Opinii despre iOS 9

Deci Microsoft lansează un telefon pe care poți să-l folosești și pe post de mini-PC, iar eu stau și mă enervez cu iOS 9 care merge ca dracu’ pe un iPhone 6+ încă în garanție. Pe bune, e bătaie de joc.

1 Like

In setari nu imi apare facetime. Deloc.

De unde a fost cumpărat iPhone-ul? În unele țări Facetime este dezactivat by default și nu se poate activa.

Nu pot sa intru la restrictii. E un cod de acces la care nu stim parola. Telefonul a fost al meu (iphone 5) (avea facetime), apoi am facut un backup la un tel 4s de serviciu (ala nu avea camera frontala), iar backup-ul respectiv a fost pus pe iphone 5

Ambele telefoane au fost cumparate din Romania.

Vorba unuia: “ghinion!” :slight_smile:
Cred că te paște un restore.

Si pot pastra setari si numere? Sau trebuie ras tot?

Alea le ai în iCloud, nu? Se păstrează dacă sunt sincronizate acolo.

Ca fapt divers 4S are camera frontala…

Nu s-a folosit iCloud cred. O sa verific. Pe langa asta se va vorbi cu cel care a avut inainte 4s si care cred ca a si pus restrictiile sa le ridice (varianta cea mai simpla). Daca nu trecem la urmatoarea optiune.

Rezolvat. Angajatul care a avut 4s anterior a setat restrictii. Apoi restrictia s-a perpetuat prin backup. Acum am anulat restrictiile.

Revin la remarca mea de mai sus și o completez cu detalii. Am avut ieri nevoie să folosesc iPhone 6+ într-o succesiune de operațiuni care presupuneau o oarecare rapiditate. Ceva de genul deschis repede camera pentru a filma un moment pe care nu vrei să-l pierzi, salt în altă aplicație pentru a răspunde unui mesaj sau unui email, deci chestii absolut normale pe care le faci atunci când te grăbești.

Concluzia e că telefonul este incredibil de lent în iOS 9.

Nu mă refer neapărat la animațiile sacadate pe care le văd în app switcher, ci mai ales la efectele animate extrem de greoaie din sistemul de operare. De fiecare dată când se întâmplă ceva pe ecran, când se deschide o aplicație, când treci dintr-una într-alta, când ajungi la home screen, toate zoom-urile și fade-urile alea inutile au întârzieri de câteva zecimi de secundă, extrem de deranjante. Iar până nu se termină complet animația, niciun tap pe ecran nu este luat în considerare de sistem. Deci degeaba apăs pe butonul cutare care tocmai a apărut pe ecran, pentru că animația cu care dispare ecranul anterior încă nu s-a terminat!

N-ar fi o problemă dacă opțiunea pentru dezactivarea animațiilor ar funcționa cum trebuie, dar ce face ea: ascunde animațiile, dar păstrează acele zecimi de secundă alocate lor! Deci dacă apăs pe butonul Home, revenirea la ecranul principal nu este instantanee nici cu animațiile dezactivate.

Nasol. :confused:

Se pare că facilitatea a fost amânată înainte de lansare și abia de acum ne vim putea bucura de ea. Bine și așa.

Din nou vad ca durata de utilizare a bateriei e mica. 7 ore si 11 minute de utilizare si mai am 7%. Atat de putin nu tin minte sa fi avut niciodata. De obicei treceam de 14 ore. :frowning:

La ce anume? iPhone ori iPad?

iPhone 6 plus. Acum sunt 8 ore si mai am 1%.

Vezi în setări la utilizarea bateriei ce aplicație a consumat cel mai mult.

Viber, Mail, Telefon si ecran principal. Cam 60-70%

Eu nu știu ce face iOS9, dar azi noapte la 00:00 când m-am culcat mai aveam 35% din baterie și azi dimineață la 06:00 m-am trezit panicat că telefonul e descărcat complet. Am mai pățit asta o dată săptămâna trecută, nici nu s-a sinchisit să-i mai sune alarma, atât de obosit era… Noroc că rareori am nevoie de alarmă.

Verifică utilizarea bateriei, vezi ce aplicații au stresat-o mai tare.