Chat topic vol.1

Mulțumesc.

În altă ordine de idei, dacă vreau să folosesc un adaptor bluetooth pe USB în loc de bluetooth-ul MacBook-ului, cum fac? Plug’n’play sau cum? L-am înfipt și nu s-a întîmplat nimic, nici în System Report nu apare la bluetooth.

Eu foloseam Bluetooth Explorer pe Mac Mini. Detalii aici.

Mulțumesc din nou!

Și iar în altă ordine de idei, 3D Touch și Live Photos, cu jailbreak aici. :smile:

Orange vinde în exclusivitate în România ceasul Vector, făcut de români. Arată bine, dar mi se pare scump.

Oficial, suita iWork în iCloud a ieșit din beta. Văd că au apărut și ceva actualizări ale aplicațiilor desktop, pentru compatibilitate cu force touch și alte nebunii irelevante. :smile:

8 posts were split to a new topic: Aplicații pentru luminozitate pe MacBook

Noul iMac de 21", cu ecran 4K, are hard disk de 5400 rpm. Pe bune? Mai există așa ceva în ziua de astăzi? Și… într-un computer cu un preț de $1500 (la ei)? Hai, poate nu neapărat SSD, dar măcar un hard disc de 7200 rpm puteau să pună, nu?

Am văzut și eu știrea, am râs. S-ar fi încălzit tare ăla de 7200 probabil, aș fi pus în locul lor unul de 256, de la Samsung. La cât costă… chiar nu mai conta.

E păcat de computerul ăla că e sugrumat de hard discul lent.

1 Like

Și pentru că aveam eu mai mult timp liber (…) și văzând avalanșa de oameni mulțumiți de cum rulează noul sistem de operare „El Capitan”, am făcut pustiul de bine să-l instalez.

Cel mai mișto e că profilul de culoare făcut cu spider-ul pe Mavericks nu prea e recunoscut de noul sistem de operare. Ziceam să câștig timp și să nu mai pun jucăria și să recalibrez ecranul.
Plus că tre’ să pun tăti aplicațiile, setările etc.
Plus că are color banding la greu la umbra aia de sub casetele de dialog (ex: aia de confirmare a golirii coșului). WTF?!

Mai bine mă jucam cu mâța, aș fi fost mai câștigat :smile:

La mine n-are banding.

Ufff, există un bug în combinația Adobe Illustrator CC2015 + El Capitan + două monitoare, care duce la dezactivarea meniului clic dreapta în Illustrator. La mine se rezolvă restartând Illustrator. Alții zic că nu merge fără să ștergi preferințele AI plus alte vrăji.

Nu știu, eu mai bag o fisă - văd dacă mere calibrarea, dacă nu, mă-ntorc la Mavericks. Și-așa mi-ar spart ochii cu azuriul folderelor.

Ar trebui să meargă bine, e un Mac Mini 2012 cu de toate: SSD și 16Gb RAM

Iată și bandingul:

Să de mai distrăm cu câteva traduceri:

Probabil e o facatura pentru ai determina pe clientii sa mai puna niste bani pentru upgrade. Am vazut la un Suv Mercedes rezervor de 50 l (???), iar optiune de 66 l era 60 de euro. Ciudatenii la limita ridicolului.

Tu chiar vrei să-mi creezi curenți negativi în creier :frowning:

Măcar scrie-le la Cupertino și spune-le că sînt niște idioți cu alegerea traducătorilor.

Maestre, deloc. Căutam să dezactivez porcărioara aia de-ți mărește cursorul la maus, că n-am ecran de 50" ca să-l pierd.
Știam că-ți va place. Dar hei, e sâmbătă, dacă vrei să te distrezi mai mult, toarnă un pahar de vin și comută sistemul pe limba română :smile:

Am folosit sistemul în română pe cînd speram să urnesc ceva din loc, mai ales că erau speranța, iOS-ul 3.x, parcă, fusese localizat și chiar bine. Din păcate…

Am facut o prostie monumentala si din greseala am sters un SMS. Am citit ca prin backup se poate recupera dar ultimul meu backup pe telefon a fost demult si cred ca metoda asta e in zadar, nu? ori mai sunt alte aplicatii/metode prin care il pot recupera?

Poate unii membrii au trecut prin asa ceva. Multumesc! :slight_smile:

Încearcă asta: http://www.wondershare.net/ad/dr-fone/
(N-am folosit-o, dar alții zic că merge.)