Chat topic vol. 4

Păi la mine nu apare 10.14.4, deci - oricum - să nu mă grăbesc să fac update.

Este vorba de o adresă personalizată a instituției, construită în google sites. Deci nu se termină cu gmail.com. Probabil că asta dă peste cap noul protocol de la 10.14.4.

Păi este și cazul meu, secvența …unibuc.ro este, de fapt, un cont Google.
P.S. Asta nu poate fi o justificare, Google are de ani buni secvențe de astea.

Cred că problema este de la Apple, au schimbat un protocol. Acum, conturile nu le mai faci direct din System Preferences / Internet Accounts, ci prin Safari. Când vrei să adaugi un cont nou, sau să editezi un cont, apare un buton"Open Safari" și prin Safari creezi sau editezi contul.

Da, azi dimineață mi-a detectat și mie update-ul la 10.14.4 și, într-adevăr, după update cere parola de gmail pusă în Safari. Mie mi-a pus-o automat, era salvată în Keychain. Bag sama că tu ai pus update-ul înainte de lansarea oficială. Nu a cerut-o însă ît contul unibuc.ro, deși și ăla e un cont google, dar mascat.

Acum mi-a recunoscut și mie adresa. Nu am făcut update cu versiuni beta. De mult nu mai am asemenea nerăbdări. Am făcut update când mi-a arătat semnul roșu în System Preferences. Dar, cu toate că-i dădeam emailul și parola, îmi dădea eroare cum că adresa este (null). Acum a mers. Tot de la ei a fost.

Păi și la mine de ce a detectat apdeitu’ abia acum?

Am mai avut pauze în detectarea update-urilor. Dar de câteva ore. Vorbesc de 2 computere. Niciodată, atâtea zile. Nu aș putea da un răspuns la întrebarea asta.

Si mie mi-a gasit update-ul automat, mai demult, acum cateva zile. Aceiasi cerinta de relogare in contul gmail. Reusita rapid.
Poate sistemul tau e setat sa caute update-uri la un anumit interval (1 saptamana de ex.). Si cand a dat ultima data cautare poate era chiar inainte de lansare. Daca ai cautat manual dupa lansare nu stiu care ar fi explicatia.

Nope… Azi dimineață (acuma când scriu), sistemul mi-a cerut parola pt contul Google ascuns unibuc.ro, dar de pe contul …gmail.com „pe bune” un e-mail de trimis nu a plecat, deși aseară era OK. Cred că, pur și simplu, acest update nu e bine lucrat.

Azi pe celălalt calculator, automat mi-a dat o notificare că mi-a adăugat un cont gmail și m-a întrebat dacă vreau să-l activez. Nu am avut probleme. Activarea s-a făcut prin Safari, ca de obicei. Nu am avut probleme. Evident, folosesc Spark ca și email și nu am avut probleme în a trimite/primi emailuri. Dar pe acest cont am și reminders, notes, adrese etc, care vin din sistem și am vrut să-l am activat. Este un protocol nou, Apple introduce protocoale noi, ceilalți nu au decât să se conformeze. De aia am renunțat la Yahoo, pentru că la un moment dat, primeam alerte din 5 în 5 minute că am pierdut credențialele. Alerte și pe Mac și pe iPhone. După o lună, au apărut informațiile despre aproape căderea serviciului yahoo.

Vrea cineva un color picker portabil, alternativă la cel standard de macOS? :smiley:
https://www.tonymccoy.me/projects/fcp/

1 Like

Interesant, o să-l încerc în Windows, să văd dacă-l pot folosi în aplicațiile Office (deși nu cred că merge). În macOS n-am probleme, color picker-ul e (aproape) perfect.

Pe Linux merge frumos. Se lansează ca o aplicație separată, nu știu exact ce vrei să spui prin a-l folosi în aplicațiile Office. Te referi ca Office-ul să preia automat culoarea selectată cu ăsta? Nu cred că poate. Dar cu picker-ul (extern, deci lansat separat) de macOS merge, se transmite culoarea, că nu-mi amintesc?

Dacă funcționează ca o aplicație separată atunci nu mă ajută. Speram că e ca un fel de plug-in în picker-ul din Windows, care să apară automat în toate aplicațiile care lucrează cu culori, așa cum e în macOS. Dar oricum eram 99% sigur că în Windows chestia asta nu funcționează.

Până acum câțiva ani pickerul din macOS nu suporta culori hex sau culori spot, dar au existat câteva aplicații care inserau orice mod de culoare direct în picker-ul sistemului. Puteam astfel lucra cu culori Pantone în Pages!

Concluzia e că macOS rulz și din punctul ăsta de vedere. :slight_smile:

E aplicație separată, scrisă cu tehnologii web, ca să fie universală (Electron).

Ai dreptate, color picker-ul, același în toate aplicațiile și chiar standalone, e ceva ce-mi lipsește uneori din macOS. Ar trebui să existe ceva similar și-n Linux, pe bază de GIMP, dar deocamdată nu știu și probabil că nu mi-a lipsit chiar atît de mult cît să caut ce și cum.

A apărut un nou player video:

Avem și YouTube Music și Premium acum.

Știrea.

Disponibil acum şi în România, YouTube Premium costă 26 de lei pe lună şi oferă acces la o serie întreagă de seriale originale, difuzate doar în cadrul acestui serviciu.
YouTube Music, la fel ca Play Music înainte, costă 22 de lei pe lună în România.

Deci am iCloud cu 2 TB pe family share. Dacă tot am atâta spațiu, aș face backup al tuturor fișierelor de pe un disc extern, pe care să le am mereu la dispoziție. Am mutat ieri toate datele pe iCloud, după care îmi apare mesajul că nu am suficient spațiu pe disc. E clar că era vorba de discul fizic de pe macul de acasă, 1 TB, voiam să mut pe iCloud vreo 850 GB de date. Teoretic, după mutarea asta, aș avea 1 TB liber pe iCloud. Cum facă să am backup pe iCloud pt datele astea. Nu am făcut niciodată asta, dar nu văd o setare pt așa ceva. Netul îmi spune că merge, dar începe povestea cu iPhone și iPad. Da, știu, acolo orice dată nefolosită se backuiește pe iCloud, dar pe macOS nu se face așa.

Deci sunt complet dezamăgit de felul cum se comportă iCloud pt stocarea de date. Joia trecută am creat pe mac un folder în zona Downloads și am mutat acolo vreo 800 MB de fișiere din categoria PDF, ebooks în general. Azi, acest folder nu este încă vizibil pe iPad și pe iPhone.
Am făcut o copie pe Dropbox, folosind tot macul, a aceluiași folder. În câteva minute, a apărut pe iPad, cu mesajul că e un folder gol, iar după vreo 2 ore, când am reverificat, totul este up and running. În afara faptului că mesajul ar fi trebuit să fie ceva gen ‘proces în desfășurare, fișierele nu sunt încă disponibile’, Dropbox mi se pare mult mai bine pus la punct decât iCloud pe secvența descrisă, cel puțin. Cred că voi face downgrade, nu are rost să plătesc un abonament pt o chestie care merge prost. Și aici, Apple a dat-o în bară.