Chat topic vol.1

Am activat 2-factor authentification, dar nu primesc mesajele de la Apple cu codul respectiv. De sunat, uneori sună, alteori nu. Acum l-aș dezactiva, dar mă direcționează spre o pagină beta a contului meu de iCloud, de unde nu pot dezactiva opțiunea.

Mi-a trebuit beta, acum am beta :rage:

Eu am pățit-o cu Twitter. Nu m-am mai putut loga din cauză că nu primeam SMS-urile. Le-am scris celor de la Orange și mi-au spus să pun în setările Twitter numărul complet, cu 0 în față, chiar dacă în setări e pus automat codul de țară +40, care teoretic conține acel 0.

A ajuns în cele din urmă jucăria, Unnoficial Cardboard. După cum mă așteptam, nu e un dispozitiv high-class, dar e de efect. Lentilele nu stau prea bine, dar dispozitivul funcționează așa cum mă așteptam. Pentru cineva care nu a mai avut parte de o experiență 3D de acest fel, este colosal. Dacă aveți experiențe cu Oculus Rift, atunci Google Cardboard poate părea primitiv. În orice caz, am admirat turnul Eiffel de la mine din sufragerie, m-am plimbat virtual prin Veneția, am văzut în fața mea o navetă spațială și am fost copilotul unei mașini de curse. Abia aștept să apară conținut dedicat pentru educație, Google Expeditions.

iPhone-ul stă destul de bine fixat, are un mic magnet ce-l fixează în poziție stabilă. Singura problemă o am cu lentilele, care nu se fixează prea bine și dacă alunecă un milimetru e deja mult, pentru că distorsionează imaginea.

Îmi place meniul, trebuie să te uiți la butoane pentru a le selecta și trebuie rotit capul pentru a ieși din meniu. E o experiență interesantă, eu zic că își merită banii (vreo 20 de dolari plus transport).

1 Like

Încă o chestie în OSX: dacă setez derulare naturală pe trackpad îmi modifică setarea și pentru maus. :octopus: Enervant, pentru că nu folosesc maus cu touch, îmi place mai mult Mighty Mouse.

Încearcă Scroll Reverser.

1 Like

I moved 7 posts to a new topic: Affinity Photo vs Pixelmator

Am renuntat la 2 adrese de email pe yahoo. Deja nu mai suport cand primesc atat pe Mac cat si pe iDevices mesaje prin care imi cer sa reintroduc parola. Pe Mac, daca folosesc Airmail, nu mai imi cere sa reintroduc parola, dar imi apar mailuri fantoma in spam, chiar si dupa ce am golit spam-ul. Adresele raman, dar nu clientii de mail, le mai verific pe pe mail.yahoo.com, atunci cand imi aduc aminte.

JESUS CHRIST!

Am dat reset și recover la iPhone, din iTunes, de pe Yosemite. Și-a adus și instalat un iOS 8.4. Apoi am vrut să pun ultimul backup. L-a pus, dar la final s-a plâns că nu poate instala aplicațiile, că iTunes-ul nu e autorizat, uitasem să fac asta. Vreau să îl autorizez, dar pe lângă parolă, îmi cere ceva cod, care cică îl trimisese pe toate dispozitivele mele trusted. Ia codul de unde nu-i.

Acum nu mai merge nici să fiu sunat pentru cod, în legătură cu 2-factor authentification. Nu mă mai pot loga cu Apple ID nicăieri, sunt închis afară. Și am un iPhone care care nu vrea să restaureze aplicații.

La un moment dat m-a întrebat de o cheie de recuperare, ceva cu RK. Nici de asta nu-mi amintesc să o fi văzut pe undeva…

iPhone-ul mă bâzâie că-i trebuie parola mea să verifice backupul din iCloud. Bag parola, după care îmi mai cere un cod de autentificare. Nu am idee ce cod vrea să introduc, pare unul din patru cifre, dar cel pe care îl pun eu de obicei nu funcționează.

:scream:

Mi-au dezactivat temporar contul… Și recovery key ia-o de unde nu-i…

Citește aici, poate te ajută cu ceva.

Nope. Am citit acolo. Zice că am nevoie de două dintre cele trei chestii: parola, recovery key și acces la device-uri. Am acces la device-uri, dar nu primesc nici un cod pe ele. Recovery key habar nu am ce e și deci nu o am nicăieri. Doar parola o am.

Te-ai uitat în Apple ID să vezi dacă poți genera un recovery key? Știam că opțiunea e valabilă numai pentru conturile cu 2-factor authentication, care acum nu e disponibilă în Romania.

Cum generezi un recovery key: așa.

E același link :wink:
Problema e că nu pot accesa Apple ID. Îmi cere un cod pe care ar trebui să-l primesc pe trusted devices, SMS sau phone call. Nu-l primesc deloc, nicicum, deci nu pot accesa Apple ID.

Dacă ei îți pot trimite codul prin apel telefonic atunci restorează telefonul fără iCloud, doar ca să poți fi apelat.

Sau bagă SIM-ul în alt telefon.

Nu (mai) merge nici prin apel telefonic, mergea doar când aveam iOS9 (deși nu are sens, poate e în funcție de oră?..). Nu aș băga SIM-ul în iPhone-ul soției, să nu-l zăpăcesc și pe ăla. Trebuie să pot cumva să mă conectez la Apple ID să dezactivez porcăria asta de 2-fact auth. Sun mâine la tech support, cică au program între 9-17, ceva număr cu 0800 pentru România.

Dezavantajul de a avea sistemul în limba română: nu mai merg combinațiile de taste, ca să nu pui mâna pe maus.

Gata, am reușit. Am sunat la 0800 894847 (de aici) și după vreo jumătate de oră în care m-au certat că am instalat iOS9 beta, m-au ajutat să îmi resetez parola, lucru care, culmea, se putea fără 2-factor authentification. Dar formularul online pentru resetarea parolei a cerut răspunsurile la întrebările de securitate, bine că le-am mai ținut minte, de obicei uit chestiile astea (se considera că cineva a activat 2-factor authentification fără voia mea, deci că AppleID-ul este compromis). Oricum, a reseta parola fără 2-factor autentification îmi pare un security breach, dar mă rog, bine că am scăpat de probleme deocamdată. Altfel nu mai puteam accesa deloc AppleID și nici descărca aplicații din AppStore, nici măcar cele gratuite. Probabil m-au salvat întrebările de securitate, altfel stăteam pe tușă până la toamnă, pentru că ei spuneau că nu pot dezactiva 2-factor authentification, doar userul poate face asta. Always remember your security questions!

1 Like

Era număr de suport în limba română?

Era în engleză, am fost avertizat. Dar o voce preînregistrată mi-a urat bun venit în limba română și apoi un anunț referitor la garanție tot în românește. Însă cu persoana respectivă am povestit în engleză. Dar pare un număr local (0800), sper că nu mă suprataxează, pentru că am stat la povești o bucată bună de timp :smiley: Pe site zice că 0800 sunt gratuite dacă sun de pe un landline, altfel pot exista costuri suplimentare, dar cum am minute naționale nelimitate, nu mi-am făcut griji.