Probleme setare manuală a adresei IP

Am o problemă pe care nu știu cum să o rezolv/de unde e (MacBook Air, 10.9.5 Mavericks
cu router wireless Cisco/Technicolor TC7200 de la UPC).

Vreau să setez o adresă de IP statică în rețea. Merge brici de pe telefon/tableta Android dar nu merge din OX X Mavericks. Mi se conectează la router dar nu am conexiune la net.

Am încercat atât cu Manual cât și cu DHCP manual. Nici una nu vrea și nu știu de ce. Aveți idee ce nu fac bine?

Când setez adresa manual, îmi apare “static ip address” în dreptul clientului (în meniul routerului) dar nu am conexiune la net. Restul clienților care apar cu “static address” sunt telefoanele și tableta de care spuneam că merg fără probleme.

În primul rând asigură-te că routerul este setat să accepte clienți cu adrese statice. Știu, ai zis că merge deja chestia asta pe alte device-uri dar nu se știe niciodată ce ciudățenii mai au routerele.

În al doilea rând, pe Mac ai setate cum trebuie adresele DNS? De obicei atunci când pui manual adresa IP de rețea, trebuie să pui și DNS-urile, că nu le mai ia automat de la router.

1 Like

De la DNS era. Le-am pus manual și acum totul merge ok. Mersi mult.