Aplicatii pentru Comunicare Telefon

Exista aplicatii care le poti instala pe smartphone si in care poti apela persoane si trimite mesaje din agenda ta, dar fara sa ai minute si mesaje pe cartela doar prin intermediul retelei Wifi sau a traficului de date disponibil de pe cartela. Am auzit intr-un articol despre urmatoarele aplicatii: WhatsApp, Facebook Messenger, Viber, Hangouts, Nimbuzz si Tangoo, dar nu stiu daca se poate apela sau trimite mesaje macar una din ele daca ar fi posibil sa schimbi ceva prin setarile aplicatiei. Singura aplicatie din cele de mai sus care am avuto instalata pe smartphone este Hangouts, dar nu reusesc nici cum sa trimit mesaje la agenda mea de numere din telefon.

Trebuie ca și persoana căruia vrei să-i trimiți mesaje să aibă respectiva aplicație. Cele mai populare sunt Facebook Messenger, Whatsapp, Viber și Hangouts. Cel puțin primele două se integrează cu agenda ta, dar, repet, trebuie ca și persoana cuc are povestești trebuie să aibă instalata aplicația.

Hi,
da, Claudiu are dreptate. Dar vreau sa public aici o avertizare: Mesengerele comerciale mentionate aici transfera date din telefon la serverele lor centrale. Nu se stie ce date sunt si cine are acces la ele, si datele sunt - dezpersonalizate - vandute firmelor care organizeaza reclama la WWW. Asa intreprinderi au castiguri mari.
Mesengerele XMPP nu au buba aceasta dar nu au atat de multe functii. Aici la forum am publicat un articol, cauti XMPP.
Multe salutari, chriss