Chat topic vol.1

8 posts were split to a new topic: Aplicații pentru luminozitate pe MacBook

Noul iMac de 21", cu ecran 4K, are hard disk de 5400 rpm. Pe bune? Mai există așa ceva în ziua de astăzi? Și… într-un computer cu un preț de $1500 (la ei)? Hai, poate nu neapărat SSD, dar măcar un hard disc de 7200 rpm puteau să pună, nu?

Am văzut și eu știrea, am râs. S-ar fi încălzit tare ăla de 7200 probabil, aș fi pus în locul lor unul de 256, de la Samsung. La cât costă… chiar nu mai conta.

E păcat de computerul ăla că e sugrumat de hard discul lent.

1 Like

Și pentru că aveam eu mai mult timp liber (…) și văzând avalanșa de oameni mulțumiți de cum rulează noul sistem de operare „El Capitan”, am făcut pustiul de bine să-l instalez.

Cel mai mișto e că profilul de culoare făcut cu spider-ul pe Mavericks nu prea e recunoscut de noul sistem de operare. Ziceam să câștig timp și să nu mai pun jucăria și să recalibrez ecranul.
Plus că tre’ să pun tăti aplicațiile, setările etc.
Plus că are color banding la greu la umbra aia de sub casetele de dialog (ex: aia de confirmare a golirii coșului). WTF?!

Mai bine mă jucam cu mâța, aș fi fost mai câștigat :smile:

La mine n-are banding.

Ufff, există un bug în combinația Adobe Illustrator CC2015 + El Capitan + două monitoare, care duce la dezactivarea meniului clic dreapta în Illustrator. La mine se rezolvă restartând Illustrator. Alții zic că nu merge fără să ștergi preferințele AI plus alte vrăji.

Nu știu, eu mai bag o fisă - văd dacă mere calibrarea, dacă nu, mă-ntorc la Mavericks. Și-așa mi-ar spart ochii cu azuriul folderelor.

Ar trebui să meargă bine, e un Mac Mini 2012 cu de toate: SSD și 16Gb RAM

Iată și bandingul:

Să de mai distrăm cu câteva traduceri:

Probabil e o facatura pentru ai determina pe clientii sa mai puna niste bani pentru upgrade. Am vazut la un Suv Mercedes rezervor de 50 l (???), iar optiune de 66 l era 60 de euro. Ciudatenii la limita ridicolului.

Tu chiar vrei să-mi creezi curenți negativi în creier :frowning:

Măcar scrie-le la Cupertino și spune-le că sînt niște idioți cu alegerea traducătorilor.

Maestre, deloc. Căutam să dezactivez porcărioara aia de-ți mărește cursorul la maus, că n-am ecran de 50" ca să-l pierd.
Știam că-ți va place. Dar hei, e sâmbătă, dacă vrei să te distrezi mai mult, toarnă un pahar de vin și comută sistemul pe limba română :smile:

Am folosit sistemul în română pe cînd speram să urnesc ceva din loc, mai ales că erau speranța, iOS-ul 3.x, parcă, fusese localizat și chiar bine. Din păcate…

Am facut o prostie monumentala si din greseala am sters un SMS. Am citit ca prin backup se poate recupera dar ultimul meu backup pe telefon a fost demult si cred ca metoda asta e in zadar, nu? ori mai sunt alte aplicatii/metode prin care il pot recupera?

Poate unii membrii au trecut prin asa ceva. Multumesc! :slight_smile:

Încearcă asta: http://www.wondershare.net/ad/dr-fone/
(N-am folosit-o, dar alții zic că merge.)

Haha, au dispărut RAID și burn din Disk Utility pe El Capitan.
Bine că poți să-ți demontezi unul din hardurile interne, nu știu la ce o fi bun asta :smile:

Au dispărut multe din noul D.U. Mie interfața asta nouă rotundă nu-mi place, m-oi fi învățat eu cu cea veche prea multe, mi se pare total neintuitivă. Nu știu cum o vede un nou venit.
Faptul că nu mai are funcție de ardere nu mă miră. Dat fiind că mi-am scos de mult unitatea optică din MB (am una externă, dar nu am mai ars Cd/DVD de ani), nu pot testa. Totuși, dacă bagi un blank în unitate, nu apare funcția de burn? Întreb și eu, sînt unele funcții care apar numai dacă au motiv să o facă. Dacă nu ai un blank în unitate, nu apare nici funcția asta.

RAID nu prea mai își avea rostul pentru că nu mai există niciun model de Mac actual în care să încapă două hard discuri. Iar la cele externe, până și vechiul meu WD Studio are software propriu pentru RAID.

Da, corect. Altă tîmpenie a lui Apple, în condițiile în care un SSD la un preț decent nu are mai mult de 256 GB, deja la 500 GB și mai mult dai o avere. Ca atare, singura soluție rațională este să ai un disc 1 (SSD la 128–256 GB) pt sistem + minim 1 TB, eu am nevoie de 2 TB pt date. Faptul că vii cu produse mici, ușoare, dar relativ neperformante (new MB), cu capacitate mică de stocare și fără loc de al doilea HDD dovedește că Apple nu pricepe că lumea se schimbă, inclusiv prin nevoia de stocare de capacitate mare. Stocarea în nor ar fi suficientă, dar nepractică și, uneori, inutilizabilă, deci valoare zero pt mine.
La noul MB, ca să-l pot folosi cît de cît, ar trebui să-i mai iau 2-3 adaptoare + un disc extern. Păi atunci ce rost mai are să fie mic, ușor și compact? Păi toate astea la un loc fac cît un notebook normal; în plus, costă dublu. Eu am fost Apple lover, nu Apple maniac, ceea ce face Apple acum este, iertați-mă, masturbație; tehnică, dar fără urmași. Scor zero.

Realitatea e că stocarea externă acum e o opțiune foarte avantajoasă. Discurile au devenit mici ca dimensiuni și încăpătoare pentru date, iar cu USB3 (sau Thunderbolt) viteza nu mai e o problemă. Eu mă descurc fără probleme cu SSD-ul de 256 GB în MBP și un extern de 1 TB de la WD, micuț și frumos. Îl car peste tot cu mine, nu are nevoie de alimentare separată, e cât un telefon mai măricel.