Apple TV și AirPort Time Capsule, în realitate

Din cate m-am documentat eu, am inteles ca routerul trebuie sa aiba suport DLNA sau Media Server, pentru a putea fi accesat continutul de pe USB de catre TV.
Mi-ar fi de ajutor daca cineva care are Apple Airport EXTREME si a facut aceasta testare, imi poate confirma cu certitudine acest lucru. As dori sa comand acest produs dar inca nu am acesta certitudine.

Am așa ceva și da, orice disc conectat îl vede, dar nu știu dacă l-ar vedea un televizor, TV-ul vede însă imediat un flash USB cu filme. Sincer să fiu, nici nu știu cum aș testa așa ceva.
Nu ar fi suficient dacă pui discul direct la televizor? ori un flash? asta merge sigur. Pe un flash de 8-64 GB încape un număr f. mare de filme, eu așa fac și am ce vedea ore întregi

Hmm, pe net unii spun că nu suportă DLNA…
http://store.apple.com/us/question/answers/product/ME918LL/A/does-the-new-airport-extreme-support-dlna-for-the-attached-usb-hard-drive/QJ7P9JHADXPU4U2AY

Asta e clar, cel puțin pt modelul meu mai vechi. Mă bate gândul să iau un mini pe care să-l pun la TV, există multe programe TV pe net, inclusiv secvența discutată aici. Dacă însă e vorba doar de filme, cel mai comod lucru este să muți filmele pe flash, pe care-l vîri în televizor, e prea simplu ca să mai cauți alte soluții.

@Cattus_Thraex

Am uitat sa precizez ca TV-ul e Smart TV.
Pentru a simplifica si mai mult, as vrea ca eu de pe laptop sa pun filmul prin retea pe HDD-ul din Apple Airport Extreme, urmand ca Smart TV-ul conectat la router sa vada HDD-ul cu acel film.

Ai idee dacă TV-ul poate naviga prin share-uri de rețea?

Pentru trimis filme de pe calculator pe TV, îți recomand un Chromecast. Instalezi în Chrome extensia Videocast si ai rezolvat problema. Merge atât de pe PC cât și de pe Mac, Android și iPhone/iPad.

Singurul lucru de care ai nevoie este o conexiune wireless bună pe 2.4 Ghz (b/g/n).