Chat topic vol. 2

Cum ar fi dacă OS X 10.12 ar funcționa așa?

Mai multe detalii despre acest concept, aici. Mi se pare că seamănă destul de mult cu iOS pe iPad Pro, deci nu e ceva chiar ieșit din comun.

Mie nu-mi place ideea, în ansamblu, dar sînt cîteva elemente pe care OS X le-ar putea implementa și care mie mi-ar folosi, precum:

  • o mai bună utilizare a tag-urilor, cumva să le pună mai la îndemînă, să le facă mai ușor de utilizat și pentru persoanele care chiar le folosesc destul de mult. În niciun caz să înlocuiască folderele, dar să ajute la productivitate;
  • meniul acela contextual rotund e fain, ar prinde bine să înlocuiască click dreapta, cel puțin într-o oarecare măsură. Dar asta e doar o chestiune de design, deși cred că ar aduce un plus și la user experience;
  • content cards e interesant, îmi place ideea să poți căuta ceva și să-ți arate cît mai multe informații conexe despre acel lucru. Deși sînt convins că ar putea și Alfred să implementeze așa ceva, au deja niște workflow-uri similare, dar nu cu atît de multe informații;
  • meniul aplicației să fie pus în stînga e iar ceva util, cred eu, dar e prea furat de la Google ca să-l ia în considerare.

Pe de altă parte, chestia cu privitul mi se pare… nu zic SF, că știu că se folosește, dar ce te faci pe o pagină de Wikipedia, de exemplu, unde-s linkuri la tot pasul? Sau într-o lucrare cu multe referințe? Sau dacă vrei să subliniezi ceva într-un text pe care îl citești? Nu văd cum ar putea înlocui mouse-ul realmente.

Și împărțirea desktop-ului în “panouri” nu e nemaivăzut, ia să așteptăm să implementeze mai toată lumea Split View în OS X sau să ascundem bara de meniu și să ne distribuim noi aplicațiile cum vrem. Deci nu știu cum schimbă asta “paradigma”, poate doar prin posibilitatea aceea de selecție dintr-un fel de Launchpad ce vrei să-ți pui pe panouri.

Hmm, să vedem, poate o să pună și ceva șmecherii și în 10.12 :smiley:

overall, smailiz ăștia noi parcă au gălbinare. Erau mai ochioși ăia portocalii. Da’i prea puțin important asta.

1 Like

Magie, cum afli dimensiunea unui folder pe care l-ai deschis, în Finder. Condiția e să nu fie selectat nimic.
Apeși încet CMD + OPT + I. Măsurătoarea devine dinamică când te-apuci de selectat diverse.

2 Likes

Bag o bulină roșie din Finder (tag) la un jpeg. Îl deschid în Affinity, modific ceva și salvez cu CMD+S.
Tagul dispare :smile:

Cât de tare e asta?!

Păi stai… Dacă dai cmd+S (Save) din Affinity, se salvează în formatul lor (afdesign, respectiv afphoto). Tu ai vrea să-ți păstreze tag-ul JPEG-ului și în fișierul ăsta? Sau dai export JPEG, înlocuindu-l pe cel vechi?

Mie mi se pare comportament normal să dispară tag-ul, în ambele cazuri.

Nu, la mine CMD + S păstrează formatul JPEG :slight_smile:

Am încercat și-n alte programe, să modific conținutul unui fișier și să-l salvez, dar n-am pierdut niciodată tag-ul. Nu-i grav, da’ zic și eu.

Poate fi un bug al aplicației cu pricina.

La back-up de iPhone prin iTunes imi salveaza tot continutul telefonului cu tot cu poze muzica, etc?

Păi da, tot ce ai pe el. Iar aplicațiile sînt duplicate în iTunes, deci se pot repune după reinstalarea sistemului, dacă de asta întrebi. De altfel, situația default cînd vrei să resetezi un iPhone este să facă mai întîi un backup.

Intreb pentru ca am cam 18 gb de date pe telefon, iar cand ma duc din iTunes in finder (unde e stocat back-up-ul imi arata cam 8 gb.

Și cîte aplicații ai instalate? Vreo 2 GB ocupă sistemul de operare, restul – presupun – aplicațiile, care, evident, nu sînt în backup.

Apropo de tag-uri, pe care le-a menționat @akbar, eu am o problemă mai veche, anume: mi-am pus o scurtătură (ctrl + T) să-mi apară fereastra de input tags pentru fișiere în Finder (echivalentă cu File -> Tags). Ei, dacă introduc un tag astfel, pentru orice fișier, Finder îngheață.

Am folosit și PathFinder, unde încercam să introduc un tag în coloana de tags cînd te uiți la el în folder (mi-am pus să se vadă nume, mărime, tip, data modificării și tags). Dacă introduc un tag direct acolo, în coloana respectivă, și PathFinder îngheață…

Ambele comportamente apar numai dacă e tag nou, care nu a mai fost folosit.

Eram pregătit să raportez la PathFinder, dar acum, că văd că și Finder face așa, să fie bug de OS X?

Atît Finder, cît și PathFinder acceptă foarte bine tag-uri în fereastra de View Info pentru fișier, fără probleme. Dar într-un dialog mai direct, îmi dau spinning beachball și trebuie să le închid forțat.

A mai pățit cineva așa?

Buna ziua , vreau sa imi iau un Macbook 13 nou , dar am văzut aceasta oferta pe olx http://olx.ro/i2/oferta/macbook-pro-retina-13-2015-i5-2-7-8gb-128gb-mf839-iris-6100-ID4W7Bs.html#:78d926e669 Aștept părerea dumneavoastră

DEci noul MB nu are 13, ci 12 inci. Dacă ai vrut să spui MBPro, atunci da, scula e OK. Observă însă că are un SSD de 128 GB doar.
Mie nu-mi plac MBP-urile retina (rMBP) deoarece nu mai poți face niciun upgrade la ele, totul e compact pe placă, poate SSD-ul, cred, se poate schimba. Dacă ar fi să iau un MBP nou, aș lua unul cu unitate optică, aș scoate-o imediat, aș pune în locul ei un HDD de stocare (am de 2 TB), iar ca disc de sistem un SSD, cum și am.
DAr astea sînt preferințele mele, poate pt tine este suficient acel SSD (nu cred). În al doilea rînd, pe olx.ro sînt mulți șmecheri, mi-am luat-o și eu un iPhone 4. Nu face tranzacții în McDonalds sau în cîrciumi, cheamă-l la tine acasă ori la office și testează-l acolo. Poate mai lasă și la preț, deși – dacă e într-adevăr nou-nouț – probabil nu va lăsa (așa zice).
Cu 1800–2500 lei găsești MBP (non-retina) destule. Vezi și aici la market.

Da Macbook pro retina 13 am vrut sa zic , nou in Istyle este undeva la 6200, tipul asta i-l vinde la 4500 de lei cu retina bineînțeles ,sa incerc sa iau de la el după părerea ta ?

PĂi încearcă, da, dar cu grijă, cum am sugerat. Poate fi o sculă OK.

Cum se poate “curăți” cel mai bine un PDF de toate sublinierile și adnotările pe care le-am adăugat cu Preview?

Soluția de aici nu-mi merge, nu șterge nimic.

In preview, with your PDF open.
go to the menu bar
click on the “View” menu
from the “view menu” chose “SideBar.”
from the submenu “SideBar” chose “Annotations”
On the right side of the PDF, Instead of a list of page you should now have a list of “Annotations.” click on any of the Annotations listed.
go to the menu bar
click on the “Edit” menu
choose “Select All”
Press the “delete” key

Poate nu au fost făcute cu Preview, ci cu altă aplicație. Încearcă și Skim.

Skim nu-mi oferă posibilitatea de a vedea o listă de adnotări și sublinieri. Chiar și așa, selectînd tot textul și apăsînd delete, nu se întîmplă nimic (nici în Skim). Nici nu am văzut vreo comandă din meniu care să ajute.

Și da, e mult posibil ca sublinierile să nu fi fost făcute cu Preview, deși Preview le vede și listează corect.