Delete immediately

Salutare,

De la El Capitan încoace, există funcția "Delete immediately " (șterge fișierul direct, fără a-l mai trimite în Trash) în Finder (scurtătura e CMD +OPTION+DELETE).

De fiecare dată când folosesc această opțiune, îmi apare un mesaj de confirmare ca cel din poză.
Știe careva comanda din Terminal ca să dau disable la această confirmare?39

Dă la coș fișierele cu Cmd-Delete, iar după ce ai terminat de șters sau când vrei să scapi definitiv de ele apeși Cmd-Shift-Alt-Delete ca să golești coșul fără confirmare. E mai sigur așa.

1 Like

Vorba aia: “better safe than sorry”…
Pe mine scurtaturile astea m-or costat un geam la portiera. Un prieten m-a invatat la prima mea masina, ca daca tin clanta apasata de la usa soferului, si apas butonul de blocare, pot bloca masina fara chei. Si uite asa mi-am blocat cheile in masina la 450km de casa. De atunci am invatat sa aplic peste tot zicala de mai sus :smile:

Niciodată nu e bine să sari etapele logice ale unui proces: vrei să ștergi? dai să ștergi? confirmi? da. Abia apoi ștergi. Sau, vorba lu’ nea Unix: think twice before you type.

După cum ai văzut aici, nimeni nu-ți recomandă să sari etapele logice ale unei ștergeri care, uzual, are două etape: #1: șterge; #1a: confirmare; #2: ștergerea propriu-zisă.

Am înțeles că nu e recomandat… Întrebarea era dacă se poate sau nu dezactiva acea confirmare.
Pentru fișierele importante, am oricum backup :slight_smile:

Știu și varianta asta, dar îmi e mai simplu cu CMD-OPTION-DELETE.