Jrnl - jurnal în Terminal

Am căutat de mult timp o modalitate de a-mi nota lucruri mai mult sau mai puțin personale pe care să le pot accesa și peste 5 sau 10 ani, pe un alt sistem de operare, fără să depinde de un soft anume. Cea mai bună soluție pe care am găsit-o până acum este jrnl, un set de scripturi Python care face exact acest lucru. Lucrează cu fișiere text, pe care la nevoie le poate cripta, dar știe să facă și export în JSON sau Markdown sau import din fișiere text. Pentru editare poate folosi chiar vim. Una peste alta, jrnl este disponibil pe orice platformă (OS X, BSD, Linux, Windows) și ar trebui să poate fi folosit și peste câțiva ani fără probleme majore. Fiind vorba de fișiere text, nu am nevoie de nimic special pentru a le citi sau edita. Dacă folosiți Day One, jrnl poate integra textele din această aplicație. Practic, este o variantă în Terminal al lui Day One, dar poate fi folosit și de sine stătător.

Cred că e util programatorilor care stau pe Terminal. Altfel, TextEdit poate fi mai comod, dar comoditatea e variabilă, precum plăcerea și gustul.

Se poate folosi jrnl în combinație cu TextEdit, folosind Terminalul doar pentru criptare.