Chat topic vol. 4

Astăzi am descoperit un grup de discuții pentru utilizatorii de WordPerfect pe Mac. Da, versiunea aia străveche, pentru Mac OS Classic. Mai sunt unii care-l folosesc chiar și în ziua de astăzi pe Mac-uri noi, în emulare.

Secțiunea de fișiere a grupului conține tot felul de chestii interesante pentru pasionații de retro Mac, inclusiv softurile necesare.

Am folosit o vreme pe Windows. Pe macOS (sau OSX) doar Nisus știe să deschidă fișiere .wpd, dar nu foarte bine. Informația din tabele este amestecată și inutilizabilă.

Da, asa ma gandeam si eu, dar va trebui sa am o multime de templates. Eu ma hotarasc pe moment pe care model sa merg si deseori un fisier recent modificat devine model. Se reimprospateaza modele si ca atare si templates-urile ar trebui schimbate. Nu e un capat de tara, doar ca imi era mai usor/ comod in cersiunea “Save as” de office.

Da, de asta spun ca varianta de pastrare automata a versiunii originale e mai buna.
Acuma, asta e. Vad daca setarea respectiva face ce vreau.

Eu abia acum observ că în iOS 12 s-au implementat gesturile de iPhone X pe iPad. Am un Air 1 și swipe de jos nu mai deschide Control Center, ci închide aplicația sau arată ce e deschis. Control Center se trage de sub statusul de baterie (dreapta sus), ca pe iPhone X.

Da, nu e ca la iPhone 5S, am apăsat capiu de x ori până, disperat, am apăsat în dreapta sus… și a apărut.

Un articol care analizează foarte bine indecizia lui Apple apropo de iPad:
https://www.wsj.com/articles/the-ipad-is-about-to-get-more-usefuland-confusing-1499274504?&nan_pid=1864532349&ad_id=8324589

1 Like

Waaaaa… :heart_eyes: Foarte interesant.
Parca ma face sa-mi cumpar si eu unul. Sunt sigur ca in iOS 12 lucrurile sunt mult mai faine.
Da, aveti dreptate. Lucrurile si atentia se muta spre iPad. Si iPhone. Cred ca de aici si “rateurile” si lipsa de imaginatie cu MacBook Pro.

Nu știu dacă sunt chiar rateuri, în orice caz nu sunt inovatoare. Clar, Apple se concentrează pe iOS și pe procesoarele lor ajunse acum la performanțe cu adevărat superioare. Deși afirmă că nu vor să unifice (adică „merge”) sistemele, de fapt asta fac. iOS este încă sub macOS, dar lucrurile pot merge repede dacă Apple se decide ce vrea să facă. Ei spun că iOS și macOS „overlap”. Mă rog, se poate spune și așa.

Pare oficial: anul viitor („some time in 2019”) vom avea Photoshop pe iPad „pe bune”.

Winamp se întoarce! :slight_smile:

2 Likes

Mai are cineva problema cu bateria pe Mojave? Se descarca incredibil de repede. Mult mai repede decat pe high Sierra

Apple, acești neni care cred că le pot avea pe toate:

Ce treabă are Apple cu chestia aia? Tipul a importat pe firmă mai multe baterii de laptop cu logo-ul Apple pe ele, evident contrafăcute, că nimeni nu are voie să vândă baterii cu sigla Apple pe ele. La controlul vamal le-au confiscat și tot vama i-a trimis scrisoarea aia, nu Apple. Se întâmplă la fel cu orice marfă contrafăcută.

Știe cineva cam cât durează promoția Back to School de la iStyle/Noumax?

O variantă mai detaliată a știrii e aici.

Și apropo de reparații ale produselor Apple, mie știrea asta mi s-a părut remarcabilă:

E cu “reportedly”, dar îi văd făcînd asta, mai ales fiind vorba de probleme la display și placa de bază, care nu doar sînt componente esențiale, dar costă și cel mai mult, cred.

N-ar fi oare mai simplu să-i întrebi chiar pe ei?

Deci, frați macuseri, după circa 3 luni de iPad, pot spune că este OK pentru și mai bună decât macOS:

  • citit și adnotat PDF-uri, merge frumos și rapid, mai ales cu un plaivas (am unul ieftin, de altfel Apple Pencil nu se poate folosi pe acest iPad 5th gen, musai 6th);
  • citit și trimis mesaje scurte, cu tastatură anexată (mi-am luat una la 250 lei, backlit, cam grea, China, na…)
  • jucat table în metro, dacă am loc să șed, eventual bridge.
  • pierdut timp cu Facebook

Există așa ceva? Eu nu văd asta în lista de produse Apple, dar ar fi cele cu iMac Pro?

Este: