Am comandat un Surface Pro 4

Haha, n-am fost atent!

Tocmai am primit SMS de la Fan Curier că a venit Surface-ul! :v:

Surpriza cea mai mare e că acest device miroase exact, dar EXACT la fel cum miroseau până acum câțiva ani Mac-urile noi scoase din cutie :smile:

Prima impresie e pozitivă, Surface arată bine, e construită din materiale de bună calitate. Dacă un iPad e de nota 10, Surface-ul este un 8,5 - 9.

Singura mică problemă la exemplarul meu e un pic de light bleeding vizibil în unele locuri atunci când ecranul e negru, dar deocamdată nu mă deranjează.

Mufă de încărcător magnetică, suck it Apple!

S-a dat la descărcat update-uri, carcasa este caldă bine de tot iar ventilatorul și-a luat zborul.

Încă n-am Type Cover, am comandat unul de la Amazon.co.uk dar n-a ajuns, așa că acum lucrez doar în mod tabletă și cu Pen-ul. La nevoie o să o împerechez cu o tastatură Bluetooth de Mac.

1 Like

Așa are și Surface Book, după cum era de așteptat. Nu pare la fel de elegantă ca MagSafe, mai ales generația veche, tot lunguiață, dar, normal, e binevenită.

La primele utilizări e de înțeles, dar cu toată sinceritatea și emoția sînt curios cît de adevărate mai sînt bancurile cu zecile de update-uri cînd ți-e lumea mai dragă, la restart și shut down.

Încă o dată s-o folosești sănătos și să revii aici cît mai des, fie cu impresii hardware, fie software! :slight_smile:

Nu sunt bancuri cu update-urile pe Windows. Ieri aveam nevoie sa fac un DVD bootabil cu Leopard si aveam fisierul iso, asa ca iau laptopu fiica-mi (Asus cu core i3) si zic ca merge repede. Cum ea nu la mai folosit vreo 2-3 saptamani va rog sa ma credeti ca 3 ore n-am putut sa fac nimic pe laptop pana nu si-a terminat update-urile.

Treaba cu update-urile e parțial adevărată. Windows este actualizat foarte frecvent. Și în Bootcamp mi se întâmpla să mă frece la cap cu actualizări fix când nu era momentul. Dar am înțeles că poți seta un interval al zilei în care sistemul să nu te deranjeze.

Eu oricum aș folosi laptopul zilnic, deci sper să nu aibă cînd să se adune multe :slight_smile:

Oricum, cred că există ceva utilitar, ori în sistem, ori terț, care să aplice update-urile la o oră stabilită. Cum are Apple curățenia automată pe la 3-4 AM.

Să detaliezi, Tudor, și experiența din acest punct de vedere, plus dacă găsești setarea de care zici și care îi sînt parametrii și efectul.

Pen-ul lui Surface se comportă un pic diferit față de Pencil pe iPad. Creionul Apple începe să interacționeze cu ecranul de la cea mai mică atingere, foarte natural, exact ca un creion adevărat. Pixul de la Microsoft nu acționează până când nu apeși puțin cu vârful pe ecran. Diferența este mică, dar foarte sesizabilă dacă te-ai obișnuit cu creionul Apple. Inițial am crezut că o fi defect pixul Microsoft, dar am citit pe net și așa funcționează el. Cred că un artist care pictează sau desenează ar aprecia mult mai mult creionul Apple.

Despre Active Hours e vorba:

1 Like

Haha, interesant, nu te lasă să zici că lucrezi mai mult de 12 ore. :slight_smile:

Aș fi curios și dacă descarcă update-uri în fundal. Dacă, de exemplu, ești la lucru și are de luat un update mărișor, încît să-ți încetinească calculatorul (sau măcar traficul de net), nu-i bine. Oricum, la cît de dese sînt, aș bănui că nu depășește niciunul cîteva zeci, hai sute de mega.

Cu descărcatul poți rezolva altfel: setezi acea conexiune wifi ca fiind “metered connection” și sistemul nu descarcă update-uri atâta timp cât ești în acea rețea. Așa am eu setat în Bootcamp pentru conexiunea cu modemul wifi de la Vodafone, unde am trafic limitat.

La o adică, ar trebui să existe și diverse unelte de tip Little Snitch, dacă ai chef efectiv să monitorizezi și controlezi conexiunile. Eu, însă, aș fi curios de cum e viața “by default”, adică cum ar vrea ei. Că nu mă încălzește prea tare să instalezi aplicații peste aplicații sau să umbli prin zeci de setări ca să fie bine și apoi să te lauzi că ai viață faină pe W. :slight_smile:

Tocmai citeam despre niște setări prin regiștri recomandate pentru a micșora consumul bateriei pe SP4. N-am speranțe prea mari în privința asta, știu că n-o să mă țină mai mult de 3-4 ore dacă folosesc aplicații grele, dar parcă nici nu vreau să-mi bat capul cu tweaking.

E bine, ca durată, nu? Dată fiind portabilitatea, plus însuși faptul că duce W10 adevărat, 3-4 ore cred că e rezonabil, nu? Sînt ultrabook-uri care laudă “8-10h” și care au performanțe similare cu aplicațiile Adobe turate zdravăn.

În cazul SP4, de la “up to 9 hours of video playback” la 3-5 ore de utilizare reală este cale lungă. Comparat cu iPad Pro, care teoretic te ține toată ziua fără probleme, e destul de puțin. Ce-i drept pe iPad nu poți face ce faci pe Surface. Iar dacă folosești mult creionul și o aplicație pentru desen mai complexă, atunci nici iPad-ul nu duce mai mult de 4-5 ore.

Păi stai, ai zis “dacă folosesc aplicații grele” inițial. Din ce am văzut la laptopuri (dar și la dispozitive Apple), e cam cît zic ei pentru video playback, apoi 75-80% pentru utilizare normală (browser, mail, documente, muzică) și 40-50% la heavy use (editare foto-video-audio cu multe layere ș.a.m.d.).

Da, dar știi cum e factorul psihologic: alea 9 ore promise îți rămân mereu în minte. Dacă te uiți pe forumurile de discuții o să vezi că lumea nu prea e mulțumită de SP4 din punctul ăsta de vedere. Orice s-ar spune despre Apple, la consumul de energie laptopurile și tabletele lor sunt foarte bine optimizate.

Ei, măcar acum poți face maraton de Netflix și pe altceva decît iPhone Plus. :smile:

Chiar, Tudore sunt curios daca merge Netflix in 4k. Spun asta pt ca Netflix este compresat in codecul HEVC. Netflix spune ca ai nevoie de Kabylake.

Fără procesor Kaby Lake nu merge.

1 Like