Înapoi la Mavericks

A, da, așa e? Deci ultimul Pages nu merge și pe Mavericks?

Ultimele versiuni ale aplicațiilor iWork funcționează numai în Yosemite. Eu am rămas fără iWork în Mavericks. Nu știu de ce mi-au dispărut din App Store Pages și Numbers și nu le mai pot descărca. Doar Keynote este în lista de cumpărături anterioare. Pe Mac Mini mi-au rămas instalate versiunile pentru Yosemite, am încercat să le copiez pe MBP dar nu merg în Mavericks. :frowning:

Sînt tari băieții ăștia de la Apple cu șmecheriile astea. Presupun că au dispărut deoarece le-ai descărcat în Yosemite și le-ai actualizat acolo, revenind la Mavs, știe că nu sînt compatibile și nu le afișează. aș putea pune pariu că s-ar afișa dacă ai intra pe AppStore din Yose.

Aplicațiile achiziționate în App Store sunt afișate în lista de cumpărături (în mod normal) indiferent de sistemul de operare, iar în Mavericks ar trebui să mă lase să descarc o versiune mai veche. Problema e că Pages și Numbers au dispărut cu totul din listă. Nu mi le mai afișează nici în Yosemite.

Țin minte că imediat după ce am făcut prima oară upgrade la Yosemite pe MBP, App Store a început să mă frece la cap să “activez” cumva aplicațiile iWork în contul meu. Fiind deja descărcate și instalate, am ignorat acel mesaj, am crezut că e un bug (cum cred că a și fost de fapt). Acum au dispărut cu totul.

Probabil că o să fac șmecheria cu instalarea iWork '09, să văd dacă mă lasă iar să le upgradez pe gratis. Dacă nu, asta e, oricum nu le mai folosesc de când le-au stricat.

Eu cred că problema se rezolvă cu un mail la Apple, mai ales dacă e vorba de un bug.

Ultimela versiune de iWork nu este compatibilă cu 10.9, de-aia am eu problema cu mesajul ăla enervant. Dar nu știu de ce nu poți descărca versiunea anterioară iWork (5.2.2) pentru Mavericks.

Eu am făcut update la Yosemite, urmat de update la iWork și la alte app care mi-au cerut/era disponibil un update. M-am convins de stadiul în care e Yosemite ( aka m-am enervat), am ras totul și am instalat pe curat Mavericks (de pe un stick USB). Nu am avut probleme în a descărca din AppStore varianta iWork disponibilă (penultima).

Am rezolvat cu iWork prin vechea metodă: am copiat pe MBP versiunile vechi de Pages și Numbers '09 și apoi mi-a apărut în App Store mesajul că am două update-uri incompatibile. M-a lăsat totuși să descarc versiunile care funcționează în Mavericks.

Singurul “feature” care ma tine legat de Yosemite este iCloudDrive. Eu merg pe teren cu un iPad 2 si preiau datele in fisa de teren creata in Numbers. Se sincronizeaza cu Numbers de pe Mac. Altfel as fi trecut inapoi la Mavericks. Continuity nu pot folosi, interfata Yosemite nu-mi place de loc. A facut Microsoft pentru Windows 8 o interfata plata, hai sa o faca si Apple. Si mai este bug-ul suparator cu Windowserver care consuma uneori peste 50% din CPU pe unele Mac-uri si evident, papa baterie pe paine. Bug pentru care inca nu exista o rezolvare, eventual debifat “Displays have separate spaces” in System Preferences > Mission Control si log-out sau restart cand Windowserver depaseste 20%, apoi lucrat iar 2-3 ore (ca pe vremea lui Windows 95). Ma rog, sper ca urmatorul update sa rezolve problema.

Din cauza stilului meu haotic de a lucra combinat cu SSD-ul de doar 128GB, periodic reinstalez sistemul de operare în loc să stau să văd ce prostii trebuie să dezinstalez și să șterg. Toate documentele sunt în cel puțin două locuri (2 hard disk-uri și vreo 5 soluții cloud) deci nu e o problemă.

La sfârșitul sesiunii care tocmai începe (adică într-o lună) vreau să reîncerc OS 10.10. Merită încercarea sau ajung să mă întorc la Mavericks? Ce probleme au mai rezolvat între timp, ce probleme noi au apărut?

PS: Am citit pe net că unii au probleme cu Wifi-ul după update.

Greu de dat un răspuns general valabil. Eu folosesc Yose ca sistem principal de pe la penultimul build pre-release, cînd am avut curaj să trec. Nu am avut de atunci încoace nicio problemă majoră. Alții, cică, au avut și încă au. Se pare că sistemele mai vechi, ca al meu (MB alu late 2008) au avut mai puține necazuri decît cele mai noi [?!]. Ce probleme ai avut, concret? E prea vag „am avut probleme”, probleme avem toți în fiecare zi.
p.s. Un SSD de 128 ar fi, pt mine, ceva mult prea mic. Păi numai fișierele curente (cărți, scanuri, materiale pt facultate), ocupă vreo 150 GB. Nu că am nevoie cotidian de atîția gigi, dar le am la îndemînă. De aia am dat SSD-ul pe un SSHD. E mai puturos, dar am spațiu, nene. Pe 1 TB am 700 GB liberi care tot scad, dar am timp să mă adaptez realității pe măsură ce spațiul liber tot scade…

Eu nu am folosit beta, l-am instalat (dar nu pe curat) când a fost lansat oficial. În primul rând, la fiecare restart îmi apărea o bară gri, parcă instala ceva și dura și un minut până ajungeam la desktop. În al doilea rând, sistemul mi se părea că se mișcă greoi, parcă mergea cu încetinitorul. Apăsam pe ceva și, spre deosebire de Mavericks unde se lansează aplicația imediat, la Yosemite parcă stătea să gândească mai întâi. În al treilea rând știu că mi-a dat niște erori (parcă s-a blocat de vreo 2 ori și a trebuit să-i fac un hard reset), dar nu țin minte exact ce s-a întâmplat, doar că senzația cu care am rămas a fost de nesiguranță, parcă foloseam un beta.

Legat de spațiul de stocare: eu am SSD (și e PCIe) iar RAM-ul (4 GB) e lipit pe placa de bază. Să cumpăr un SSD mai mare compatibil e prea scump (și în privința RAM-ului nu am ce face), așa că folosesc mereu 2 harduri externe USB 3.0 și soluții cloud.

Așteaptă măcar să iasă 10.10.2. Atunci voi decide și eu dacă fac upgrade sau rămân cu Mavericks.

Lentoarea aia nu e normală, Fă un install pe curat, după backup, apoi restore.

@tudor: Nu sunt la curent cu noutățile. E vreo dată anunțată pentru 10.10.2?

@Cattus_Thraex: Nu, nu e normală nici lentoarea și nici ce se întâmpla după fiecare restart. Bara aia gri arăta ca și cum își făcea câte un update de sistem. Dar se întâmpla la fiecare restart. Clar nu se instalase ceva ca lumea.

Ideea e că oricum vreau să reinstalez sistemul după sesiune (din motivele amintite mai sus). Trebuie doar să mă decid dacă trec la Yosemite sau nu.

Păi eu zic că da, mai ales că ai SSD, ar trebui să zboare. Fă-i un install curat cu formatarea discului, presupun că ceva nu s-a pus bine pe upgrade. Vezi că e pe țeavă 10.10.2 final, dacă tot îl pui, pune varianta finală, cred că apare zilele astea.

Mersi. După ce iese 10.10.2 fac un stick bootabil și după sesiune rad tot și îl instalez pe curat. Sper să meargă bine de data asta.