Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Apple s-a grăbit să pună USB-C pe nMB, la ora care specificațiile tehnice nu erau finale. Ce vrei să spui cu HDMI pe nMB, că – indiferent de adaptor – nu merge și pace bună?

Mulțumesc.

Actualmente am o baterie Anker Astro E5 v2 și un cablu USB A-USB C. O să încerc cu aia și nu-mi cumpăr foarte curînd una nouă, aștept să mă mai documentez și să se mai îmbogățească și piața.

Nu cred că-mi iau adaptorul HooToo sau ceva sofisticat. La fel, cred că cel mai prudent ar fi să-mi iau strictul necesar, ceva ce aș folosi realmente zilnic și apoi să mai aștept, să se diversifice piața, să scadă prețurile, să mă documentez. Cred că o să-mi iau unul multiport cu HDMI, USB și USB C, asta chiar mi-ar trebui zilnic. Am acasă un hub USB în care am de toate și un monitor cu HDMI.

Aparatul foto îl conectez direct pe USB.

Buba e că nu știu cum naiba să fac cu VGA… Din cauza faptului că proiectoarele de la facultăți sînt, în majoritate, pe VGA (vreun smartboard cu HDMI a întîlnit cineva? :slight_smile: ), tre’ să mai dau o căruță de bani pe o vechitură cu VGA… Sau poate dau puțin pe unul HDMI-VGA, astea ar trebui să fie pe toate drumurile și destul de ieftine.

1 Like

Nu, merge, dar nu cu adaptorul de la HooToo. E chiar specificat în descrierea produsului. Ar fi fost culmea să nu se poată folosi niciun adaptor HDMI.

Wow, eu aici în Spania am HDMI obligatoriu, VGA în caz de ceva doar. Eu am un adaptor de la HDMI la VGA, în caz de ceva, le conectez pe ambele și am rezolvat.

Da, am dat deja de 2 ori peste proiectoare pe HDMI și, evident, uitasem adaptorul minidisplay la HDMI acasă!

Eu mi-am cumpărat 2 adaptoare Hama, ambele către mini DisplayPort. Unul doar cu VGA și unul multi, cu HDMI, DVI și full DisplayPort.

Oh well, o să-mi iau cum ziceam, cred, unul multi cu HDMI, de calitate și unul ordinar HDMI-VGA.

Adrian, pt USB-C/ThB 3 ăsta mi se pare cea mai bună ofertă la ora actuală, în State se vinde cu 50 USD.
Ai HDMI, 1 ThB 3, 1 USB-C, card, mini card, 2 x USB 3. Îi lipsește doar eth.

MicroSD nu-mi trebuie, de un USB-C în plus nu duc lipsa, Ethernet n-am mai folosit de cîțiva ani.

Dacă ar fi să-mi iau o chestie așa, “foarte multi”, probabil că ăla de la HooToo ar fi o variantă. Și ăsta de care zici, nu spun nu. Doar că, repet, mi se pare mai prudent să-mi iau unul cu strictul necesar și atît, deocamdată. Piața ar trebui să se diversifice văzînd cu ochii. Nu vreau să mă trezesc apoi că, cine știe ce mi-ar mai trebui (e.g. USB-ul/-urile să și încarce, HDMI-ul să ducă 4k @ 60Hz, cititorul de carduri, nu știu ce viteză bla bla). Deocamdată nici n-am perifericele la zi, dar, dacă tot sîntem în tranziție, măcar să o facem cît mai ieftin…

O să-mi iau ăsta sau ceva similar și cam atît, deocamdată (plus VGA-HDMI, bată-l vina…). Așa sînt tentat acum, cel puțin.

P. S.: Situația asta îmi amintește de culegerile de bac și alte examene. Cum dă Ministerul vreo depeșă despre structura examenului, cum te trezești cu rafturile pline de culegeri scoase, efectiv, peste noapte. Cînd le buchisești, dai de tot soiul de greșeli și de chestii făcute la normă. De-aia cred că multe din produsele care ies acum sînt așa, să umple rafturile. Chiar dacă, teoretic, producătorii știau de mutarea Apple sau cel puțin se așteptau să intre tare de tot pe piață USB C/Thb3 înaintea lansărilor oficiale.

Păi jucăria aia propusă de mine costă tot atît cu transport cu tot în RO, sper să trimită, nu am verificat asta, vezi pe amazon.co.uk ori amazon.de. Recenziile spun că ar fi cea mai bună oferă la ora actuală. Nu am salvat link-urile, dar le găsești ușor.
Are avantajul că e compactă și oferă mai multe variante decît ce oferă iStyle. Nu că aia ar fi rea.

Link-ul dat de tine e către campania de Kickstarter. Early bird cu 50$ (livrare gratuită, global) fuse și se duse. Actualmente e 69$, tot cu pledge pe Kickstarter. Pe 17 ianuarie văd că le expiră campania, apoi îl lansează oficial (acum nu se găsește altundeva), la prețul de 99$.

Nașpa… ei, va scădea prețul ulterior. Oricum, mi se pare cea mai bună soluție la ora actuală, chiar dacă ar fi 400 de lei. Și cea mai ieftină, decît să le iei unu cîte unu să faci o punguliță cu ele. Sigur, părerea mea, fiecare are planurile lui.
Mai ai două zile să-l comanzi dacă trimit și în RO, pe bune, 70 USD e încă mai bine decît iLuv-u’ de la iStyle. Dacă ai nMBP, este adaptorul ideal timp de vreo 2–3 ani, pînă USB-C va deveni mufa generalizată.

Acum nu îmi trebuie. Probabil pot găsi și sub prețul iLuv-ului ăla. De cîteva zile îmi analizez necesitățile privitoare la periferice și am ajuns la concluzia că nu mi-a trebuit aproape niciodată mai mult decît un USB (acasă am un hub USB cu 7 porturi + 2 de încărcare) și HDMI pentru monitor.

Telefonul îl încarc în bateria externă sau în hub-ul de acasă (sync fac via iCloud, transfer cu Dropbox și AirDrop), aparatul foto am zis că-l pot conecta direct la USB. Chiar nu am alte nevoi. Nu mi s-a întîmplat, cred, niciodată să-mi dea cineva 2-3 stick-uri/harduri/alte periferice pe care să trebuiască să le conectez simultan sau un aparat foto pentru care să nu am eu sau proprietarul cablu către USB.

Prefer așa, lasă să lanseze HyperDrive-ul, să apară și recenzii, apoi concurență ș.a.m.d. Plătesc cu dragă inimă și prețul full, $99 (+ transport) dacă-i voi vedea necesitatea și recenziile vor fi laudative.

Sînt de acord că și iLuv-ul e scump, dar atît îmi trebuie acum. Iar de diferență (pînă la HyperDrive sau HooToo), îmi iau ori un power extension cable, ori un sleeve, de care chiar aș avea nevoie.

Power extension cable… Ce vremuri. Nu că ar fi scurt cablul USB-C care vine în pachet dar… Nu mă supăram să am extension în caz de nevoie. Totuși, nici nu l-am folosit prea mult când îl aveam. Dacă dimineața aveam +50% baterie mă ducea toată ziua de facultate fără probleme, și odată ajuns acasă, chiar nu era necesar. Însă nah, acuma trebuie să plătim pentru el, că așa a decis Apple.

Din cîte știu, cablul USB-C din pachet nu este un cablu „pe bune”, este doar pt alimentare, pt conexiune de mare viteză trebuie cablu dedicat ThB 3/USB–C.

Apple promite undeva la 480 MB/s prin acel cablu. Preț oficial: 25€.

480 mb/sec este viteză de USB 2.

MB vs. mb :wink:
Dacă duce atât prin cablu, e cât viteza unui SSD, e foarte bine!

Evident, real nu duce atît, este viteză teoretică. De fapt, se scrie „up to…”, nu știu cum se fac calculele astea. Dacă așa cum le-au făcut recent și au stabilit că bateria nMBP ține 19 ore poți stabili orice vrei la orice nivel.

Ai învârtit globul de cristal, sau de unde le scoți? Aia e viteza de USB3
Ai vreun motiv evident în plus pentru care crezi că pe thunderbolt ar fi valori mai mici?

Cu mine discuți? Nu am spus că ThB ar avea valori mai mici decît USB 3, din contra.