Culori display

Buna ziua! Revin la voi cu o noua intrebare. Windows-ul pe MacBook modifica culorile? Tocmai ce am reusit sa imi pun windows pe MacBook. Acesta este din anul 2009. Din cate am observat culorile sunt diferite fata de cand MacBook-ul era pe OS X. Imi spuneti va rog cum pot calibra putin display. Am observat ca ecranul este mai desaturat. Fiind fotograf am nevoie de acestea. Am trecut pe Windows deoarece nu imi permit achizitionarea programelor cu licenta si nu le gasesc Crackuite pentru OS X. O seara buna!

După ce ai instalat Windows, ai instalat imediat și driverele Apple pt Windows? Cele descărcate de Boot Camp?

da, le-am instalat.

Nu mă pricep la Windows, ar trebui să ai setările de display în Control Panel, nu? Nu merge cu alea?

Calibrarea culorilor e strâns legată de de sistemul de operare. macOS are un utilitar pentru calibrare ochiometrică, dar nu are efect în Windows. Fă rost de un spider dintr-ăla pentru calibrat monitoarele, e soluția cea mai bună.

Acum vreo 2 luni, inainte de un Yosemite clean install m-am “jucat” putin cu BootCamp instaland ultimele drivere descarcate cu acesta si am observat acelasi lucru, culori spalacite, contrast prost. S-ar putea ca IntelHDGraphics64 sa fie problema. Cu driverele care le aveam descarcate acum un an sau mai bine nu se intampla asta. Incearca un update pentru video din Windows, ori cauta BootCamp drivers mai vechi. Dar atentie sa fie pentru mac-ul tau nu pentru alt model.