Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Folosesc atât Windows cât și macOS. Sincer, ambele sunt bune la unele lucruri, dar strict, dacă aș avea de ales, rămân cu macOS, mai ales că sunt deja atât de familiarizat cu dinamica.

Ca o paranteză, nu știu dacă folosiți ceva ca să aveți aceleași mișcări de ferestre ca în Windows, feature care îmi mărește foarte tare productivitatea în Windows, de puțin timp încoace sunt în probe cu Magnet. Pentru mine, indispensabil.

Porturile USB-C, în momentul de față pot părea “dureroase”, dar ori se băga Apple să motiveze schimbarea, ori mai stăteam încă 10 ani cu USB-A. Telefonul meu e USB-C, în curând și monitorul extern de la desktop, imprimanta e WiFi, prefer cloud-ul decât memoriile externe, dar la nevoie, e bun și un SSD extern de la SanDisk cu USB-C. În caz că sunt obligat forțat să revin la porturi “legacy”, am acel simplu dongle pe care l-am menționat, împlinește tot ce aș avea nevoie. Sper ca cât de curând, să devină standard peste tot, e viitorul, e chiar idealul. Pot încărca laptopul pe orice parte vreau, ba chiar pot duce o baterie cu mine după cum spui și tu, în caz că nu am priză. Și dacă tot vorbim de USB-C, ar fi foarte tare ca iPad-ul și iPhone-ul să îl adopte, văd acest lucru foarte improbabil, dar nu ar strica deloc, mă rog, ar trebui făcută trecerea, ca atunci când s-a pierdut conectorul de 30 de pini.

TouchBar-ul crește în funcții, puțin câte puțin. Se poate spune că nu era foarte necesar, dar dacă tot l-au pus… Hai să îl folosim. Încă pare Beta, dacă nu Alpha, dar așa a fost întotdeauna. Ideea este că Apple marchează modificările, drumul pe care software-ul îl va urmări, terțele se adaptează relativ repede. Cam la fel cum se întâmplă cu USB-C, dar pe partea virtuală.

Bateria nu este mai bună, e mai rea, da, dar cum spui, nu catastrofală. Totuși, să nu uităm ce un device portabil, chiar foarte portabil, și totuți are puterea să facă destul de multe lucruri mai complexe. Pentru mine, formatul, dimensiunile, greutatea, toate acestea sunt perfecte. L-aș face mai eficient din punct de vedere energetic? Da.

Poate că da, sunt un caz special, aici în Spania m-a costat undeva la 8000 RON, dar totuși, plătesc pentru abosult toate detaliile care îl separă de restul. Ecranul e bestial, mult mai bun decât la anterioara generație, dacă aveți șansa să le probați unul lângă celălalt, vă veți da seama despre ce vorbesc. Trackpad-ul e gigant, e perfect de mare, de o calitate de neîntâlnit încă pe partea Windows, chiar dacă gama Surface să zicem că se apropie. E altă poveste scrollul și Force Touch-ul, altă ligă. Tastatura, pentru mine, cea mai bună ever, din cele pe care le-am probat, pe laptop-uri, evident. Difuzoare, ce să mai spun, foarte puternice, fără vibrații, fără distorsiuni, sunet de înaltă calitate. Construcție foarte îngrijită, materiale de calitate, am versiunea Space Grey, pentru mine, foarte elegant. TouchID, nu l-am menționat niciodată dar… Sper că a venit ca să rămână, este foarte util, sigur și rapid. Și multe alte mici detalii, cum ar fi antena WiFi, am cea mai stabilă și rapidă conexiune, chiar și în situații mai grele, SSD lightning fast, șamd.

Plătești pentru ceva, nu e doar ban aruncat. Este scump, da, l-au și scumpit pe deasupra, dar totuși, nici nu pierde valoarea de pe un an pe altul.

Am fost și eu în situația ta, eram chiar bipolar, cum spui tu, am și avut un Surface 4 Pro ceva vreme, poate o să am timp să vă povestesc și experiența mea cu hibridul de la Windows. Sunt sigur că întrun final te vei putea decide.

1 Like

Pentru mine, Windows nu intră în discuție. Ar fi un compromis, pentru că pe Linux nu funcționează bine (sau deloc) programele pe care le folosesc pentru chitară și poze. Dar doar atît, intru o dată la cîteva săptămîni/luni, îmi fac treaba și gata.

În loc de Magnet, eu folosesc HyperDock, face și window snapping, printre altele (ctrl+alt+săgeată). Nu cred că poate să împartă în 3 sau 4 ecranul, dar mie mi-e de ajuns doar în două sau ctrl+alt+↑ pentru maximize.

Cred, cel mai probabil, că o să-mi iau și eu modelul nou, de 13", ca să „merg la sigur“ încă 1-2-3 ani și o să folosesc timpul ăsta să învăț Linux bine de tot. :slight_smile: Sigur că e o mașinărie foarte puternică și, comparativ cu alte laptopuri cu funcții similare, nu e foarte scump.

În fine, am cam divagat, apreciez și mulțumesc pentru răspunsurile detaliate și recenzia inițială.

Legat de experiența cu Surface, sînt sigur că Tudor și alții se vor bucura să afle povestea ta. Discuția a fost începută de el aici.

Nu, nu de asta e vorba. USB-C nu are niciun motiv sá nu se impună ca port universal în cel mai scurt timp posibil, este vorba de faptul că o sculă pro „pe bune” nu forțează intrarea în acest fel. Cei care invocă anul 1999 și mufele USB pe iBook și iMac uită faptul că acelea NU erau scule pro, ci entry level. Faptul că scoți o jucărie frumoasă, performantă ori relativ performantă, subțire, ușoară, dar care are nevoie de cel puțin un dongle sau de un săculeț cu adaptoare este un mod incoerent de a impune o soluție. Există sute și mii de periferice care nu au USB-C, iar faptul că în acest an toți producătorii vor trece pe USB-C nu înseamnă că va deveni universal folosită mai repede de 1-2 ani. Nu toată lumea își poate cumpăra, la o adică, un set complet de periferice cu USB-C, mai ales că nici nu există o ofertă completă deocamdată.

Este drept, dar de data aceasta, dacă tot e un Pro, au și încercat să exemplifice:

Anul acesta, cred că saltul la USB-C sau chiar wireless va fi mare, ca să ne apropie tot mai tare de ideal.

Cică Safari ar fi de vină pt comportamentul haotic al vieții bateriei în nMBP.

Mda, iar Consumer Reports o să refacă testul. Să vedem…

Oricum, Apple a bălăcărit-o și aici, și cu Safari și cu eliminarea estimării duratei bateriei și, astfel, ascunzînd problema în loc să o rezolve.
Se pare că macOS a scăzut drastic în ultimele luni, dacă sînt adevărate datele: de la un pic peste 10 % la un pic peste 6 %, ceea ce este ce mai spectaculoasă scădere a ponderii macurilor. Estimările au fost făcute pe baza accesării internetului din macOS în comparație cu alte sisteme de operare. Presupun însă că iOS stă mult mai bine aici.
P.S. Sînt mișcări de trupe la Apple, ținute bine în frîu, dar evidente.
P.S.2. Da, iOS stă mult mai bine.

Acuma ce să zic, privitor la următoarele actualizări minore ale MBP… Ce pot să-i facă, în afară de a-i pune Kaby Lake? Nu cred că ăsta era impedimentul pentru care nu cumpăra lumea MBP2016. Cred că e destul de clar că ăsta e plutonul de laptopuri cu care va defila Apple în următorii 2-3 ani.

Hai, un haptic feedback pe Touch Bar, compatibilitate cu Apple Pencil pe trackpad, cel mult. Dar nu mi se par decît actualizări „cu punct“.

Mai citeam undeva că ar putea fi și o strategie de marketing să nu facă decît asemenea modificări minore în viitorul apropiat. Dacă ar schimba ceva consistent, este ca și cum ar recunoaște că au dat-o în bară cu modelele vechi, pe care nu le-ar mai cumpăra nimeni, văzînd variantele „corectate“.

Singura posibilitate de a vedea ceva realmente nou mai devreme de 2-3 ani în linia laptopurilor (și, poate, și în linia desktop-urilor?) ar fi să se schimbe masiv conducerea. Dar și ălora le-ar lua ceva să se acomodeze și să intre în pîine.

Deci eu, unul, cred că putem fi „liniștiți“ cu modelele astea pe piață măcar 2 ani.

Nu-s sigur. Reacțiile negative consistente le-au dat de gîndit. Apple stă pe un butoi cu bani, care va rezista cîțiva ani buni. În primul rînd, nu au mai făcut nimic la seria Air, ori scot un nMB mai consistent, ori mai bibilesc la MBA 13 inci. Mini, la fel. Cel mai rău stă Mac Pro care mie unul mi se pare mai degrabă o jucărie haioasă decît un desktop pro „pe bune”. Cel mai bine stă iMac, după părerea mea, sculă serioasă și bine gîndită, acolo nu prea au ce face, decît să facă și un model cu touch screen.
Au mult de lucru la iPad Pro, cele două modele. Aici, după părerea mea, problema e iOS, nu sculele în sine. Ori fac un iOS pro ori pun Sierra pe un iPad Pro ca lumea.
Așadar, Apple are o largă marjă de lucru. Oricum, au rămas mult în urmă pe zona hard, mai ales pe zona pro care nu prea e pro sau e pro așa, cu îngăduință.

Sunt de acord cu tine. Ceva poate că mișună pe la Apple în tabără, dar anul acesta, pe partea hardware nu prea am așteptări.

MBA din punctul meu de vedere e deja abandonat. Nu are rost din moment ce exista MB si MBP de 13 inch aproape la fel de mic dar mult mai puternic si bun.

iMac de departe seria care stă cel mai bine. Mac Pro, mie mi-a plăcut, la vremea ei, jucăria, “trash can-ul”, era ceva nou, dar repet, la vremea lui. Nu aștept minuni nici la acest capitol, dar cine știe, poate își revine Apple și scoate ceva la nivelul hardware-ului actual.

Să vedem cum o să facă cu iPad, că parcă citisem ceva că o sa mai bage o versiune intermedie între 9,7 și 12, ceea ce mi se pare absurd, mai ales că pentru mine 9,7 îmi este suficient ca să îndeplinesc task-urile menite pentru un iPad, nu văd de ce aș cumpăra o versiune intermedie având una mai mare ca să am spațiu suficient să mă plimb cu creionul pe el. Totul e ipotetic, să vedem cu ce ne surprinde.

Pe partea software, nu aștept minuni nici aici, dar Sierra se poate încă îmbunătăți foarte mult. Om vedea.

Ei, ca aspect, haios… O sculă pro trebuie să fie, la naiba, configurabilă un pic, cu 4–8 sloturi de memorie, 2-3 lăcașe pt discuri, mă rog, pro.
Sigur că nMBP scoate MBA de 13 in din joc, doar că, la ora asta, nMBP este cam supraevaluat, chiar modelul de bază, cu 2 mufe.

Cred că, la ora asta, Apple board evaluează intens ce are de făcut. Multe critici pot fi evaluate ca răutăcioase, multe sînt însă reale. iPhone și noile căști se vînd bine, dar mac-urile au scăzut mult pe piață, dacă cifrele sînt corecte, macOS este cu 3 procente mai puțin folosit pt a accesa netul decît în urmă cu un an. Apple a avut abordări impulsive și, după părerea mea, incoerente: a scos nMB cu o singură mufă USB-C, la ora la care consorțiul USB încă nu publicase specificațiile finale pt USB-C, astea au apărut un an mai tîrziu, cînd Apple s-a grăbit cu acel nMBP și discutabilul său touch bar (apărut, mai degrabă, din încăpățînarea de a nu face un combo tabletă+notebook). Nimeni nu se îndoiește de faptul că USB-C va deveni mufa general folosită, dar pînă atunci ce facem? Apple este lăudat că face scule compacte, ușoare, energy-saver. Este o mică păcăleală aici, deoarece – în forma actuală și, de fapt, din ultimii ani – orice mac user este obligat la cel puțin un adaptor, deci teoria că faci economie de materiale nu ține. Acel dongle cu două mufe tată USB-C care se potrivesc pe cele două mufe mamă USB-C este f. util, dar adaugă la greutatea produsului care nu mai e deloc ușor și compact, ci cu circa 350 g mai greu și mai mare.
Mac Pro a rămas un joben haios, dar parcă din seria vintage, nu ceva pro la modul serios.

Hai că i-a răzgîndit.

Până nu aud asta din “gura” consumatorilor, consider schimbarea un lobby reușit. Dacă într-adevăr au rezolvat problema, atunci bravo lor.

A disgraceful policy, cum ar spune Trump.

17 ore în testele lor? Da ce fac cu ele, se uită la Wallpaper cu luminozitatea la 50%? La anteriorul model cât au scos, +25 ore?

Sincer, eu ajuntarme undeva la vreo 8 ore, real life usage.

Am comandat ieri un MBP 2016, Touch Bar, 13", cu 16 GB RAM, de la iStyle. Cică vine în maxim 28 zile.

Pînă atunci… get hyped for the dongle life! :slight_smile:

Mi-a venit o întrebare importantă, că mi-am mai luat o țeapă cîndva: dacă este să cumpăr un adaptor multiport, cum sînt cele Satechi sau HooToo, care conțin și un port de încărcare pass-through USB-C, oare se poat folosi toate găurile, mai puțin ăla de încărcare?

Ca să funcționeze 2-3 USB 3.0, un card SD și un HDMI, de exemplu, are nevoie de putere multă? Sau i-o fi de ajuns ce-și ia din Mac?

O să întreb și pe Amazon, dar dacă aveți experiențe similare, vă rog să-mi spuneți. Am mai auzit de cazuri cu hub-uri care, fără alimentare suplimentară, merg ori la viteză scăzută, ori deloc.

L.E. (la HooToo) :smiley:

L.E. 2: Trei întrebări pentru @mihaicristian3 (sau cine mai are MBP2016 13" TB), după ce am recitit ce a scris mai sus:

  1. Cum e HooToo-ul privind ce am scris mai sus? Merg normal toate porturile simultan dacă nu e în priză?
  2. Ce capacitate (mAh) are bateria, standard?
  3. Ai încercat să încarci la o baterie externă? Citisem că nu toate bateriile merg, trebuie să aibă un curent de ieșire mare pentru a face față.

Mersi. :slight_smile:

Porturile USB-C din mac pot incarca pana la 100W deci 20 A. Portul USB 3.0 are nevoie doar de 1 A. Asa ca linistit laptopul poate oferi destule putere pentru orice adaptor pe care il luati.
Adaptoarele cu alimentare proprie au avantajul ca ele incarca si laptopul.

Nu cred că ar fi experiențe pe aici, pari a fi primul care ia un nMBP. Variante ar fi, uite o discuție aici.
Cel mai mișto mi se pare ăsta, îi lipsește doar eth.

Trei răspunsuri de la mine:

  1. Depinde. În principiu, eu nu am avut probleme cu HDMI si un USB in functiune, dar, o sa fie cazuri in care va trebui sa il conectezi la curent prin USB-C, in special cu unele carduri SD, însă eu nu am întâmpinat atsfel de probleme chiar dacă așa se spune despre HooToo. Am conectat și hard-disk-uri externe care se alimentează prin USB și nicio problemă, dar depinde de la caz la caz. Ah, și HDMI, pe MacBook de 12 inch nu merge, în caz că vreodată trebuie să sari în ajutor.

  2. Actualmente am, după ce spune BatteryHealth, 4319 din 4315 mAh, care ar fi standardul.

  3. Am mai multe baterii pe acasă, niciuna nu face mare brânză. Îți recomand să îți cumperi una Anker PowerCore+ 20100, vine cu USB-C și îti dă până la 15W, mult mai puțin decât adaptorul oficial, dar măcar dă ceva, e capabilă chiar să țină cât de cât bateria constantă, ba chiar să urce 2-3% dacă faci ceva ușurel pe el. Încă nu au apărut bestii ale încărcării care să mai fie și cât de cât accesibile de preț.