Chat topic vol. 2

Sunt curios ce ar fi făcut dacă nu era scandalul cu Snowden :slightly_smiling:

Apple are și puterea și căderea să se ia la trîntă cu statul, doar i-a adus statului american numai avantaje. Criza politică din ultimii ani reprezintă un pretext pt forțele nedemocratice, cum sînt serviciile de informații și alte instituții similare, să controleze și mai mult. Această poftă de putere absolută este justificată prin lupta împotriva terorismului. În realitate, nu face decît să ofere unora, puțini, detalii despre viețile noastre și despre acțiunile noastre, care pot fi oricînd folosite de alții împotriva noastră. Nu știi de cine, dar știi că da.
Este salutară atitudinea companiei Apple, sper să fie urmată și de alții.
Mai există însă un scenariu, care mi se pare mai plauzibil. Scandalul, să spun așa, ridică foarte bine mingea la fileu și Apple dă un smash: un iPhone este așa de bine făcut, iar iOS un sistem așa de impenetrabil, că nici FBI-ul nu reușește să-l „spargă”. Eu unul nu cred așa ceva și, mai ales, nu cred că Apple nu are softul care să permită citirea informației de pe un telefon criptat. Înclin, așadar, mai degrabă spre un frumos joc de imagine, aranjat în culise, din care Apple să iasă frumos și moral.

Toata nebunia asta cu “terorismul” ii avantajeaza in primul rand pe cei ce se ocupa cu adunarea de informatii despre cetateni. Sa fie acolo ca nu se stie cand X face ceva impotriva statului, guvernului, vreunei organizatii sau vreunui individ cu acces la astfel de informatii. Problema e ca de multe ori astfel de legi, norme eludeaza sistemul juridic clasic si chiar daca nu ar fi asa e greu sa iti recapeti reputatia dupa un balci juridic chiar nevinovat fiind.

Ma intreb cu ce sunt ocupati restul de cativa gb de pe iPad air de 16. Am avut instalat sistemul (asa cum a venit de nou), am pus cca 7-8 gb de aplicatii, fara muzica, fara foto, si mai am 0 gb liberi. De la 11,8 gb cati zice ca are disponibil pana la 8 gb folositi de aplicatii e o mica diferenta de cca 4 gb.

Vezi în setări la Storage, îți arată exact cât ocupă fiecare aplicație, cu fișierele sale cu tot.

Cu siguranță, ai mai multe fișiere și/sau aplicații decît estimezi. Așa cum spune și Tudor, poți vedea exact cît spațiu ocupă fișierele și aplicațiile.

Orice instituție/individ care are acces la documente personale și confidențiale le va folosi, la un moment dat, ilegal, sub un anume pretext. Evident, așa cum spune și Cook în scrisoarea lui, niciun om cu creier normal nu poate fi de acord cu acțiunile teroriste, dar a da drumul unui mod de a citi dincolo de criptarea personală dă automat drumul abuzurilor și folosirii ilegale a informațiilor. Este imposibil să-i poți controla pe toți cei care lucrează într-un serviciu de informații, ca atare au fost, sînt și vor fi și mai mulți, dacă se dă drumul la asemenea ascultări, cei care au acces la datele noastre personale și, pe lîngă ei, și mai mulți cei care le pot folosi în scop criminal.

Din seria descoperirilor aproape utile de noapte, tastele J, K și L în video-urile de pe YouTube. Atunci când n-ai chef să mai pui mâna pe maus :stuck_out_tongue:
Bun, să pun și M aici și săgețile sus-jos, tastele de la 1 la 9 și… ce-ar mai fi? SHIFT + N pentru next video, SHIT + P pentru cel anterior, > și < pentru viteza videoului.

1 Like

De acolo am calculat cat ocupa aplicatiile.

Google se pare că ține cu Apple de data asta: http://www.theverge.com/2016/2/17/11040266/google-ceo-sundar-pichai-sides-with-apple-encryption

Perfect.

:heart_eyes:

1 Like

Dacă disputa este reală, nu aranjată „pe la spate”, mi se pare logic să intre și Google în joc, doar Android ocupă o piață considerabilă. Imaginează-ți cum ar fi putut spune flăcăul ăla că ei vor da imediat satisfacție FBI-ului! A doua zi, vînzările cu Android scădeau la jumate și se dublau cele cu iOS. Multor americani nu le mai place jocul de-a serviciile secrete unde, sub diverse motivații, diverse agenții pot citi și asculta pe oricine, mai ales ilegal. Americanii și occidentalii în general au o cultură a democrației diferită de a noastră, peste ei nu a trecut comunismul, au continuitate civilizațională de sute de ani. Gesturile astea publice trebuie gîndite și, poate, chiar le-au gîndit. Eu unul nu cred că declarația lui Cook nu a fost anterior discutată în spatele ușilor închide cu Google și chiar cu FBI-ul. Dacă Apple s-ar fi conformat imediat și fără crîcnire hotărîrii judecătorești, urmările ar fi fost greu de anticipat. Prima reacție ar fi fost că și Apple și Google și alții, de fapt, mint, că această criptare nu există, de fapt, și că este suficient un eveniment ca acel atac terorist pt ca datele noastre să fie, cu un pretext legat de securitatea națională, citite.

Cum vi se pare oferta asta de backup in cloud, 2TB, la 50$? SkyHub Cloud 2TB Backup: Lifetime Subscription

Păi ce să spun? 50 USD pt toată viața? Hm, OK, dar cine garantează că peste 1 an firma va mai exista? În fond, 50 USD nu e mult, e ca și cum îi dai într-o seară la restaurant cînd ieși în lume.

Oferta nu e rea, la 50$ pe viata, dar nu cred ca exista garantie. Ei se lauda ca printre cei care folosesc serverele lor sunt Acer, Epson, Canon, Harvard Library.

dom’le, dacă dai 50 de dulăi și treaba asta ține, să zicem, 5 ani, tot e bine. Nasol e dacă se rupe mai repede, dar chiar după un an, tot nu ar fi mare bai.

Dacă nu contează vitezele de upload/download, ar putea fi o variantă bună.
Deși rămâne întrebarea - de unde reducerea asta așa mare?!

Am mai spus de ce: pt ca Big Brother să controleze tot și toate.

Îmi plac cei de la LG că se încăpățânează să pună în fiecare telefon o baterie pe care o poți oricând scoate fără a merge la vreun service sau a deșuruba ceva :slightly_smiling:
Noul G5

Așa sunt și Lumia-urile. Păcat că și Lumia, și G5 au sisteme de operare ciudate :slightly_smiling: