Chat topic vol. 4

om bun :slight_smile:

Un alt produs intrat recent în familie pt fi-mea este acest monitor. Mi s-a părut un raport așa de bun calitate/preț/performanță, încât i-am comandat unul și soției.

Dacă vreți o aplicație gratuită de tip Bartender, încercați Dozer.

Azi m-am dus la iStyle a doua oară cu un mini în garanție care, după ce a mai stat acolo aproape o lună de Crăciun și de REvelion, acuma are probleme cu wi-fi. Dar nu asta voiam să spun… Cât timp a moșmondit flăcăul ăla actele, una, alta (vreo 15 minute bune), am pipăit noul iPad de 13 inci. Mișto sculă, deocamdată voi căuta una s.h., cu un ecran de 13 inci pot lucra și ce am eu nevoie. Am citit acuma că au conexiune USB-C (am scris corect, nu ThB 3) și că este mult mai ușor să pui periferice, deși încă nu un stick USB, de ex. Se speră însă că următorul iOS va rezolva și chestia asta. Deci Apple duce cumva iOS spre macOS ca funcții, așa cum bănuiam. Detalii despre chestia asta aici.

Mi-am luat tastatură Logitech pt iPad Pro 12.7 cu smart connector (s.h., ieftină tare, pe olx. de la un clujean), nu am mai avut tastatură cu s.c. Mișto chestie, alimentarea se face din tabletă și pică rapid spre zero dacă nu o folosești. Nu că prin b.t. ar fi mare consum de energie, am și o tastatură d-aia pt tableta de 9.7 inci, acuma a soției. Îi place și ei chestia asta. E o tastatură no name alu, tot backlit, ca asta, doar mai mică. Eu cred că Apple se îndreaptă, ciudat de greu, spre un iOS matur, anticipez că următorul iOS va fi un salt mare spre o apropiere majoră de macOS ca funcționalitate.
Tot ieri mi-am schimbat vechiul iPhone 5S cu 6S Plus + diferență de la mine (rezonabil), mărișor, display la 5.5 inci. Procesor relativ puternic, faci o sculă destul de tare cu proc-ul ăsta. Eu nu pricep de ce Apple bagă procesoare așa puternice în jucării cu care copiii trimit SMS-uri și mai joacă ceva ușurel. Mi se pare o risipă inutilă de resurse. Un asemenea smart phone îl vedeam pus acasă într-un dock, la care e conectat un monitor de 22-30 inci, cu maus și tastatură ca să-l folosești ca desktop. Pe stradă și la office e telefon, acasă devine ușor sculă (semi)performantă. Cred că, pur și simplu, Apple nu a știut ce să facă în urmă cu 2-3 ani și a cocoloșit tot felul de soluții „în așteptare”, gen touch barul seriei de MBP lansată acum 3 ani… Prostii. Noroc că stau băieții ăștia pe un sac imens cu bani și-și permit asemenea tâmpenii…

Am observat că bateria iPad-ui Pro al meu se încarcă maxim la 92%, să înțeleg că acuma încărcarea maximă este automat indicată prin procentul de sănătate al bateriei? Ar fi un „feature” mișto, un fel de măsurătoare gen Coconut Battery. Sau e doar o eroare de afișare la mine? La iPhone nu mi-e clar, bateria e nouă, deci 100% ar fi normal.

Poate trebuie calibrată bateria cu metoda descărcării complete.

Mi s-a întâmplat și mie ceva asemănător la iPad-ul meu (Pro, prima generație). Îi cumpărasem un încărcător USB-C de Macbook pentru că aflasem că se încarcă mult mai repede decât cu încărcătorul lui. Într-adevăr, se încărca foarte repede, însă după un timp am observat că iPad-ul se încălzea foarte tare la mijloc în timpul încărcării și nu mai ajungea la 100%. De atunci am renunțat la acel încărcător.

Folosesc în încărcător original Apple, chiar al lui. Da, voi face o descărcare completă, evident, eram curios să știu dacă e cumva un nou feature neanunțat. :slight_smile:
P.S. Posibil să fie de la cablu, habar nu am dacă e original Apple sau nu. Am observat că unele ifoane și, probabil, și ipad-uri se comportă negativ cu cabluri non-Apple, până la a da mesaj de eroare și nu se încarcă. Nu am așa ceva, dar știu și eu…

La Noumax, pe Mac, au o aplicație, probabil doar angajații Apple o au, cu care se vede viața și sănătatea bateriei (compartimente care nu se mai încarcă). Mie mi-a verificat o baterie la iPhone, gratis. Poate e mai bine să vezi ce și cum și să te gândești la o înlocuire. Nu este nevoie să o înlocuiești la ei.

A, da, sigur că au tot felul de softuri de circuit intern. Nu se pune problema să o schimb acum ori în viitorul apropiat, mă ține mai mult de o zi, i-ar veni rândul să o încărc mâine… Eram intrigat doar de faptul că, de ceva zile, dacă o las la încărcat peste noapte, dimineața o găsesc la 92% și acolo rămâne. Ar corespunde, la flerul meu, stării bateriei față de fabrică.

În caz că nu vă ajunge niciodată memoria RAM, începând de astăzi aveți de unde alege :slight_smile:

Cel mai interesant mi se pare comentariul lui Michael Simon, în general un tip informat, despre posibila (probabilă?) metamorfoză a noului MacBook în primul notebook cu procesoare A. Și eu cred asta și mai cred că va apărea anul ăsta ori, cel puțin, va fi anunțat, probabil în iunie.

În seara asta am schimbat bateria Macbook Pro-ului meu (Late 2013). Am cumpărat un kit de baterie + unelte de pe iFixit Europe. Teoretic procesul e simplu: desfaci 10 șuruburi și scoți bateria veche. Numai că aceasta e compusă din șase segmente separate, lipite fiecare cu adeziv de șasiul din aluminiu al laptopului, iar metoda de dezlipire este foarte anevoioasă. Dacă n-ai mai făcut chestia asta niciodată, ai șansele să te apuce toate transpirațiile la gândul că bateria poate lua foc de la o înțepătură. Iar când scapi o picătură de acetonă pe rama de plastic a bateriei și aceasta începe să fumege, deja intri în panică… :fearful: În fine. După două ore operația a reușit, acum rămâne să văd cum evoluează starea pacientului în zilele următoare.

Dacă aveți un MBP din 2013-2014 și vreți să-i schimbați bateria, nu vă luați după ghidul oficial iFixit, că vă pun ăia să desfaceți de pomană în bucăți tot laptopul. Căutați pe YouTube, există o metodă mult mai simplă pe care am folosit-o și eu. Oricum ar fi, de dezlipit bateria aia idioată cu șase celule separate nu scăpați.

Da, știam (tot de undeva de pe un forum) de nebunia asta cu bateria pentru seria aia. Din fericire, nu am așa ceva…

Salutare,
Rareori cer ajutor, de regulă mă descurc. Dar acum nu găsesc soluție, la o problemă care devine din ce în ce mai supărătoare. La fiecare trezire din sleep, sunt invitat să mă reloghez în conturile Google, în Internet Accounts. A mai pățit cineva? Am Spark, ca și client de email implicit și Firefox ca și browser. Oricum, Internet Account cere Safari pentru relogare. Dacă trebuie să curăț keychain-urile, cum să fac?

Păi așa se pare… Despre Spark nu mă pot pronunța, nu-l folosesc, dar nu e în regulă. Ca totdeauna, fă un test cu un user nou și vezi dacă așa mai face, nu durează mult să faci asta, dar este un test edificator.

Deschizi aplicația Keychain Access, cauți “google” și ștergi tot ce găsești. Asta după ce ai șters contul Google din System Preferences/ Internet Accounts.

PS: Dacă folosești Spark, nu cred că mai trebuie să adaugi contul Google în sistemul de operare. Loghează-te direct cu Spark.

Acum fac ce mi-ai sugerat, Tudor. Am uitat să spun că mi se întâmplă pe 2 computere, după update la 10.14.4. Am totuși impresia că e de la 10.14.4, care a apărut în urma descoperirii unei breșe de securitate în Safari (cel puțin așa am văzut zvonit pe net), au schimbat oareșce protocol care nu se mai pupă cu Google. Dar întâi e bine să mă “repar” eu, apoi să văd dacă se mai întâmplă.

Da. Este de la “ei”. Încă nu este o rezolvare. Mă opresc la a doua sugestie a lui Tudor. Rămâne în Spark, dar nu în OS. https://discussions.apple.com/thread/250259379