Sfat achizitionare Macbook

Modelul corespunde dorințelor tale. Ți-aș recomanda să faci tranzacția cu cineva care se pricepe la reparat asemenea scule, să-l deschidă și să vadă dacă s-a umblat cumva la placa de bază. Poate fi o problemă ulterioară. Dacă te pricepi chiar tu, cu atît mai bine.
Dacă ai nevoie de 1-2 sugestii de flăcăi pricepuți, scrie-mi pe privat și îți dau. Nu, eu nu mă pricep la hardware și la reparat mac-uri, dar pot recomanda 1-2 persoane care știu asta.

Eu n.as cumpara de la samsarii de laptopuri (aia care vand mai multe laptopuri, telefoane si electronice, in general).
Inca o chestie de verificat: sa.i pui un black screen wallpaper si sa dai luminozitatea ecranului la maximum. Apoi te uiti atent in partea de jos daca are pete albicioase (unii il tin prea strans cand il transporta si “bulesc” ecranul).
Nu ti.a placut cel din linkul de ti l.am dat? Apare ca negociabil, deci ii poti lua cu 1-200 lei mai putin. Am vrut sa.l cumpar eu, tipul parea super in regula din discutii, dar se intorcea abia vinerea viitoare in Bucuresti (eu avand nevoie de el ieri - cadou de Vday).
Ahh, si daca omul a avut cont de iCloud pe el, sa intre in cont si sa.l stearga de acolo.

Salut. Vreau sa ma laud si eu putin. Am reusit sa achizitionez un macbook air, asa cum imi doream, de 13’ i5/8gb/128 ssd. Pana acum sunt foarte multumit de el. L-am cumparat sh cu 17 cicluri, folosit 2 luni cu garantie si factura, dar cu pretul relativ mai scazut. Probabil voi mai pune intrebari de-a lungul timpului. Se vede ca inca nu sunt familiarizat cu mac OS. Toate cele bune!

Cel mai bun mod de a învăța este să-l butonezi acum, cînd nu ai fișiere de salvat. Musai să ai un disc extern pt backup, vezi că ai aici diverse discuții, dă „backup” la motorul de căutare.

Mai gasesti informatii despre cum sa utilizezi un macOS si nu numai pe diverse forumuri (unele romanesti). Cattus si parca si Tudor au participat la sfaturile acelea. Poate si altii de pe aici.
Distractie!

De știut și site-ul tipic pt a descărca aplicații pt macOS, fiecare avînd prezentarea caracteristicilor principale. Multe sînt gratuite.

Buna seara, am un macbook pro mid 2012 pe care am instalat windows 7. Intre timp in locul unitatii optice am pus un ssd tot de 240 gb ca si cel pe care am windows. Cum pot instala pe el mac os x? , daca se poate fara sa fiu nevoit sa formatez ssd cu windows 7. Multumesc.