Opinii despre iOS 9

La ce anume? iPhone ori iPad?

iPhone 6 plus. Acum sunt 8 ore si mai am 1%.

Vezi în setări la utilizarea bateriei ce aplicație a consumat cel mai mult.

Viber, Mail, Telefon si ecran principal. Cam 60-70%

Eu nu știu ce face iOS9, dar azi noapte la 00:00 când m-am culcat mai aveam 35% din baterie și azi dimineață la 06:00 m-am trezit panicat că telefonul e descărcat complet. Am mai pățit asta o dată săptămâna trecută, nici nu s-a sinchisit să-i mai sune alarma, atât de obosit era… Noroc că rareori am nevoie de alarmă.

Verifică utilizarea bateriei, vezi ce aplicații au stresat-o mai tare.

Am verificat, aplicațiile active, cum ar fi jocurile, înțeleg că au cam 20% din baterie (2048 și Impossible Road sunt cele folosite recent și frecvent), dar nu m-am jucat noaptea. Din background am Facebook și Hangouts cu 2%, respectiv 1%, deci nesemnificativ. Phone Low Signal, 8%, ăsta poate să fie ceva mai serios, dar în rest, nu văd nimic ieșit din comun. E cam aiurea să consume peste 35% pe timpul nopții, nefăcând practic nimic. Și să te lasă fără alarmă dimineața, Nokia-urile mai vechi aveau o rezervă pe care o păstrau în scopul ăsta, chiar dacă nu mai funcționa, alarma tot suna.

Da, naspa sa cada atat intr-o noapte (macar daca era una polara). iOS9 e mult prea flamand sau inainte contorizau altfel.

Încearcă să izolezi, pe rînd, posibilele aplicații sau utilitare care consumă multă energie, GPS, de exemplu, consumă cel mai mult. Posibil să fie bateria slăbită, chiar dacă e mai nouă. Oricum, o cădere de la 35 % la zero în cîteva ore nu e normal, doar dacă, repet, ai o aplicație/utilitar care consumă mult.

Ios 9.1 cum merge pe Iphone5s prinde ceva lag merita sa fac upgrade?

E OK, mai bine decît 9.0 și cel puțin la fel de bine ca iOS 8. Nu perfect, nu extraordinar, dar e în regulă.

Am o problema cu aplicatia vremea din notificari. Mai exact temperatura e tot in grade fahrenhait cu toate ca am setat la limba si regiune romana si Romania.

Poate din cauza asta (vezi jos în poză):

Păi e ca în OS X la aplicația similară, setarea se face din aplicație, nu din sistem.

E vorba de iPad. Acolo nu am aplicatia ci doar widget-ul

Păi atunci sunt două cauze posibile:

  • Ori s-au dat peste cap setările regionale, caz în care mai schimbă-le odată în US English/SUA și apoi revino la română. Și eventual dă un restart.
  • Ori widgetul tău aparține unei aplicații pentru vreme pe care ai instalat-o tu. Că în sistem nu ai un widget propriu-zis, ci o frază referitoare la vreme care apare dedesubtul orei. Despre aia e vorba?

Am schimbat si cu SUA si cu UK si restart, dar degeaba.
Widget-ul e cel de la Apple (care apare pe iPhone ca aplicatie distincta) si poate fi vazut cand faci slide din partea de sus a ecranului (in notificari) sub data si la servicii de localizare din configurari (e activa si acolo).
Mai am TWC pentru vreme dar aia e doar aplicatie si afisaza corect in celsius.

Am găsit, setarea e în World Clock (idioți sunt cei care-au pus-o acolo!)

Corect. Mersi.
Intradevar e complect ilogic cum au gandit-o. Nu cred ca as fi gasit-o numai daca luam fiecare setare la rand. Mai ales ca era in meniul de editare.

Pentru cei care vor sa semneze un PDF si sa il trimita inapoi semnat.