Mi-a ros cablu la macbook

Cainele meu mi-a ros cablu si ma gandeam daca este o idee buna sa il schimb cu altul sa ma duc la un service sa imi puna alt cablu care am gasit pe olx la 40 de lei + oare cat ar mai trebui si la service sa dau… ce ziceti e o idee buna incarca la fel sau sa iau un alt incarcator ?

Dă cu zaru’ și vezi ce iese.

Dacă nu a ros mufa poți să repari singur întreruperea cablului. O poză era de ajutor …

Ai nevoie de un letcon (pistol de lipit) și un pic de bandă izolatoare (ideal un tub termo contractabil). Practic sunt 2 fire acolo care trebuie înâdite și izolate.

Dacă ai drum prin Baia Mare te ajut eu cu plăcere (evident - free of charge).

1 Like

Eu cred că flăcăul ne ia la mișto… Nu cred că e cazul să te agiți mai mult decât trebuie.

Chiar nu iau la misto iar Radu mi-a mai răspuns de multe ori si cand cu achiziția laptop daca ma mai tine minte acum sunt plecat cand sunt acasă trimit poza, pe langa asta sunt cam suparat in legatura cu încărcătorul era cel original si nu as vrea sa dau 250-300 lei, chiar nu sunt aici sa iau la misto.

Asta este cel care l-am gasit la 40 lei. Revin si cu mufa

Păi iei unul nou original mai scump ori un s.h. original sau un s.h. compatibil. Dacă nu vrei să dai mult, nu ai cum lua unul original. Va merge bine, în principiu, și unul compatibil, am și eu unul… Cunosc și eu un flăcău care repară alimentatoare Apple, dacă ești din București.

da ma gandesc si la unul nou dar ma gandeam la chestia asta care ziceam sa inlocuiesc cablu cum e in video ? https://www.youtube.com/watch?v=WPrqmdo5u1Y e o idee buna incarca ca inainte…

PS: si daca cumpar un incarcator s.h de 85w sau 45w cand eu am avut 60w care e diferenta sau sa iau neaparat 60w ca inainte ?

SUNT DIN IASI.

Dacă jucăria are alimentator de 60 W, musai de 60 sau de 80, cel de 40 W se va încinge prea tare. Dacă nu te pricepi să dregi așa ceva, riști să strici calculatorul. Caută un alimentator convenabil, nou sau s.h., iar pe ăsta îl repari și îl ai de rezervă. Eu am 2 de rezervă, mi le-a reparat flăcăul de care spuneam. Este f. util să ai un alimentator de rezervă, precum singur constați.

Da e o idee buna sa il repar pe asta sa il fac de rezerva si sa cumpar unul s.h original sau nou, dar cam cat crezi ca merita platit cel de la service ca sa schimbe cablul eu zic ca cam 50 de lei e ok nu ? nu as vrea sa dau 100 lei numai manopera pentru inlocuirea cablului deoare ce cablu l-am gasit la cienva cum am zis 40 de lei.

Eu am dat 50 pt repararea unui alimentator magsafe.

aha mersi mult , atat vroiam sa aud ca merge de schimbat cablul si e ca si nou :smiley: multumesc si lui Radu.

Mai bine cauti unul sh original (preturi de la 60 lei).
Ca sa schimbe cablul, trebuie sa dezlipeasca incarcatorul corect si frumos (pentru ca el este lipit la cald), iar asta tine de indemanarea tipului.
Pretul…variaza. Depinde unde il duci. Eu am gasit aici in Bucuresti cu 80 lei.

Poi eu pe olx am cautat si numai la 200-250 lei am gasit cabluri. MegaSafe 2

Este deteriorat într-o zonă mai delicată - în accea zonă izolarea ar trebui făcută și cu tub termocontractabil pt. un pic de rigiditate.
Se poate repara - nu ar trebui să coste mai mult de 25 lei (repet trebuie lipite 2 fire) - vezi un atelier de reparații electrocasnice/electronice prin zonă.

Da îmi aduc aminte și sunt extrem de curios ce ai luat. Câteva detalii ( model, proc., pret , de pe OLX ) ?

Da am luat dupa sfatul tau , sa fie unul care isi vinde laptopul lui personal ceea ce am gasit si este foarte bun tine incarcat bine merge foarte bine chiar imi place e super, modelul 2015 macbook pro 13 inch 8 gb ram 128 ssd i5 2.7 , 4000 lei. tot la cutie cu 118 cicluri in prezent 144.

O sa ma duc sa repar incarcatorul asta sa vedem ce o fi de el.

Adică, deoarece cățelul a ros un cablu, iei un alt mac? Numai că să ai alimentator??!! Sau care e șpilul, nu m-am prins.

Nici eu nu inteleg ideea e ca iam răspuns lui Radu cum am facut cum mi-am luat MacBook. Nu , nu iau alt MacBook am in MacBook care o sa fac de curând cablu si mai iau un încărcător cum ai spus si tu sa am de rezerva.

Pe olx.ro găsești destule alimentatoare magsafe cu prețuri în jur de suta de lei. Dacă îl conectezi și calculatorul îl detectează drept valid, înseamnă că e bun. După aia vezi dacă-l poți repara, eu cred că da, pe la 50 de lei. Am și eu un flăcău care face așa ceva, dacă ești din București, altfel nu merită.