Baterie noua pentru macbook air 13 A1369?

Buna ziua,

Recent am achizitionat un macbook air 13 A1369 din Mid 2011 pentru facultate (vizualizat documente in principal), insa are probleme cu bateria.

Este in interiorul mac-ului insa daca o conectez la acesta, se misca extreeeem de greu, prin asta vreau sa zic ca bootarea completa pana in OSX dureaza 7-8 minute… pe cand atunci cand e conectat la incarcator dureaza doar cateva secunde.

De asemenea, as avea o intrebare. Am folosit “Intel Management Gadget” si am observat ca procesorul este limitat la MAX 0.9 Ghz | AVG 0.8 Ghz | MIN 0.7 Ghz si placa video la 0.3 fix, asta se intampla din cauza ca incarcatorul nu-i poate oferi suficienta putere (cum ar fi trebui sa-i ofere bateria) sau este alta problema?

Macbook-ul avand Intel i5 generatia a 2a 1.7Ghz (2.7 Ghz TurboBOOST)

As dori sa-i pot cumpara o baterie, si am gasit un anunt pe olx, cu baterie a carei descriere scrie ‘100% originala’ (asa scrie in descriere), insa am niste indoieli…

Pe bateria pe care o am eu in macbook scrie astfel:
Designed by Apple in California Assemled in China Model A1405 Li-ion Polymer 7.3V ~= 50 Wh 6700mAh
(imi cer scuze, nu pot atasa mai mult de o imagine per postare, deoarece am cont nou)

Insa pe bateria de pe olx, scrie astfel:
baterie_olx

Vi se pare ca este fake? Deoarece font-ul pare a fi putin diferit PLUS faptul ca scrie “Model No.:A1405” in loc de “Model A1405” cum scrie pe cea originala din macbook-ul meu.

As putea sa comand si de pe alte site-uri, insa am auzit ca unele baterii pe care le vand site-urile respective, sunt re-conditionate si ajung cu health rapid de la 100% la 60-70… nu stiu acum, eu zic doar ce-am auzit si citit

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Aceasta este bateria pe care am scos-o din macbook-ul meu, si care face problema descrisa mai sus (face ca macbook-ul sa se miste extrem de greu atunci cand e conectata)

*am atasat-o aici deoarece in prima postare nu pot adauga decat o singura imagine (ceva regula de membru nou) imi cer scuze daca am incalcat vreo regula prin postarea unui reply imediat la propria postare :frowning: but I need a new battery ca acusi incepe facultatea

baterie_veche

Posibil ca pe olx.ro să găsești baterii bune. Apple nu produce baterii, are laboratoare de cercetare, apoi comandă altora să producă baterii pe care le pune în notebook-urile lor cu eticheta „Apple”. Ca atare, termenul „fake” nu se potrivește. Pt calculatoarele mai vechi de 5–6 ani, nu găsești baterii cu eticheta „Apple”, nici chiar pt cele mai noi.
În afară de olx, ai diverse opțiuni pt baterii Apple:

  1. amazon.co.uk (are, se pare, cele mai bune prețuri, dar nu trimit toate firmele și în ro),
  2. https://www.batteryupgrade.ro
  3. https://www.acumulator-shop.ro
    etc.
    Eu am luat pe varianta #1 și #2, pe #3 nu am testat-o. În orice caz, ia baterie nouă, nu deja folosită, nu are rost. Sigur că dacă în mac-ul ăla e bateria din anul 2011 nu mai ține la tăvăleală, doar nu e perpetuum mobile.

Multumesc mult pentru raspuns. Deci sa inteleg ca problema de limitare a procesorului ar disparea o data cu instalarea unei baterii mai “vânjoase” care sa se bage la tavaleala :))

Asta nu pot garanta, dar – oricum – bateria aia din 2011 trebuie schimbată. Descarcă Coconut Battery și vezi ce procent de randament indică (design capacity). Orice procent sub 50% indică o baterie ce trebuie schimbată, în cazul tău cred că este mult mai jos.

Am avut acum rabdarea de-a asteptam 15 minute sa se deschida … (Da, chiar 15 fix …) si aparent bateria e complet zapacita … am atasat o poza mai jos:

Si-a schimbat statusul de la “macOS Health Status” din “Good” in “Check batt…”, clar e moarta.

baterie_veche2

Efectiv nu-i mai recunoaste nimic de pe ea… si ma rog, spune ca ‘age 7’ pentru ca s-a resetat si ora si data din cauza ca nu a avut baterie in el…

Iar mai jos e problema cu frecventa very low a procesorului de 0.8 Ghz… am mai patit asa pe un laptop Dell cand foloseam un incarcator cu o putere injumatatita fata de cel original, imi tinea procesorul la 700Mhz in loc de 2.2Ghz (si era un i7 … si mergea ca ultimul Celeron)
baterie_veche3

Da, ai bateria moartă. Jucăria pare altfel OK, deci merită să dai 300-400 lei pe una nouă.

Am revenit cu un update, in caz ca mai are si altcineva o problema asemanatoare cu a mea.

Intr-adevar, laptopul se misca mult mai repede (fara sa exagerez) cu baterie noua in el decat fara baterie conectata… cu siguranta faptul ca incarcatorul este atat de mica, inseamna ca nu-i ofera suficienta putere pentru a rula in parametri normali, de asta in poza anterioara, viteza maxima pe care o putea atinge procesorul meu era 800Mhz, insa acum merge fara nicio problema pana in 2.7 Ghz.

Am atasat mai jos cele 2 imagini anterioare, insa acum cu baterie noua instalata in laptop.
120082840_665759417394555_8253889266849328730_n 120083115_627894361420333_2562899754528443859_n

Bateria are ca Manufacturer SMP si a venit cu 2 cicluri de incarcare , sper ca este originala, ca din ce am inteles SMP este (pentru variantele de laptop vechi, presupun) provider oficial pentru bateriile de Macbook. Sper ca va tine (mai mult decat cele 12 luni de garantie pe care le am pentru ea) si nu-mi va face probleme!

All the best!

Salut,

Toate Mac-urile din ultimii 10 ani (cel puțin) au viteza limitată intenționat când nu au bateria conectată. Dacă e moartă probabil se întâmplă la fel.
Încărcătoarele sunt subdimensionate și Apple limitează drastic performanța ca să nu ajungi la max power draw și să se închidă brusc. Asta chiar dacă pui încărcător de 85W pe un laptop care vine cu unul de 60W. E enervant la modele pentru care nu mai găsești baterii și nu le poți folosi ca desktop.

Edit: SMP sunt Simplo și într-adevăr au fost sau încă sunt unul din producătorii de baterii pentru Apple.

2 Likes

Ai luat-o repede. Ai garanție un an, e timp să vezi dacă are probleme: dacă, să zicem, după 8–10 luni a scăzut la sub 70 % capacitatea de fabrică le scrii și spui că bateria e de proastă calitate. Dacă după 8–10 luni a picat așa de mult, înseamnă că la 12 luni va fi sub 50%. O baterie bună va fi la peste 90% după 12 luni.

1 Like

Am inteles, multumesc mult pentru informatii. Incepusem sa-mi fac griji avand in vedere ca am cautat in PDF-ul de la Apple cu supplieri si nu gaseam SMP, dar Simplo am gasit, yay! Si da, ai dreptate, destul de enervanta problema de limitare in cazul lipsei bateriei/ bateriei moarte…

Am inteles, iti multumesc foarte mult pentru ajutor si informatii. O sa fiu cu ochii pe capacitate si o returnez daca-mi face probleme mai tarziu. Momentan am incarcat-o full 100% (dupa ce i-am facut un ciclu de incarcare 0-100) si m-a tinut 3 ore si 20minute cam asa, uitandu-ma in continuare pe Netflix prin Safari (si torrent deschis), nu stiu daca atat ar fi trebuit sa ma tina, dar mie mi se pare ca s-a descurcat binisor, sper sa tina la fel si peste 3-4 luni.

”cât ține” e relativ, depinde ce resurse folosești. După 3 luni, vezi ce zice Coconut, dacă va fi undeva pe la 98% cred că ai nimerit o baterie bună.

În orice caz, după 10 luni, cât e încă în garanție, trebuie să aibă peste 90%, undeva în jur de 95%. Dacă a scăzut mult, să zicem pe la 70%, din clipa aia va pica rapid și o reclami ca stricată.

1 Like

Multumesc de informatie, asa voi face!

Este probabil că vei primi sau ai primit deja un formular de la distribuitor să te întrebe dacă bateria e OK. Poți da răspuns că e OK în sensul că are curent dacă o încarci, le spui că despre calitatea ei poți trimite un raport după 6–10 luni, cum ți-am spus. Eu am luat odată o baterie proastă de la batteryupgrade.ro, am reclamat-o după 10 luni, picase la sub 70%, mi-au spus că le-o trimit (undeva în Olanda) pe spezele mele (40 lei cu Poșta Română), am primit alta nouă, aia a fost OK. Faptul că am dat 40 lei pe o baterie pe care am folosit-o 10 luni mi s-a părut OK. Bateria era, evident, proastă, dacă mai stăteam 2- 3 luni ieșea din garanție și adio schimbare. De aia e bine să faci verificarea la 6 luni și pe la 10 luni, cât încă o poți schimba pe garanție. Este interesant că nu am văzut niciunde de la ce procent în jos o baterie este considerată de proastă calitate! De ex., firma poate spune că 70% este OK. Da, ar fi OK dacă ar indica 70% după 3, chiar 4 ani, deoarece de la 60% în jos pică repede și nu prea mai ai notebook, ci desktop, iar dacă pică de tot nici desktop nu prea mai ai.

1 Like