Chat topic vol. 3

Cică ar fi veche scurtătura asta, de prin Leopard sau poate chiar Tiger, dar funcționa numai în ferestrele de dialog Open/Save, nu și în ferestrele Finder obișnuite.

Avem software updates pentru toate device-urile Apple, inclusiv iOS cu noul Apple File System!

2 Likes

Uau, după update iOS zboară pe iPhone 6+. Cred că e cea mai rapidă versiune de iOS pe care am văzut-o eu pe acest telefon.

Ma bucur. Sper sa fie asa si la mine.

Update-uri interesante și pentru aplicațiile iWork.

La MBP din 2011 face și un firmware update, care nu apare la mini. Interesant.

Interesant este și că nu scrie nimic de APFS în release notes. :slight_smile:

APFS deocamdată doar la iphone. Probabil pentru mac-uri la toamnă

Știu, dar nici la release notes din iOS nu scrie, de aceea am menționat.

Oricum, animațiile sînt mai rapide, dă senzața de viteză mai mare, în general.

Iar la macOS au mai adăugat ici-colo suport minimal pentru TouchBar. Plus Night Shift, de care probabil știa toată lumea.

Îmi place la suita iWork (Pages mă interesează, în special) suportul pentru ecuații, hyperlinks, Touch ID și export RTF!

Chestia cu RTF-ul în macOS e veche, de cînd a apărut noul sistem. Atunci, Apple spunea că RTF va fi formatul text de bază și tocmai ăsta a fost, ani de zile, de nefolosit în suita office Apple! Adică tocmai pe dos decît spuneau la lansarea noului sistem, în 2001.
Importul fișierelor rtf în Pages este însă inacceptabil pt o aplicație serioasă: nu numai că se pierde orice apare în colontitlu și în coloncifru (header-footer), dar se pierd și notele de pagină. Nicio aplicație serioasă nu are voie să facă așa ceva. Evident, nu apar nici comentariile. Ca atare, dacă vrei să imporți în Pages un document rtf, mai întîi îl exporți ca doc ori docx, apoi îl imporți, în acest fel ai garanția că nu pierzi informație. Verdictul meu: Apple are echipă slabă pe zona word processing. Deși Pages este, una peste alta, o aplicație arătoasă și ușor de folosit, pierde ușor cînd începi să-i analizezi detaliile.

Lumea zice pe net că update-ul la APFS optimizează stocarea și deci ne putem aștepta la mai mult loc liber, din cauză că nu mai avem două partiții separate în iPhone (una pentru sistem, alta pentru datele utilizatorului, cum a fost în pre-10.3) ci avem acele pool-uri, specifice APFS (ZFS și ReFS), care înseamnă un spațiu utilizat mai eficient. Vești bune pentru cei modele de 8GB și 16GB.

Ia uite @Adrian_Manea, LaTeX în Pages!

Ok, pe un iPhone de 16GB am mai mult cu 1.5GB liber față de ieri, când nu aveam descărcat update-ul, dar probabil o bună parte din acest spațiu liber sunt și vechile cache-uri șterge după reboot/update, așa că nu știu exact cât poate proveni de la conversia HFS+/APFS.

Holly molly, am telefon cu zpools și APFS! What an amazing world to live in!
Micile plăceri ale vieții :slight_smile:

Văzusem și am scris, mersi. :stuck_out_tongue:

E o idee bună să fie nativ. Dar mă obișnuisem cu LaTeXiT (pe care-l recomand), pentru că are posibilitatea să scaneze tot fișierul și să “LaTeX-izeze” tot odată:

Scrii ecuație $x^2 + 3$ și mai scrii $\sqrt[5]{x}$

Selectezi tot > Click dreapta > Services > LaTeXiT și apare tot odată.

Oricum, e de bine, mai mișcă și la iWork. :slight_smile:

Uaaaaaaau!!! :slight_smile:

N-ai scris LaTeX, nu mi-a sărit în ochi :smiley:

Păi cine altcineva mai scrie ecuații cum trebuie?! :smiley:

1 Like

Interesant cum pe un iPhone 5C nu a vrut să-mi facă update over-the-air (zicea că 10.2.1 e ultima variantă disponibilă), a fost musai să-l fac prin iTunes-ul de pe Mac.

Credeam că 10.3 va merg doar pe telefoane cu procesoare 64-bit, dar probabil iOS 11 va lăsa în urmă procesoarele 32-bit (iPhone 5 și 5C sunt 32-bit, de la iPhone 5S în sus sunt 64-bit). Deci iOS 10.3 merge și pe iPhone 5C, dar mie update-ul îmi merge doar prin iTunes.

Și? Folosiți Night Shift? :slight_smile:

Mie f.lux tot timpul mi s-a părut prea agresiv, și la setarea minimă tot îmi părea mult prea galben-roșiatic după orele 9-10. Night Shift, de cînd l-am văzut pe iPhone, mi s-a părut mai discret.

Bine, f.lux putea fi dezactivat pentru anumite aplicații, dar na… vor apărea cît de curînd și controllere de Night Shift, sînt sigur. Eu îl folosesc și-mi place. Chiar acum cîteva seri constatam diferența mare cînd mă așezam la Mac după ce stăteam ceva timp pe iPhone.