AirDrop face figuri? O posibilă soluție!

TL;DR: Dacă aveți routere dual-band și întâmpinați probleme cu AirDrop, verificați ca device-urile să fie conectate în aceeași bandă de frecvențe.

Nu mi-a funcționat niciodată cum trebuie AirDrop, acea șmecherie care ar trebui să ușureze considerabil transferurile de fișiere între OS X și/sau iOS. Uneori mergea, dar de cele mai multe ori device-urile aveau probleme în a se găsi unul pe celălalt, iar problemele apăreau suficient de aleatoriu încât n-am reușit să găsesc o soluție universală pentru troubleshooting.

Ieri, după ce m-am chinuit jumate de oră să transfer niște poze de pe iPhone pe Mac prin AirDrop, am găsit un articol în care autorul explică diverse chestii legate de AirDrop și WiFi. Mi-a sărit în ochi pasajul ăsta:

At any one time, the wifi chip can only communicate at one frequency. Thus, both interfaces would need to be on the same channel when attempting to use both interfaces at the same time. This typically works well when 2 devices are near each other, as they are more than likely connected to the same access point using the same channel.

I did do some tests having 2 devices connected to different channels (one 5ghz and one 2.4ghz) and they were still able to AirDrop successfully (impressive), albeit with obvious transfer chunking and at about 1/2 the normal transfer rate when both devices are on the same channel.

Moment în care mi-a venit ideea să verific cum se conectează device-urile mele la Airport Extreme, și am descoperit că:

  • MacBook Pro-ul era conectat pe 5 GHz
  • iPhone-ul și iPad-ul soției erau conectate pe 2,4 GHz.

Bănuind că asta e cauza pentru care AirDrop face figuri, am conectat MBP-ul și iPhone-ul pe 5 GHz și ÎN SFÂRȘIT AirDrop a început să meargă cum trebuie!