care l-am folosit cam 80-90% din timpul total petrecut la computere, asa ca ciclurile pentru Air (2016-2017) si MB (2017-prezent) au fost mai rare.