Audio Recorder

Va salut
Am instalat si eu o aplicatie de pe BundleHunt,prima, mai mult ca sa vad cum functioneaza site-ul.
App se numeste Ondesoft Audio Recorder si imi apare pop-up-ul asta

Screen Shot 2020-11-27 at 15.56.00

Ce sa fac?
L-am instalat si in librari/sound/Plug si tot asta imi da.

Ai restartat, așa cum scrie acolo?

Da, am restartat macbook-ul.

Nu stiu ce device virtual nu gaseste

Si in Plug-Ins nu am nici un HAL

Din câte citesc eu aici, rezultă că el trage sunetul din aplicații, de ex YouTube rulat în Safari etc. Dacă ai instalat Big Sur, poate e o chestiune de compatibilitate cu ultimul sistem, acolo nu văd detalii privind generațiile de macOS suportate. Văd acolo niște setări care trebuie făcute etc. Poate ar fi fost mai bine să descarci pt testare, apoi să-l cumperi. Mă rog, fiind într-un bundle, nu a costat mult. Ar fi bine să le scrii, dacă nu e nimeni aici care să de alte indicații.

DEvice-ul virtual este acel driver/utilitar care „suge” canalul audio și-l duce la aplicație, nu trage sunetul din difuzor, evident. Eu văd că trebuie niște setări acolo, aș zice că ai sărit peste ele sau ești pe Big Sur și aplicația nu e încă pregătită pt asta. Sunt multe care dau rateuri, deocamdată.

Da,sunt pe BigSur, s-ar putea asta sa fie problema.
am sa le scriu
multumesc Cattus

Din cele ce spui, pare cauza cea mai probabilă.

1 Like

Pe site-ul lor scrie for 10.15

recorderul

Deci e cum am bănuit… Așteaptă un pic, trebuie să scoată un update.

Dacă nu există un director HAL în Plug-ins, încearcă să creezi unul. Vezi că Big Sur îți blochează orice fel de acces (chiar și sudo) în rădăcina discului sistem.

P.S. Acuma, sigur, la ora când au pus anunțul nu apăruse încă macOS 11 Big Sur. Multe aplicații rulează fără probleme în B.S., altele dau erori necritice (am și eu două jocuri de bridge care fac asta pe afișare, dar merg), în cazul tău pare a fi o chestiune de comunicare cu sistemul pe audio. Merită să-i întrebi, eu le-am scris ălora de la Shark Bridge, se pare că știau de problemă, au promis că o rezolvă zilele astea.
Ha, chiar s-a adus la zi, nici nu știam, deci s-au ținut de cuvânt!
Screen Shot 2020-11-28 at 16.37.57

Ai dreptate, le-am scris si au zis ca e compatibil si ci bigsuru, asta e raspunsul lor: Thanks for reaching out,

The developer of Audio Recorder confirmed that Audio Recorder is fully compatible with Big Sur.

please use the link below to download it

Am reusit sa il instalez, am facut un director HAL asa cum a zis Adrian Xanthrax, a avut dreptate, acuma problema e ca imi taie sunetul, cum il lansez imi dezactiveaza sonorul, il inchid X si ereapare sunetul, nici nu pot asculta inregistrarea din app, trebuie sa-l inchid si sa deschid dosarul din finder unde salveaza inregistrarea.

Am intrat la Sund din System Preferences si daca bifez intern
al speakers revine sonorul dar se opreste inregistrarea

sound11-28

Dacă au spus că e compatibil cu Marele Sur, înseamnă că niscai setări nu le faci bine. Zic și eu…

Eu am deschis dmg-ul si am tras fisierul in Applications si acolo sa instalat.

Ei mi-au trimis asta:

  1. I will send you a zip via WeTransfer. Download the driver file from WeTransfer email and unzip the driver.

  2. Run Terminal app, you can find Terminal from Applications > Utilities.

  3. Drag the install.sh from the driver folder to Terminal, and enter.

  4. Enter your password of the computer and press Enter.

  5. The Terminal will run automatically until a prompt for the successful installation appears. Restart your Mac, then run the converter.

A incercat sa il trag in terminal dar de acolo nu se instaleaza.

Cum adică „a încercat sa il trag in terminal”… Adică nu se trage sau ce se întîmplă? Dacă dezvoltatul recurge la o asemenea metodă înseamnă că are niscai probleme în Big Sur.

Cum as putea sa il dezinstalez complet sa se stearga si setarile si codu de licenta, ca daca il bag in cos astea raman asa cum au fost la prima instalare si ma gandesc ca ramane vreun fisier si de acolo sa fie problema.

Pt a dezinstala toate fișierele unei aplicații, folosește AppCleaner. Atenție, asta, nu altele cu nume similar.

Mersi Cattus

Eu aveam Cleaner-App si ma punea sa o cumpar cand dadeam sa stearga.
AppCleaner e super si usor de folosit!

Doar ca imi tot deschide cate un tab in safari cu mackeeper, de fapt si inainte mai pateam chestia asta, imi deschidea un tab cu o pagina de ziar cu Tiriac cum castiga el bani :slight_smile:

Șterge MacKeeper, e o tâmpenie.