Cumparare Macbook Pro 13 !

(Alex ) #1

Buna seara ! As dori sa achizitionez urmatorul macbook https://altex.ro/laptop-apple-macbook-pro-13-retina-display-mpxr2ro-a-intelr-coretm-i5-pana-la-3-6ghz-8gb-128gb-intel-iris-plus-graphics-640-macos-sierra-argintiu-tastatura-layout-ro . Fiind la inceput in domeniul Apple as dori sa aflu cam cat de bine se descurca acesta in programare , si aici ma refer la Visual Studio , Xamarin si alte cateva de genul . Ma intreb daca si un macbook air ar putea face asa ceva ? Multumesc anticipat!

(Cattus Thraex) #2

Dacă faci parte din categoria „pro”, o jucărie pro ar fi mai potrivită. În esență, poți face același lucru și cu un Air. care – ca performanțe – este sub MBP, dar este mai ușor.

(Balas) #3

Rulararea unor programe se face aproximativ la fel pe orice calculator cu configurații asemanatoare. Vezi ce cerințe au programele respective (procesor, memorie, sistem de operare) și apoi te decizi.

(Iulian) #4

Off.topic: Vezi ca.l gasesti mai ieftin la alte magazine.

(Alex ) #5

Am cautat in toate magazinele si acesta este pretul ! Daca faci referire la olx sau ceva asemanator , il vreau nou !

(Cattus Thraex) #6

Nici eu nu văd unde ar fi mai ieftin acest model.
@Iulian. ai un link concret? sau spui doar așa, ca principiu general, că undeva ar putea fi mai ieftin?

(Radu Lodina) #7

Bună Alex.

Pentru dezvoltare eu zic că-i mai nimerit un pro (după gustul meu și un monitor extern mai generos).
Nu am instalat VS pe Air (mid 2013, i5 - 1.3 GHz, 4 GB Ram) că și XCode-ul se mișcă mai greoi.

La SSD eu aș opta (dacă se poate) pt. 256 GB - la 128 mereu trebuie să șterg câte ceva (mai instalezi o mașină virtuală, o imagine în docker, ceva server și ups … iar e plin).

Eu nu am reușit să mut tot ce dezvolt pt. windows pe Mac, și cred că dacă ești constrâns la dezvoltare cu tehnologii MS mutarea pe mac 1:1 (ce folosesc pe Win să folosesc și pe mac) nu-i cea mai bună soluție.

Dezvoltarea pe mac e super, dar nu cu tehnologiile MS (cu durere’n suflet pt. c#) ex:

• schimbă-ți platforma de pe ASP.NET pe node.js (cred că’i net superioară)
  • PostgreSQL în loc de SQLServer
  • React Native în loc de tot ce-i Xamarin
  • tools-uri simple (gen shell, sublime text sau VS Code (nu visual studio), docker, etc.) în loc de IDE-uri super încărcate.

A … și mai era întrebarea: De ce layout RO ?

(Cattus Thraex) #8

Deoarece suntem ín RO, nu? Acuma, serios vorbind, layout-ul RO este un U.S. cu 5 caractere puse periferic. Cei care scriu mult în română găsesc că e greu să memoreze locul acestor caractere.

(Iulian) #9

Nu ma refeream la olx.
Eu l.am cumparat pe al meu acum o luna si l.am gasit cu 5800 lei, avand o reducere de 200 lei. Adica era 6000 lei.
Mai bine mai astepti o saptamana, doua, ca sa se apropie perioada de Craciun.

(Cattus Thraex) #10

A, da, în acest sens da: mai stai un pic, că de Crăciun mai apar ieftiniri. Acest lucru este probabil.

(Iulian) #11

Cu noua “reducere”, ajunge la 6180 lei:

Dar si in linkul dat de tine, in primul post, ai cadou un voucher de 1000 lei (campanie ce a inceput joi, 14 decembrie).