Bootcamp sters...cum il recuperez?

il folosesc de 3 ani fara probleme, in ultimele 3 sap imi mai aparea ca am spatiu insuficient .

nu imi mai bag nasal eu oricum, incerc sa merg cu el la un service ceva, sa vad cat costa si daca se merita sa mai fac recuperare. asta imi este invatare sa nu imi tin documentele fara backup. ma bucur totusi ca nu am pierdut tot , ca aveam salvat si pe macintosh. pentru viitor ce program/aplicatie/metoda sa folosesc pentru a proteja documentele/pozele. multumesc pentru implicare.

Pt backup ai nevoie:

  1. un disc extern cu capacitate suficient de mare, ca idee mai mare decît a discului intern;
  2. rularea periodică a unei aplicații dedicate; Apple oferă Time Machine. Mie nu-mi place, folosesc uzual, de ani de zile, iBackup (grapefruit.ch). Există multe altele, de ex. SyncTwoFolders și altele similare.
    Asta pt OS X. Nu știu ce aplicație e uzuală în Windows. aplicațiile special dedicate, ca cele menționate, salvează automat setările de sistem, inclusiv setările ascunse; în rest, salvezi tot ce crezi că trebuie salvat. Ca principiu, poți salva tot folderul tău din Users/Utilizatori, conține tot ce îți aparține: setări de sistem, parole, fișiere, desktopul, documentele, pozele, muzica, filmele… mă rog, tot.
    Un backup „ca la carte” se face pe cel puțin două suporturi externe, să fie cert că, în caz că un backup eșuează, există un al doilea de rezervă. Discul intern se poate strica oricînd, chiar dacă e nou, nu există garanție pt nicio componentă. Chiar dacă e în garanție, garanția acoperă schimbarea discului cu altul similar, nu și recuperarea datelor. Neglijența o suportă utilizatorul.
    Vezi ca flăcăul respectiv să știe un pic și de mac-uri, în București îți pot recomanda, dar la Pitești nu știu pe nimeni. Oricum, nu te grăbi, dacă informația există acolo pe disc, va putea fi recuperată cumva. Dacă s-a corupt, e corupt oricum și nu ai ce mai face.