Upgrade storage Mac PRO

Bună ziua,

Aveți idee dacă exista vreun magazin în România de unde pot achiziționa ssd-uri pentru un Mac PRO late 2013?
Am tot căutat dar ori nu știu eu să caut ori nu se găsesc.
Același lucru e valabil și pentru memorii…

Mulțumesc!

Vezi aici ce model are.
Să înțeleg că nu ai un SSD inside? La carte zice că ai un „flash” de sfert, de juma ori de 1 TB. De ce ai dori să-l schimbi? Nu mai merge?

Memoriile ar trebui să fie unele menționate aici, dar nu văd la nici una o specificație anume pt Apple, așa că trebuie să întrebi. Fă întrebare și la iStyle și/sau la Noumax, știu și ei detaliile astea.
Vezi aici ce zice Apple.
Dacă nu ești sigur că iei ce trebuie, nu lua, întreabă bine. Ai și pe amazon.co.uk oferte.

Merci de răspuns…
Are un “flash” de sfert dar am nevoie de mai mult iar un ssd extern nu m-ar ajuta decât pentru backup si eventual date.
Am sa verific linkurile date și revin cu un răspuns zilele ce vin.

Sărbători fericite!

Fiind vorba de un aparat care să pe masă, nu e notebook, fă-mă să pricep de ce nu merge un disc extern. Eu am un modest mini cu SSD + un disc extern de 2 TB pt date, iar notebook-ul este oglinda situației de acasă, cu HDD de 2 TB în locul unității optice.
Deși nu asta întrebi, părerea mea este că mergi pe un drum greșit. Să pui mai multă memorie este OK. Pt date, pui disc extern iar pt backup un al doilea disc extern care să înghită și SSD-ul intern + discul extern. Apropo, ai backup?

Am un SSD de 1tb pentru backup.
Intern vreau mai mult pentru ca sunt programator și creez foarte multe aplicații diverse…rulez multe aplicații, vm-URI, servere locale etc.
Deși unele dintre ele le-as putea instala rula și de pe un hard extern, nu prea m-ar mulțimi viteza mai mică.
E o situație mai specială și necesita o discuție mai lunga.
Backup fac pe ssd dar și ceva pe Cloud.

OK atunci, dă-i bătaie. Portul ThB oferă o viteză f. mare, dar, mă rog, probabil că știi mai bine ce nevoi ai.

Da…doar ca nu mai am nici porturi libere.
O sa văd ce găsesc…

Pt porturi libere, iei un hub ThB 2 și/sau unul pt USB 3, dacă ai multe periferice USB 3, dacă nu găsești loco, ai pe amazon.co.uk oferte câte vrei, unele firme trimit și în RO, de ex. ăsta sau ăsta sau ăsta etc.

Merg monitoarele băgate prin hub?

https://store.mcetech.com/mm/merchant.mvc?Store_Code=mtos&Screen=PROD&Product_Code=1TBPCIESSD-MP13

Păi ar trebui să meargă, de ce nu ar merge? Cum le conectezi acum? Dacă ai jucăria aia încă performantă, eu zic să te orientezi spre periferice ThB și spre un dock ThB 2 cu diverse ieșiri. Costurile vor fi pe la mia de lei = 200 ero.
Alții au și alte sugestii, analizează și decide.

Păi conectate normal…în ThB dar sunt toate ocupate că am 6 monitoare.

Ei, da, nu pot spune că n-ar fi monitoare acolo… Eu văd la config că jucăria ta are 6 mufe ThB (deci la astea sunt cele 6 monitoare) și mai are 1 HDMI și 4 USB 3.Discurile externe se pot conecta frumos pe USB 3, nu mai sunt o raritate acuma și merg f. repede. Pe secvența asta, nici nu cred că ai avea nevoie musai de dock ThB, ar fi suficient un hub USB 3, dacă e cazul.
P.S. Reține că poate suporta 128 GB RAM, deși Apple spune că 64.