Chat topic vol. 2

O posibilă explicație pentru bug-ul cu 1 ian. 1970:

2 Likes

Nu am priceput niciodată de ce se blochează sistemele la/cu data asta și de ce este dată de referință, fie și convențională. Înțeleg ca un device, oricare, să revină automat la data la care a plecat din fabrică ori data la care s-a produs componenta cea mai veche, căreia sistemul îi detectează data de fabricație.
Sigur că e un bug, încerc să pricep de ce companiile se agață de data asta și de ce sistemul se gîtuie dacă o detectează.

Clipul de mai sus al lui Tudor explică destul de clar ce fel de probleme pot interveni în jurul datei de 1 ianuarie 1970.

N-am răbdare să mă uit la tot filmulețul ăla. Oricum nu e normal.

Poa’ să fie orice. Da’ dă-o-n spirt de treabă, care e logica să pui data la 1970?! Serios, acum. Care e logica?! Dau o ladă de bere celui care dă un argument pentru asta. Mulțumesc :wink:

Și nu, nu cred că Symbian a fost un sistem „făcut pe genunchi”. Altfel, cum s-ar fi putut inspira Apple, Google, Blackberry?!
N-ai cum să afirmi asta despre primele telefoane. Da, probabil că nu erau cele mai performante, n-aveau atunci touch-screen…

Stick 16 Gb USB3.0 Adata. Restaurare OSX Lion pe un MacBook Pro 4,1. Eroare.
Stick 16 Gb USB 2.0 Lexar. Restaurare OSX Lion pe un MacBook Pro 4,1. Eroare.

Son ov a bici! Pus Lexar pe-un hub USB 3.0 cuplat la un Mac Mini 2012, resturare imagine OSX Lion, totul ok, fără eroare.
Adata făcut cadou unui prieten. Nu-nțeleg care e logica, de ce nu mere restaurarea?! Să zicem că USB 3.0 e mai nou. Dar cel 2.0?!

Întrebi de ce ar face un user asta, sau de ce sistemul permite asta? În al doilea caz, explică foarte clar care clipul de mai sus care e motivul pentru care anul de start pentru iPhone este 1970. Și nu poți să schimbi ușor asta fără repercusiuni în alte părți ale sistemului, pentru că tot sistemul depinde de cum e implementat timpul.

Ei, dacă Symbian era atât de performant, l-am fi avut printre noi, într-o formă sau alta. Mergea binișor pe primele telefoane, dar când începeai să ceri mai multe de la el, nu era foarte sprinten. Nu e vorba de touchscreen, e vorba de origini și performanțe.[quote=“akbar, post:188, topic:1042”]
probabil că nu erau cele mai performante, n-aveau atunci touch-screen
[/quote]

Păi atunci, despre ce vorbim aici? :slight_smile:

Păi nu e nicio logică, cel care a descoperit bug-ul se juca pur și simplu cu setarea pentru dată a telefonului și a “învârtit” controalele alea rotative până la capăt. Telefonul nu are cum să ajungă de capul lui la 01.01.1970, nici dacă scoți bateria.

Oricum sistemul nu trebuia să crape în halul ăla. Trebuia să-i dea una peste ceafă userului și să-i zică să-l aducă repejor înapoi în secolul nostru.

1 Like

NASA oferă gratuit 14 postere artistice SF reprezentând destinații turistice din spațiu:

Fișierele de înaltă rezoluție se pot descărca și printa.

Am verificat acum dimensiunea posterelor de la NASA, sunt aproximativ 51x76 cm. Super, am un perete gol în birou, aș printa și eu câteva.

Sunt mult poze faine din spațiu, care ar merge pe un perete gol. Eu, dacă nu aș avea anul ăsta calendarul Star Trek: Ships of the Line 2016 pe peretele din laborator, probabil aș pune poza asta, reală, fără pic de CGI în ea. Sau asta.

Mda, sunt frumoase și pozele reale, dar pe perete parcă merge pus ceva mai artistic și mai abstract. Părerea mea. :slightly_smiling:

Ne paște un iTunes nou luna viitoare: http://www.macrumors.com/2016/02/12/eddy-cue-craig-federighi-bloated-software/

Nu știu ce tot are lumea cu iTunes de-l critică atâta. Mie mi se pare OK. Dar poate că am eu așteptări prea modeste de la o astfel de aplicație.

Eu cred, din contra, că a devenit o aplicație complexă. Inițial, era făcută pt muzică, apoi pt a face sync cu iPod, apoi cu iPhone și, pas cu pas, cu multe butoane și multe funcții. Altfel, da, nici eu nu pricep de ce este criticată. Eu nu prea o folosesc, mărturiesc. Pt muzică prefer VLC, nu știu de ce, sync pt adrese și calendare se face acuma prin wi-fi.

E complexă, într-adevăr. Dar nici s-o spargă în mai multe aplicații mai mici, așa cum vor unii, nu mi-ar plăcea.

Eu cred că, dacă vor să aducă ceva nou, atunci ar trebui o aplicație pt muzică și o alta pt a lega OS X de iOS, inclusiv pt backup și descărcări de aplicații. Pt funcția asta, iTunes are și un bug vechi, nu cred că s-a rezolvat: descarcă ultima versiune a unei aplicații, chiar dacă iPhoneul asociat nu o poate rula, fiind prea nouă pt sistemul instalat pe iPhone.
Acuma om vedea ce au de gînd, poate va fi altceva decît presupun ori presupunem.

O scrisoare deschisă din partea Apple.

Să vedem cât mai rezistă Apple presiunilor din partea autorităților. Dacă se vor alătura și alți giganți, cum ar fi Microsoft sau Google, s-ar putea ca guvernul să o lase mai moale. Nu credeam că apuc ziua în care corporațiile se iau la trântă cu un guvern, în interesul cetățeanului.

1 Like

E normal ca Apple să aibe o astfel de reacție. Dacă ar livra o versiune “spartă” de iOS așa cum vor cei de la FBI, și-ar pune în mare pericol viitorul. Nu poți să-ți lași principalul tău produs la mâna altcuiva, oricare ar fi acela.