Chat topic vol.1

Da, nici mie nu-mi displace chestia asta, numai că acum mi se pare mai insistentă ca niciodată. De exemplu de vreo lună văd prin tot internetul numai reclame la o aplicație de iPhone pentru scanarea pozelor pe suport de hârtie. Evident, nebunia a început după ce am căutat eu așa ceva.

Faza e că până la urmă am s-o cumpăr, deci punct ochit, punct lovit. :smile: Dar reclamele tot nu vor dispărea.

Eu am avut o tentativă de a renunța la serviciile Google. Am început cu mailul și m-am mutat temporar la FastMail, dar nu am putut renunța la Google Search. În plus, noul Google Photos îmi este tare util și la îndemână, așa că am revenit la sentimente mai bune față de Google și am renunțat să mai plătesc pentru mail. Asta e, sunt sclavul Google, nu prea am cum să-i ocolesc.

Că tot vine vorba de Google, șmecherii tocmai și-au schimbat logo-ul.

Arată bine OnHub, dar atât.

Abia azi am aflat că poți pune în ordine rețelele la care se conectează mac-ul :yum:

În System Preferences>Network>
Clic pe săgetuța aia și Set service order / Configurare ordine servicii (cum e în limba română)

Sunt curios dacă „vede” mai repede rețeaua WiFi după trezirea din somn.

1 Like

Că tot veni vorba despre routere, ăsta vine de pe altă lume.

Păi încearcă și producătorii să ne-arate că pot face și altceva decât un dreptunghi de plastic cu trei antene :smile:
Specificațiile sunt impresionante. Mai era un TP-Link făcut doar pentru piața chineză, o monstruozitate care avea 6 antene extene. Ăsta măcar are stil.

Ăsta probabil prajește și bacon dacă învelim antenele alea cu carne de porc.

1 Like

E pe bune asta?

Da, @tudor!
Mi-a confirmat azi un reprezentant Vodafone. Întrebasem de ieri în showroom dar nu știau. Am trecut azi din nou pe acolo să schimb un SIM și așa e: e la liber pe 12 și 13 :smile:

Spor la download!

1 Like

Cred că testează oarecum fără vîlvă, după aia văd ei.

FontFlame este un fel de Tinder pentru cei care lucrează în DTP :no_mouth:

Diferența dintre Google și Microsoft:

Au ajuns cu logourile cam pe unde era Apple acum 25 de ani.

2 Likes

Am observat acum că, pe lîngă pixelul pe care îl păstrează ferestrele sus, pînă la bara de meniu, sînt și cîțiva pe care îi lasă cînd încerc să maximizez o fereastră cu dock-ul ascuns. Așa e la toată lumea? Nu vă deranjează? :smile:

Da, așa e și la mine. E ciudat dar nu mă deranjează.

TP-LINK au un hub USB3 care reduce timpul petrecut în spatele calculatorului, bâjbâind după conectorii USB. Plus că are și două porturi doar pentru încărcare. Magic! :smiley:

1 Like

Pentru cei interesați, iată o ofertă pentru Scrivener: $19.50 (56% reducere).

E simpatic, 222 lei:
http://www.pcgarage.ro/hub-uri-usb/tp-link/uh720/