Am comandat un Surface Pro 4

Asta ma retine si pe mine sa-mi iau nMBP de 13". Nu pentru Netflix ci pt limitarea in sine ca nu are Kaby

As fi curios de un test pe youtube daca o sa ai timp. Sa vezi cum merg stream-urile 4k/60fps dar sa fie in vesiunea VP9 nu avc. De ex firefox implicit le incarca VP9. Nu stiu Edge.

Edge încarcă versiunea AVC. Acum am făcut un test. Merge perfect cu zero dropped frames pe SP4 pe baterie și setarea “battery saver”, adică aia cu mai puțină performanță și mai multă baterie.

Am uitat să menționez și ce SP4 am: i7/256GB/8 GB RAM.

1 Like

Firefox tot AVC a încărcat.

Avc-ul merge fara probleme ca decodarea o face motorul video din cipul grafic. Skylake e cel mai tare la avc (h.264). Dar interesant ca firefox iti incarca implicit avc. Mie numai cu extensia h264ify imi incarca.

Uau, loginul cu recunoaștere facială e mai tare ca Touch ID!

Nu și dacă ai un frate geamăn!

Citisem că, cel puțin pe Surface Book, are suficientă acuratețe încît să te distingă și cu ochelari, și fără și chiar să nu meargă cu o poză de-a ta.

Prima experiență clasică Windows: butonul-radieră al pixului nu funcționa. S-a rezolvat doar cu reinstalarea Pen-ului :confused:

uh, asta nu arată prea bine. outlook descarcă multe emailuri de pe server, dar totuși…

S-a calmat, acum arată 7 ore remaining.

Calmează-te și tu, stai o zi, două, trei, să-și facă și el un fel de calibrare la baterie. :slight_smile:

1 Like

Pe mine, sincer, două lucruri mă interesează la comportamentul W10:

  • Cît de fluidă e trecerea între ferestre avînd 5-10 x (tab-uri Chrome, PDF-uri mari, documente Word mari). Stai cu mormanul deschis, scrollezi rapid într-o fereastră, apoi te muți rapid în alta și deschizi o fereastră nouă și începi să scrii. La asta sînt curios cum răspunde.
  • Cît poate sta fără restart (în cazul tabletei, nu cred că e relevant), avînd mai mereu măcar 10 aplicații rulînd (browser, mail, documente, chat).

La primul punct nu-ți fă griji, interfața Windows este extrem de rapidă, mai rapidă decât UI-ul din macOS.

Asta e chiar îmbucurător. Pe de o parte, parcă nu am găsit niciun procesor de text care să mă satisfacă pe deplin, motiv pentru care sînt nerăbdător să folosesc Office 365 pe Windows, avînd și așteptări. Word-ul e foarte, foarte lent pe Mac. Sper să pot naviga ușor prin documente de zeci de pagini, precum sper la fel și prin PDF-uri mari și foarte mari (eventual sute de mega, scanate). Nu stau ca disperatul cu 20-30 de instanțe să mă pierd prin ele, dar cu măcar 5 PDF-uri și 2 Word-uri tot aș fi mai mereu. De fapt, asta ar fi activitatea principală.

Mă entuziasmez deja. :slight_smile: Banii can’t come soon enough, ca să zic așa… Sper să „dezertez“ nu mai tîrziu de a doua jumătate a lui ianuarie. Pînă atunci, te citesc cu consecvență aici. :smiley:

Cât de nașpa poate fi iTunes pentru Windows. Interfața grafică e low-res, pixelată, parcă m-am teleportat înapoi în anul 2000. E rușinos băi, ditamai compania care cică ține la imagine și mai vrea să ia și bani de la fraierii care se abonează la Apple Music.

A trebuit să restartez iTunes ca să cânte prin căști. /facepalm

Word zboară în Windows. Versiunea 2016 pe Mac mie nu mi se pare chiar așa de lentă. Oricum nu se compară cu Office 2011. Acela era groaznic, la un moment dat am preferat să folosesc Office/Win în Parallels, era de 10 ori mai rapid cu tot cu virtualizare.

La PDF-uri performanțele la afișare depind mai mult de aplicația folosită decât de Windows.

Acuma dacă tot s-a dat drumul unui topic de convertiți… apropo de iTunes, să mărturisesc și eu că am trecut la Google Music de săptămîna asta. N-o fi cel mai frumos să fii în Chrome în loc de aplicație dedicată (deși e una, dar na, e tot aia), dar e mult mai rapidă pe iPhone decît Apple Music, în special la partea de search.

Și accesul la dat like-uri e mai ușor, recomandările îmi plac mai mult decît faimoasele “human-curated playlists” de la Apple, mai ales de cînd urmăresc și locația. Plus mai ușoara recunoaștere a artiștilor din listă, toți au poze, fie cu moaca, fie cu un album.

Iar aseară am descoperit că pot da play dintr-o dată la toate melodiile de la un artist, adăugate în librărie. Plus secțiunea de Recently Played, playlist-ul automat cu melodii like-uite…

Sînt mai mult decît nerăbdător. Dacă nu era chinuiala și eșecul anterior cu Bootcamp, puneam deja Windows. Parallels nu m-a prea satisfăcut pentru o experiență autentică.

Pentru PDF-uri, am trei variante clasice: Edge, Sumatra și Drawboard. Nu cred că intră altele în discuție. Sper să pot testa la un prieten pe un laptop de anul ăsta cîndva spre jumatea lui decembrie.

2 Likes