Recomandări pentru cei care fac upgrade la OS X Yosemite

Dacă instalați pentru prima oară Yosemite atunci vă recomand să studiați mai întâi noutățile introduse de noul sistem de operare. Sunt multe și bune.

Dacă, pe lângă Mac, mai aveți și un iPhone sau un iPad, atunci nu uitați să activați Continuity și Handoff:

Veți putea folosi facilitatea Handoff cu noile versiuni ale aplicațiilor iWork pentru OS X și iOS, apărute astăzi.

Tot pentru cei care au și device-uri cu iOS, nu uitați că acum puteți transfera fișiere între Mac și iOS folosind Airdrop.

Yosemite oferă aplicațiilor posibilitatea de a instala extensii în sistem și widgeturi în centrul de notificări, care aduc diverse funcții utile. Extensiile instalate le găsiți în  → Preferințe sistem → Extensii, de unde pot fi activate sau dezactivate. Iată câteva exemple:

  • Versiunea nouă de Dropbox funcționează în Yosemite prin intermediul unei extensii pentru Finder.
  • Tumblr, aplicație nou apărută, folosește o extensie de tip sharing (partajare) prin care putem posta pe Tumbler direct din OS X.
  • Tot o extensie pentru sharing folosește și noua versiune a aplicației CloudApp, cu care putem acum partaja fișiere direct din Finder sau din alte aplicații, fără să le mai tragem peste iconul aplicației din menubar.
  • PCalc este o aplicație-calculator, care instalează și un mini-calculator sub formă de widget în centrul de notificări.
  • Airmail 2.0, client de email care oferă mai multe extensii pentru accesul rapid la funcțiile aplicației.

Nu uitați să încercați noua temă vizuală întunecată din Yosemite, care face negre menubar-ul, meniurile și dock-ul. Poate fi activată în Preferințe sistem → General, a doua setare de sus.

Facilitățile SMS Relay (SMS-uri pe Mac) și Instant Hotspot vor funcționa abia de luni încolo, după lansarea iOS 8.1.

Tema vizuală întunecată arată mai bine decât mă așteptam și merge excelent cu tușele negre de pe unele produse relativ noi (chenarul negru din jurul unui MBP, tastele negre are unui MBA, una peste alta este o temă plăcută). De fapt, întreg Yosemite-ul arată mai bine decât îmi părea când am văzut primele imagini cu el. Nu-mi plac schimbările, mai ales cele din OS X, dar culmea, cu Yosemite m-am obișnuit aproape instantaneu.

Tema întunecată mi se pare că arată cel mai bine atunci când dezactivez transparențele din sistem. Menubar-ul negru, dacă este transparent, arată murdar (desigur, depinde și de imaginea din fundal).

Is this :cool: or what?

Din categoria aplicațiilor noi, special făcute pentru Yosemite: Monity, un widget pentru centrul de notificări care monitorizează câțiva parametri de funcționare ai computerului.

E la reducere până mâine, costă mai puțin de 1 euro.

1 Like

Fonturile arată puțin cam neplăcut pentru un ecran non-retina. Și păcat că nu are și temperaturi, măcar pentru CPU.

I moved a post to a new topic: Mac-ul se trezește noaptea din somn, ce să-i fac?

Pt mine, faptul că, pe tema întunecată, iconița BT abia se vedem deci o iconiță din sistem, mă face să cataloghez tema drept nedusă la capăt. Cum naiba, nici măcar iconița din sistem, default?
În anexă, unde liniuța roșie ar trebui să fie iconița, nu se vede, practic, deloc dacă e inactivă, se vede cît de cît activă. Încercați. (În captură, e drept că e pusă în Bartender, dar e la fel dacă n-ar fi Bartender)