Chat topic vol. 4

Ai “Save as” în Pages și Numbers: Cmd-Alt-Shift-S.

Nu am comanda in lista. Sare de la Save la Duplicate. Doar daca o caut prin Help atunci imi apare.

În unele aplicații, apare opțiunea Save As dacă dai click pe File și apoi apeși alt. Save se transformă în Save As. Nu mai știu cum e la Pages, dar poți încerca. Dacă nu-i și nu-i, e clar un bug.

Exact, în Pages trebuie să deschizi meniul File și apoi să apeși tasta Alt, o să vezi că Duplicate se transformă în Save As. Dar oricum rămâne valabilă scurtătura de mai sus, e mai ușor așa.

1 Like

Am senzația că este la toate programele Apple care salvează versiuni. Este și la TextEdit. Mulțumesc de hint.

De fapt, mai general, cam la toate aplicațiile, după ce deschizi o secțiune din meniul contextual, apăsînd alt, multe se schimbă.

Interesant. Nu stiam asta. Multam’.

Normal, Alt vine de la “Alternative”. Iar Option înseamnă acelaș lucru. Am senzația că pe vremea sistemelor clasice (pre OS X), tasta Alt/Option era “tasta programatorului”.

Da, exact, dar m-am gîndit să adaug, fiindcă se mai poate întîmpla să nu găsești o comandă (uneori chiar dintre cele fundamentale, precum Save As), dar ea să fie disponibilă, totuși, doar că oarecum ascunsă ca “alternativă”.

Tocmai ce am setat Dark Theme la forum.
Super fain. Va trebui sa ma obisnuiesc nitel cu noul look, dar arata bine. Imi place.
Nice job. Thanks. Applause.

1 Like

Dark Theme.ul forumului se vede mult mai bine pe telefon. Cred ca ar fi fost interesant daca avea si iOS 12 Dark Mode. Mi.ar fi placut sa vad toate paginile de net asa.

Dat fiind faptul că aplicația mea uzuală de procesare text, Nisus, pică regulat în Mojave și dat fiind că nu are variantă de iOS, tatonez ușor Pages și Mellel. Am început cu Pages, mi se pare aplicație OK acuma, am importat rtf-urile și am continuat să scriu în Pages. Documentele salvate într-un nor, pot fi citite și continuate și în iOS. Mai vedem…

Cei de la Anandtech sunt impresionați de noile modele de iPhone, XS și XS Max. Cică procesorul A12 Bionic rupe tot: modelele anterioare, concurența Android, ba chiar se apropie de performanța procesoarelor desktop:

https://www.anandtech.com/show/13392/the-iphone-xs-xs-max-review-unveiling-the-silicon-secrets/

Nu am niciun dubiu că Apple va dori să construiască config hard cu procesoarele lor pt care să pună softul aferent. Am ajuns la gen. A 12, este și motivul pt care Apple se concentrează pe iPad și iPhone, deoarece aici văd ei viitorul și, logic, pe el bat.

Referitor la varianta de “Save as” din Pages, Numbers, etc, am intalnit aceiasi problema ca si la Duplicate. Mai exact daca modific fisierul de baza si apoi dau comanda “Save as” imi salveaza atat fisierul modificat cu noul nume cat si automat si fisierul de baza asa cum este el la momentul comenzii. Adica nu ramane la modelul de baza si nici nu ma intreaba daca vreau sa pastrez modificarile. Pur si simplu face duplicat la fisierul modificat din momentul comenzii “Save as”.
Mai e alta varianta pentru a inlocui comanda “Save as” din word, excel, etc care sa pastreze modelul de baza neschimbat indiferent in ce moment al modificarii dau comanda respectiva?

Ăsta cred că e un feature, motivat de faptul că Pages salvează automat orice formă în iCloud, fiind astfel accesibilă și în macOS și în iOS. De asemenea, dacă deschizi un fișier non-pages (doc, rtf…) în pages, aplicația salvează automat versiunea importată. Eu găsesc OK chestia asta, deoarece elimină din start posibilitatea unei ștergeri din eroare.

Aplicațiile Apple (și nu numai) salvează automat fișierele după orice modificare. Se poate dezactiva chestia asta din System Preferences/General prin activarea opțiunii: “Ask to keep changes when closing documents”.

Eu m-am obisnuit sa imi salvez munca pe la mijloc sau chiar si la final si fisierul model sa ramana neschimbat. Aplicatiile Apple nu ma lasa sa fac asta fara inconveniente. Prima data trebuie sa creez un nou fisier (prin Duplicate sau Save as) si apoi sa lucrez. E cumva pe dos fata de cum sunt obisnuit din Office si OpenOffice. De cate ori nu am uitat sa fac duplicat si a trebuit sa merg cu “Undo” inapoi pana la fisierul de baza ca sa il pot salva din nou nemodificat. Inteleg ideea cu salvarea continua, dar asta e valabila mai mult in cazul unor accidente (cu toate ca si in word, excel ai varianta de a recupera fisierul cu marea majoritate a modificarilor salvate). Altfel daca dau sa inchid fisierul/ programul din greseala sau graba sa ma intrebe daca vreau sa salvez modificarile inainte.
O sa vad daca optiunea respectiva din System preferences face ce vreau. Multumesc. :slight_smile:

Da, dar nu așa este logic și recomandabil. Modelul se salvează ca template și nu ai nevoie să faci altceva decât să scrii.

Depinde de obișnuințele fiecăruia. Eu dau Save as imediat ce deschid fișierul existent. E mai sigur așa. Mi s-a întâmplat de mai multe ori să uit să salvez ca fișier nou după ce lucrasem o bună bucată de timp la o versiune nouă a fișierului și am suprascris-o peste cea veche. M-a salvat Time Machine.