Chat topic vol.1

Bună întrebarea, nici eu nu-mi dau seama la ce folosește chestia aia.
Tot legat de Finder am observat că nici “spring-loaded folders” nu mai merg cum trebuie (sau deloc).

Ah, m-am prins: acea opțiune afectează primul item din meniu atunci când dai clic dreapta pe un folder (“Open in New Tab” vs “Open in New Window”).

Cred că băieții de la Apple cu dorit inițial un fel de Norton Commander mai deștept, după care, nu știu de ce, probabil dorind să fie „different” cu orice preț, au lăsat problema oarecum nedusă la capăt. De vreme ce nu poți copia dintr-o fereastră în alta, nici eu nu prea văd rostul, poate doar ca să nu ai multe ferestre de Finder, ci una cu mai multe tab-uri. Uneori, rar, mai folosesc chestia asta, mai ales cînd uit că nu poți copia dintr-un tab în altul.

Nu înțeleg la ce te referi. Eu am deschis o fereastră de Finder cu 2 tab-uri și am tras o fișier dintr-un tab peste tab-ul celălalt și s-a copiat. Iar între ferestre e și mai clar să tragi de la una la alta.

Mie îmi merg bine.

Mersi pentru răspuns, păcat că nu se pot folosi doar tab-uri, dacă tot le-au implementat. E posibil și ce zice @Cattus_Thraex, au făcut treaba “diferit”.

Dacă vă doriți un screensaver cu fața standard de Apple Watch, un danez are soluția. Și promite că va mai adăuga din fețele ceasului.

1 Like

3 posts were split to a new topic: Oferte speciale (hardware, Apple, aplicații)

Astăzi intră în vigoare noile prețuri/opțiuni de stocare iCloud. Detalii: https://support.apple.com/en-us/HT201238

Eu probabil că o să retrogradez de la 200 GB la minimum, pentru că nu mai folosesc iCloud Photos. Era un serviciu bun în teorie, dar nu am acele conexiuni la internet care să suporte upload și trafic în neștire. Iar dacă voi avea nevoie de spațiu atunci prefer să plătesc pentru Dropbox, care e oricum superior din toate punctele de vedere.

Sau Google Photos! :smile:

Nici Copy nu e rău, le folosesc pe ambele: Dropbox pt ale mele, Copy, în general, dacă vreau să mai fac share cu alții.

Cred că am mai zis asta pe aici, dar sunt înfiorătoare update-urile astea de Office. Azi a apărut încă o serie și de fiecare dată se descarcă pe de-a-ntregul toate aplicațiile, câțiva giga. Ăștia nu au auzit de update-uri delta?

@Cattus_Thraex: Se poate sharui (orice fișier) și din Dropbox.

Am spus eu că nu se poate?!?!

Tweet-ul săptămânii:

Aplicația Move to iOS se bucură de un real succes în magazinul Google. :smiley:

1 Like

Ha ha, ce idioți!

Fiecare OS are clienții lui. Oamenii reacționează în conformitate cu ceea ce cred ori cu ceea ce li se pare.

Avem și noi acum cozile noastre :smile:

Și fiindcă tot discutam despre de ce o fi Apple Shop și de ce o mai fi și primul:

Am găsit un interviu în care Iulian Stanciu, CEO eMAG, spune că există patru tipuri de magazine ce vând produse Apple:

  • primul tip vinde produse Apple, dar și produse de-ale altora.
  • magazinele resellerilor premium autorizați, din care există câteva în România. Dacă vă uitați cu atenție prin ele, veți găsi acolo și produse de la alte branduri.
  • Apple Shop, unde Apple face magazinul și instruiește angajații, se vând exclusiv produse Apple, dar (părerea mea aici) magazinul este operat de o altă firmă. Un astfel de magazin deschide eMAG acum.
  • Apple Store, magazinele acelea gigantice, emblematice, făcute și operate chiar de Apple. Nu există vreun Apple Store în Europa Centrală și de Est.

Sursa.

Mă rog, pentru mine e 100% marketing, îmi convine că e un nou magazin exclusiv cu produse Apple, dar numele și categoria în care se încadrează mi se pare doar o mișcare de marketing. Să trăiască! :smile:

Degeaba se mai face încă un magazin dacă lanțul de intermediari rămâne același.

Apcom a rămas distribuitor unic în România pentru produse Apple (cu excepția telefoanelor, probabil), așa că eMag tot de la ei cumpără. Iar în privința telefoanelor, singurii distribuitori autorizați “la prima mână” par a fi operatorii de telefonie mobilă (listați aici). Deci eMag ia telefoanele de pe o piața alternativă (cineva zicea că le ia de la QuickMobile).