Chat topic vol. 2

Păi da, le vede, uneori – rar, dacă s-a lucrat cu Adobe – nu le vede. Dacă nu le poți scoate cu Preview, presupun că nu cu Preview au fost făcute și sînt cumva „încuiate”. Nu am alte idei. Trebuie identificată aplicația cu care s-a lucrat, cred.

Am înțeles, mulțumesc.

Preview le poate scoate, dar numai una cîte una, selectîndu-le din lista din bara laterală, nu și pe toate odată.


Am descoperit, pînă la urmă: le pot șterge selectîndu-le din „pătrățica” de Highlights & Notes din Inspector.

All’s well that ends well.

Mîine se lansează Day One 2. Va costa €9.99 pe iOS și €39.33 pe OS X, cu reducere 50% în prima săptămînă.

Arată foarte bine și, chiar dacă nu țin un jurnal în adevăratul sens al cuvîntului, îmi e de folos. Deși mă simt oarecum jefuit, pentru că mi se pare că abia acum e o aplicație adevărată (de exemplu, faptul că va permite mai multe „caiete”, precum și mai multe poze pe intrare). Zici că varianta 1 a fost o glumă.

Asta e, trebuie să trăiască și ei și nu mă obligă nimeni să o cumpăr, știu. :slightly_smiling:

Adică să mai plătesc niște bani, pentru o versiune nouă care nu-ți permite să folosești Dropbox sau iCloud, pentru că mă forțează să le folosesc cloudul lor? Nu, mulțumesc. Nu am folosit cu adevărat nici Day One 1, cred că dacă vreodată voi ține un jurnal, voi folosi un fișier text, criptat local, e cel mai comod, sigur și ieftin.

Am primit un mail din care am inteles ca Copy isi inceteaza existenta la 1 mai.

Este prima dată când aflu de Copy :slightly_smiling:

Care Copy? Copy Paste? :slightly_smiling:

DA. De acum incolo trebuie copiat totul manual :slight_smile: . De data asta cica ma mai lasa sa dau copy(paste).
Aia cu spatiul de stocare.
Dear Lucian,
We are writing today to inform you that all Copy and CudaDrive services will soon be discontinued. You need to take action immediately to ensure you retain the files stored in Copy/CudaDrive.
As of May 1, 2016, you will no longer have access to the data stored in your account. Please sign in to your account and migrate your data (see our How-To Guide here) or save a copy of your files on your local computer before May 1, 2016. After May 1, 2016, data will no longer be retained in the system. Failure to migrate your data prior to May 1, 2016 may result in data loss.
For more information on the shutdown, including best practices on how to migrate your data, please click here.
We appreciate your understanding in this matter and thank you for being a customer.
Sincerely,

The Copy & CudaDrive Team

Pentru România, DigiStorage e, poate, cea mai bună alternativă de cloud-storage. Viteze de upload/download foarte bune cât și multe posibilități de sharing/sync/integrare Dropbox/Google/Microsoft etc. Să nu mai zic de back-up (citeam pe undeva că fișierele ar fi stocate în trei locuri distincte)
Altfel, să nu vă loaț’ HDD-uri de 3Tb dela Seagate, că cică-s nașpa.

Tot despre HDD-uri, după ce-am instalat și extensia de la Drive DX, ca să „văd” ce-mi zice despre HDD-urile conectate pe USB/FW, ce să vezi? Doar cele de la WD raportau informația. Orele de uptime mă interesau, în principal.
Pentru Seagate, nimic. Nici la generațiile mai vechi și nici la unele mai noi. O fi pe bani și accesul la datele alea…

1 Like

Eu am de 2 tb si e cam naspa, dar vad ca rezista. Cand am ras tot de pe el sa il trimit la service nu mai avea probleme. Stia el ce se intampla (schimbare de HDD) :slight_smile:

Umm, eu mi-am luat un Expansion de 2Tb, stă bine la viteze (200 citire/200 scriere) da’ sper să nu mă dezamăgească.
Mai ales că tot ce am de la Seagate funcționează impecabil chiar și după ani de zile (peste 9 ani unele) :slight_smile:

Chiar, eu abia acum am citit despre asta. Mă gîndeam că e doar o alternativă cloud-ul lor… Nu mai cumpăr. :slightly_smiling:

Un docking station interesant pentru un MBA: http://eu.hengedocks.com/pages/vertical-macbook-air

Da, imi place si mie. Interesant.

„Se zice” că un tată și fiul său au scris către Google Hamburg cerîndu-le o căutare offline. Erau în tabără și, neavînd net, au vrut să afle mai multe despre un tip de veveriță, așa că au încercat să „gugălească” printr-o scrisoare. Au primit și răspuns, amuzant.

http://brightside.me/article/a-father-and-his-son-sent-an-unusual-request-to-googleand-got-an-answer-92455/

Nu știu dacă povestea e adevărată (scrisul cam seamănă), dar în orice caz, e amuzant.

Trebuia odată și-odată să apară un ghid detaliat despre cum putem folosi pe iPad tastaturi mecanice dintr-alea vechi. :slightly_smiling:

https://afterpad.com/how-to-use-classic-mechanical-keyboards-on-modern-ipads/

1 Like

Aveți grijă unde vă reparați iPhone-urile. Un buton Home reparat într-un service oarecare folosind piese neautorizate vă poate bloca definitiv telefonul. Povestea cu eroarea 53 care ucide telefoanele, aici.

Aveți idee cum aș putea salva un stream audio (radio) ca fișier m3u?

Case in point: Radio7 http://80.86.106.32:8000/radio7.mp3

Am rezolvat-o astfel: am încărcat în VOX adresa ca stream și am salvat ca playlist lista alcătuită doar din acest stream.